| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am 15 ani si inca nu mi-a venit prima menstruație, nu stiu daca e o problema, dar de doua zile am scurgeri vaginale albe si maronii si ma doare burta foarte tare. Oare este vreun semn că mi ar veni?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, e posibil sa iti apara.Incearca sa faci gimnastica usoara si sa eviti dulciurile, prajelile, etc.Pentru dureri poti bea ceai de zmeur, sau poti lua nospa/nurofen.Stiu ca acum fetelor le apare menstruatia si de la 11-12 ani, insa stai linistita ca e normal si mai incolo.Mie mi-a venit abia la 14 ani.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Da, poate fi un semn! Păstrează igiena și poți lua un Ibuprofen; ăsta ajută la fluidizarea sângelui și îți ia și durerile. Fă-i cât mai multă plimbare și consumă cât mai puțin lapte în această perioadă! Numai bine!