| miere a întrebat:

Hei TPU, va cer inca o data cateva sfaturi, am o relatie de 4 ani si astazi am iesit cu niste vechi prieteni (baiat(venit din alt oras pentru aceasta revedere) si fata, nu cuplu) pe care nu i-am mai vazut de 8 ani...
In timp ce eram cu acestia, pr meu ma suna intr-una si imi tot reprosa ca dc nu il sun, ca nu imi pasa, ca ii dau flit la telefon, imi zicea sa ies afara din cafenea sa vb ca alt fel nu ma mai suna niciodata, m-a facut chiar "javra" iar eu nu ii facusem nimic. Se lua la telefon de tipul cu care eram si il jicnea (faa sa auda respectivul). M-am simtit atat de prost, Dar partea jenanta acum vine:
Eram pe faleza si ma suna, ma intreaba unde sunt si imi zice ca vine si el, asta dupa ce m-a secat toata ziua cu telefoanele. Apar cu un prieten si ne invita la o terasa unde erau mai multi prietenii de-ai lui, dar amicii cu care eram eu nu au vrut. M-a pus intr-o situatie atat de penibila, m-a pus sa aleg daca vin cu el sau raman cu respectivii, sincer imi venea sa plang de nervii, imi era rusine de acei oameni ca au parcurs sute de km sa ne gasim iar eu sa ii las balta.
Normal ca am ales sa raman cu respectivii, a trebuit sa ajung mai devreme acasa ca sa nu imi comenteze ca pierd si noaptea cu ei in loc sa stau cu el
Cand am ajuns acasa a inceput sa imi faca iar panarama si mi-a zis ca fiecare isi vede de viata lui ca eu nu dau 2 bani pe el.
Dupa o relatie de 4 ani, cuvintele astea ma lasau rece, mi-a facut atat de multe in aceasta zi incat sa mai pot reactiona la aceste vorbe
Acum s-a razbunat pe mine si a inceput sa colinde orasele si sa nu ma mai sune (eu nu am credit)
Ce credeti despre aceasta intamplare? ce credeti ca e mai bine sa fac? imi inunda mintea si sufletul zeci de sentimente si ganduri, am o stare acuta de incertitudine, HELLP!

3 răspunsuri:
| bluebios a răspuns:

Este mai mult decat evident ce trebuie sa faci. Trebuie sa-l parasesti, pana la urma o sa se intample cestia asta si este mai bine sa se intample dupa 4 ani decat dupa 10. Din moment ce nu te-a lasat sa petreci o zi prietenii tai pe care nu ii mai vazuse-i de atata timp, ba mai mult te-a facut de ras in fata lor, este clar ca nu ii pasa deloc de tine si vrea sa te aiba langa el doar din motive egoiste. Cand tii la cineva trebuie sa te gandesti la fericirea celuilalt, dar este evident ca lui nu ii pasa de tine. Faptul ca nici macar nu mai poti sa te superi pe el insemna ca nici tu nu mai tii de mult la el si ai ramas cu el doar din obisnuina si din tema de schimbare. Dar crede-ma atunci cand nu te intelegi cu cineva si tot iti face tot felul de faze pana la urma o sa ajungi in punctul in care o sa pui punct, dar de cele mai multe ori te uiti inapoi cu parere de rau la timpul pierdut.

| johnyboy a răspuns:

Este varza...e un vacar fara limite, lasa-l, nu te merita, maine poimaine te va lovi ca deja capitolul cu jignitul a inceput, ai grija

| Alexstrasza a răspuns:

Dupa 4 ani de zile sa reactioneze asa?! Nu, in nici un caz, nu, iar oamenii aceea care au parcurs atatia kilometrii si dupa atata timp sa nu inteleaga si el chestia asta, iar dupa 4 ani de zile sa te faca "javra" scuza-ma, barbatul asta nu te merita!

Chiar imi pare rau pentru o relatie asa de lunga, dar crede-ma ca omul asta nu iti merita nervii si timpul...

Daca ar fi dupa mine, nu as mai suporta nici sa ma uit la el, insa nu te gandi ca e singurul de pe lume, intregul glob are 6 miliarde de oameni, mai mult ca sigur ca exista si 1 barbat pentru tine!

Mult succes, pupici