| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani jumate. Nu stiu ce am, dar mai mereu imi vine pofta de sex si ma frec la pasarica...si am scurgeri vaginale...e vreun semn ca se apropie prima menstruatie? (ca nu mi-a venit prima). Funda ☺

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte posibil, te atingi acolo des?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).
Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ), atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Secreţia vaginală este unul dintre semnele care prevestesc venirea menstruaţiei :)

Totuşi, în privinţa menstrei, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

http://i.imgur.com/2sd3TYX.jpg

http://i.imgur.com/P7AjXt1.jpg

La Mulţi Ani!

| Frank51 a răspuns:

Nu neaparat, dar nu este exclus.

| Goete a răspuns:

Interesanta intrebare la 13 ani jumate... Luand in considerare intrebarea ta de la 12 ani pe care o pun aici:
Buna! Ieri seara la ora 9 mi- a venit prima menstruatie (am 12 ani). Am adormit cu tampon, pantalonii nu s- au patat, era totul ok. Am o intrebare: sa ii zic mamei? Inca nu stie, dar daca afla ii zice? (mai mult)

CHIAR NE CREZI PROSTI?

| Felys a răspuns:

Esti inca un copil, nu e normal sa te freci, nici macar ciclu nu ti-a venit si deja te gandesti la sex, esti culmea, pune mana pe carte si lasa frecatul in locul cu pricina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai uita la filme pentru adulti.
Mai așteaptă pana la 16 ani și găsești un iubit.
Vezi sa îl pui să-și pună pe penis prezervativ.
Eviți sa ramai gravida și bolile.

| DonaldTrump a răspuns:

Tot ce e posibil.

| ubox7007 a răspuns:

Astia care zic ca nu e normal sunt niste incuiati. Este normal, daca tu o faci si nu te simti rau pentru aia e perfect ok. (oricum normal ar trebui sa insemne ce face majoritatea, caci normala esti)

| Monyyyyy a răspuns:

Salut,imi pare rau ca toata lumea de aici din cate am vazut eu ti-au raspuns obraznic desi in unele chestii aveau dreptate.Referitor la intrebarea ta depinde de ce fel de scurgeri vaginale ai, de culoarea lor poate te-ai excitat sau daca e de culoare maroniu -rosu ar putea sa iti vine ciclu.Mie mi-a venit in clasa a 4 a acum am 15 ani, si in legatura cu asta daca iti freci doar citoclistul ceva de gen se numeste nu stiu daca am scris corect atunci mai esti virgina doar sa nu iti introduci obiecte in vagin caci ai putea sa te dezvirginezi sau sa te ranesti.Stiu ca nu e ochestie buna dar la fiecare om ii apar hormoni si poate prin aceasta metoda ii calmai nu e nu stiu cat de gresit orice ar zice altii.Desi ar fi bine sa nu o mai faci sau macar nu des caci duce la obsesie.Hey daca vrei sa mai vorbim de asta poti sa imi trimiti un mesaj pe TPU sa vorbim unde nu vede toata lumea despre acest lucru sa te ajut.

| Daniela28004 a răspuns:

SnopDogg sunt virgina

| Daniela28004 a răspuns:

Monyyyyy
e o scurgere albicioasa

| Daniela28004 a răspuns:

Goete, asculta:
LUMEA MAI ARE FRATI SI SURORI CARE INTRA SI PUN INTREBARI PE ACELAS SITE! NU STIAM DE ACEA INTREBARE...eu nu cred pe nimeni prost.

| Timbtudor a răspuns:

Ce se intampla cu lumea asta?

| Dante30 a răspuns (pentru Timbtudor):

Curiozitate, acum incetati cu gandirile babesti.

| SnoopDogg12345 a răspuns:

Daca nu mai esti virgina, pe langa faptul ca trebuie sa mergi la un psiholog, este posibil sa ramai gravida

Acum, depinde si tipul de frecare. Adica, si baietii sunt "pe laba", e ceva normal, fiziologic. Daca te uiti la filme pentru adulti, e oarecum normal sa vrei sa "experimentezi"

Din cate stiu, ca baiat, pe "stop", fetele devin mai nervoase, agresive, certarete. Daca colegii tai iti spun asta, inseamna ca e treaba cu menstruatia

| Adda25 a răspuns:

Și eu fac degetica, vrei s-o facem împreună?

| Bogin_Crinuta_1994 a răspuns:

Du-te la psiholog! Nu esti normala!

| Frank51 a răspuns (pentru Bogin_Crinuta_1994):

Da' ce-are? Unele raman insarcinate la varsta aia... in ziua de azi este normal, mai ales la pubertate. Nu am nimic cu tine, zic doar.

| Bogin_Crinuta_1994 a răspuns (pentru Frank51):

Mda...ce sa zic, zilele de pe urma...

| doctormihaela a răspuns:

Buna ziua, aveți tumoare păsărică. Am avut și eu acelasi lucru.