| anedreaeaaa a întrebat:

De cateva luni am scurgeri vaginale...de vreo cateva ori pe zi. Ultima (si prima) menstruatie mi-a venit acum 9 luni.
Ce as putea sa fac ca sa nu mai am aceste...scurgeri vaginale?
Adica fara pastile si fara vizite la ginecolog=]]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie ( despre care spui ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

NU ai cum să "scapi" de această secreţie vaginală!

În privinţa menstrei, aici este o altă "discuţie" :

Deoarece eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni ( sau chiar mai mult ), apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Daca acea secretie nu este insotita de mancarimi si usturimi, atunci este normala si nu ai ce sa-i faci.
Insa, daca prezinti acele simptome trebuie sa te duci urgent la un medic ginecolog pentru ca poate fi vorba de o infectie ce necesita un tratament adecvat.
Nu te trata dupa ureche, fara sa stii mai intai daca ai ceva si ce anume!

| Anonim00098554 a răspuns:

Cel ma bine e sa te duci la un ginecolog.