| Pyskiss a întrebat:

Tu ai fost vreodata gelos / geloasa? Ai putut scapa de gelozie? Daca da. spune`mi si mie sa stiu pentru ca nu mai suport sa ma cert cu prietena din chestii marunte. Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| dina05 a răspuns:

Da,am fost si SUNT geloasa. Toata lumea este geloasa pe partenerii lor. E o chestie normala.

Tre sa inveti sa nu mai pui la suflet toate lucrurile marunte. Gelozia apare atunci cand o persoana "straina" sau mai putin straina sta in jurul prietenei tale si ii face oarecum avansuri. Pentru ca iubesti apare gelozia.

Eu zic sa incercati amandoi sa renuntati la gelozie pentru chestii marunte, sa nu va mai certati atat de des si sa aveti incredere unul in celalalt. big grin

Sauuu... daca a facut ceva si ai fost gelos, ii poti explica "uite draga mea [sau cum ii zici tu], nu mi-a placut ca azi ai facut asta. m-a deranjat si as vrea ca pe viitor sa eviti lucrul asta" [e un exemplu. eu am zis mai frumos :d]. Tre sa ii vorbesti calm, nu sa tipi si sa nu faci figuri sa pari tu ala inteligent si bun si cum mai sunteti voi baietii.

Nu stiu daca e un "sfat" bun pentru tine, daca asa il vezi tu, dar eu a incercat sa te ajut.

P.S : oricat de mult am vrea sa scapam de gelozie nu putem, deoarece o data cu iubirea vine si ea. si oarecum "pipereaza" relatia happy

6 răspunsuri:
| blaxy a răspuns:

Pai trebuie pur si simplu sa ai incredere in ea.si sa nu te legi de toate fara un motiv serios.si incerca sati controlezi emotiile.de gelozie nu poti scapa.cit de tare ai vrea.trebuie sa te inveti sa ai incredere, rabdare si tarie de caracter.

| ViVi99 a răspuns:

Da, am fost. Fiecare dintre noi este gelos/geloasa. Este omenesc, dar gelozia are si ea o masura. Ca sa scapi de ea nu trebuie decat sa-ti gasesti o alta ocupatie. De exemplu: geloasa din dragoste? Cauta-ti un iubit nou. Incearca mereu sa privesti partea plina a paharului, iar pentru acele mici certuri intre tine si prietena ta incearca sa vorbesti cu ea si sa hotarati impreuna ce puteti face. Nu trebuie sa fi geloasa, pentru ca gelozia strica toata frumusetea vietii. Sper ca te-am ajutathappy

| Onn3 a răspuns:

Poi gragule daca esti gelos inseamna ca nu ai incredere in ea.Mai treci si tu peste toate prostiile si mai usor cu orgoliu ca te duce la lucruri neplacute.De exemplu cand intrati intr-un subiect si incep discutiile aprinse, schimbati subietul, vorbiti despre alceva.Si totusi ai mai multa rabdare cu ea.

| maissner a răspuns:

Gelozia se naste din neincredere. Increderea se castiga. Daca ea ti'a tradat increderea atunci ai motive sa fii gelos, dar daca nu, ia'ti timp si gandeste'te daca nimicurile care te fac pe tine gelos sunt reale. Punete in locul ei sa vezi daca nimicurile importante sunt importante. Analizeaza'ti gandirea si singur te vei indrepta daca ea e cuminte. Am trecut si eu pe aici, si crede'ma ca gelozia poate distruge cele mai frumoase relatii si cele mai pure sentimente. Sper sa se rezolve asta! Bafta!

| mikilaina a răspuns:

Http://www.topexperti.ro/......oismul_700 Iti las un articol care te va ajuta sa intelegi si sa scapi de aceasta boala. Daca ai nevoie de sfaturi suplimentare poti intreba psihologul. Sigur vei primi sfaturi si indrumare de cea mai buna calitate, ca doar vin de la un psiholog:)

| dyana18 a răspuns:

Da.am fost.cand am crize din astea pur si simplu merg la el si ii zic:"iubire vreau sa vb ceva serios cu tine si ce ma doare"si ii zic ce ma deranjeaza sau ca un anumit lucru ma face geloasa.ma descarc.at el ma consolleaza si ma face sa inteleg ca nu am dc.e un sentiment normal gelozia de aceea intr'o relatie cel mai important lucru este comunicarea si increderea:!