| Alexandru_Anghel_1994 a întrebat:

Stiu ca e banal, dar sunt speriat. Am avut un contact sexual neprotejat, nu am ejaculat in vagin, dar problema este ca mi-am dat drumu foarte aproape de "vulva" ..in zona pubiana si sperma a ajuns pana pe labii. A doua zi a luat o pastila contraceptiva in caz de orice. Au trecut 7 zile de atunci si ciclu nu i-a venit, si are niste scurgeri maronii, ultimul ciclu a fost in 1 decembrie. Poate sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Daca a luat pastila de a 2a zis clar nu este insarcinata! Efectele pastilei sunt si adverse cu stari generale de rau, durere de cap, vomå si chiar o scurgere sau sangerare intre menstre. pentru ca activeaza la nivel hormonal si de aceea nu este indicata folosirea pastilei doar in cazuri de maxima urgenta si maxim 2 ori pe an.Sa astepte ca o sa'i vina si menstruatia

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai nelamuriri sau nu esti convins ca ati procedat intr-un mod IMBECIL si IRESPONSABIl, afla ca absolut tot ce ti-am transmis in primul raspuns este 100% CORECT. Sangerarea care a inceput dupa 7 zile de la administrarea pastilei poate reprezenta si sangerarea care seproduce ca o reactie adversa a corpului fata de hormonii introdusi in organism inutil, dar la fel de bine poate sa reprezinte si inceperea menstruatiei. Sanatate!

| vocea a răspuns:

Nu esti insarcinata stai calma, daca ai luat pastila, dar trebuie sa va protejati cat de cat si sa aveti o ogiena adecvata.

| lalla97 a răspuns:

Poate este prima zi a menstruatiei si de aceea este maroniu.