| Alexandru_Anghel_1994 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat, nu am ejaculat in vagin, dar problema este ca mi-am dat drumu foarte aproape de "vulva" ..in zona pubiana si sperma a ajuns pana pe labii. A doua zi a luat o pastila contraceptiva in caz de orice. Au trecut 7 zile de atunci si ciclu nu i-a venit, ultimul ciclu a fost in 1 decembrie. Poate sa fie insarcinata?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in data de 1 decembrie a inceput ultima MENSTRUATIE inseamna ca tot atunci a inceput si actualul CICLU menstrual. In acest caz daca sexul amintit a fost intretinut in urma cu 7-8 zile, rezulta ca sexul a fost intretinut probabil in a 24-25-a zi a CICLULUI MENSTRUAL adica intr-o perioada in care formarea unei sarcini era IMPOSIBIL sa se produca, fiindca era intr-o perioada 100% NEFERTILA. Din acest motiv pastila contraceptiva de a 2-a zi s-a folosit absolut INUTIL, intr-un mod complet IRESPONSABIL fiindca a fost administrata cu doar cateva zile inainte de momentul la care urma sa inceapa menstruatia. Hormonii sintetici ajunsi in organism au dereglat intreaga activitatea hormonala ceea ce a modificat si corecta desfasurare a ciclului menstrual. Nimeni nu poate anticipa in ce masura este afectata activitatea hormonala si nici cat timp va persista astfel ca momentul de incepere a menstruatiei nupoate fi anticipat, putand sa se produca maine sau cine stie chiar si peste 2 saptamani. Asa patesc toti cei care folosesc pastila contraceptiva "dupa ureche" sau asa "cum ii taie" capul lor prost. Ar fost IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in acest ciclu menstrual. Pastila a fost folosita IRATIONAL si IRESPONSABIL. Multa sanatate ca va avea nevoie!

| Emilian65 a răspuns:

Daca a luat pastila de a doua zi in termenul stabilit in prospect, nu poate sa ramana gravida.

| Alexandru_Anghel_1994 explică (pentru Emilian65):

Acum are niste scurgeri maronii, e normal?

| vocea a răspuns:

Daca sperma nu a intrat in vagin nu ai de ce sa iti faci griji, poate doar daca nu te-a mintit el ca si-a dat drumul afara, oricum daca nu a intrat nu ai de ce sa te temi, dar protejati-va si voi ca tu suferi daca ramai cu burta la gura, celebra expresie a romanului: Da-i Doamne romanului mintea de pe urma.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vocea):

Prin ce minune ar putea ramane cu burta la gura? rolling on the floor

| Alexandru_Anghel_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

Sunteti ceva doctor sau ce?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandru_Anghel_1994):

Daca ai nelamuriri sau nu esti convins ca ati procedat intr-un mod IMBECIL si IRESPONSABIl, afla ca absolut tot ce este transmis in raspuns este 100% CORECT.