| cristinapetrescu24 a întrebat:

Hei TPU, stiu ca o sa para ciudat ce o sa zic dar uitati: mi-am rupt himenul singura si a curs sange mult, dar nu m-a durut. Asta ar cam insemna ca mi-am pierdut virginitatea? Spuneti-mi ce sa fac, mi-am bagat degetele dar nu ma asteptam la asta. Ce fac?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te-ai dezvirginat manual dar nu carnal. Cand isi baga instrumentul unu va fi primul in viata ta dar nu va crede ca esti (virgina), mai bine nu-i zici ce ai patit si tine-o pe varianta aia - trecutul nu conteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai autodeflorat, adica ti-ai pierdut fecioria.
Virginitatea dispare cand ai primul contact sexual, oral, vaginal sau anal.
Virginitatea este similara cu inocenta, puritatea samd.

| corbulalbrosu a răspuns:

In multe cazuri, membrana (pielita) himenului poate fi din nastere foarte subtire si din acest motiv himenul este lipsit de consistenta, de rezistenta ceea ce poate duce la dezagregarea, adica ruperea foarte usoara a respectivei membrane in urma exercitarii unei actiuni de natura fizica asupra sa. Daca himenul este asa subtire si slaba, atunci in momentul ruperii practic NU apare nicio senzatie de durere evidenta ci doar o sangerare care poate fi mai slaba sau mai abundenta uneori chiar hemoragica.
V I R G I N I T A T E A femeii este perceputa foarte diferit, astfel ca in anumite culturi/comunitati existenta ei reprezinta o stare absolut obligatorie pe cand in alte culturi cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practice orice valoare spiritual-moral-etica. Din nefericire, se constata ca foarte multa lume face o confuzie impardonabila considerand DEFLORARE adica ruperea himenului ca fiind sinonima cu DEZVIRGINAREA. Foarte multa lune NU reuseste sa inteeaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un CONCEPT psihico-mintal, fiindca virginitatea de fap reprezinta o NOTIUNE care este IMATERIALA, INTANGIBILA si INVIZIBILA care atunci cand inca EXISTA este localizata in MINTEA fetei/femeii si NU la nivelul ''PASARICII'' adica in zona vulvo-vaginala. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si nici NU poate fi atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici NU poate fi ''pierduta'' : nici intentionat si nici accidental asa cum s-a intamplat in cazul tau. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII unei alte fete/femei. Aceasta stare sau notiune a virginitatii dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui barbat. Rezulta ca acest lucru il stie/cunoaste insasi ea insa, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit,
De aici reiese foarte clar ca niciodata niciun medic ginecolog NU se poate pronunta in privinta modului prin care s-a produs deteriorare/ruperea himenului. Deflorarea ''pasaricii'' se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila a starii de fapt a himenului. Insa in anumite cazuri mai rare, acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Intre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care nu au absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. Astfel ca, in functie de grosimea, de constitutia si elasticitatea himenului, membrana poate fi lezata, fisurata sau rupta in momentul in care se exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, in timpul unui balet, a gimnasticii, in cazul catararii/escaladei, a dansului sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata ideea si convingerea portivit careia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns:

E ok, de fapt e perfect, nu ți-ai pierdut virginitatea, ești virigină încă până în momentul când vei face sex, dar prima ta partidă nu va fi una foarte dureroasă.

| Ely1234567 a răspuns:

Da asta înseamnă că ți-ai pierdut virginitatea. Numai ai ce sa faci acum. Dar asta nu este o tragedie asa mare...

| Trustmotorcy a răspuns:

Virginitatea nu se pierde până în punctul în care vei avea un prim act sexual, orice altă metodă nu înseamnă dezvirginare. Nu se pierde la masturbare indiferent că ai introdus degetele mai tare decât era nevoie, în schimb ai grijă de igiena ta.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Nu ai ce sa faci! Calmeaza te, aia e te ai deflorat, nu e chiar atat de tragic! Toata lumea o face la un moment dat, unora li se rupe mai greu altora mai usor.
Unei fete i s-a rupt de la sine, eram acolo? deci nu ai ce sa faci, nu i nimic daca nu doare...
Asigura te ca nu e de la stop sa nu te sperii degeaba sau sa te fii zgariat!