| anncutsa a întrebat:

Buna!
Cum scap de gelozie?
Am o prietena foarte buna, ea este in Romania iar eu in Germania.Acum cateva zile a fost majoratul surori mele ( eu din pacate nu a putut ajunge sad )in timp ce ma uitam prin poze, am dat peste prietena mea buna, care a fost invitata. Ea acum se intelege mai mult cu sor-mea decat cu mine, dar nu ma deranjeaza atat de tare, asa cum ma deranjeaza ca s-a imbracat cu hainele mele ( prietena mea ) de ce? asta nu stiu! avea camasa mea si lantisorul meu.Ar trebui sa fiu geloasa aici? nu stiu. am inceput sa nu o mai suport.nu s-a maturizat deloc.( Dupa cum aparea in poze )
Nu stiu cum sa reactionez, ce sa zic, ce sa nu zic, sau ce sa fac.Ma puteti ajuta cu ceva? in sensul de a scapa de gelozie big grin.

Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Gelozia nu o stiu nici macar expertii, pentru ca se situeaza undeva intre emotie, stare de spirit si sentiment. Deseori, apare in mod brusc si violent, sub forma unui atac, de obicei gelozia se naste din nesiguranta si se hraneste cu temeri.Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea si sa o intrebi de ce tia purtat hainele, gelozia pe care tu o ai de fapt ar fi mai mult invidie, si nu cred ca acela ar fi un motiv de a fi geloasa, daca iti este prietena sunt sigura ca a facut asta doar pentru ca tu nai fost cu ea, poate a purtat hainele tale doar pentru a te aduce si pe tine cu ea. Daca crezi ca te ajuta ce ti-am zis da-mi o fundita! Thx!

1 răspuns:
| mmeee79 a răspuns:

Buna.
Ceea ce spui tu nu e gelozie, e invidie. O invidiezi probabil pentru ca e mai draguta sau are un corp mai asa...si mai asa.si haineoh go on

Las-o incolo. Iubeste-te pe tine, ca pana la urma cu tine iti vei petrece toata viata, nu cu ea.