| SunInDecember a întrebat:

Cum sa ma duc la un majorat unde e si fata care mi-a frant inima?
Imi vine chiar acum sa-i spun persoanei sarbatorite ca nu mai vin, nu consider ca suntem asa buni prieteni, doar ca facem parte din aceeasi gasca si toti prietenii mei vor fi acolo, asta e motivul pentru care vreau sa merg, insa cand stiu ca va fi si fata asta imi vine sa nu ma mai duc.
Suna simplu sa n-o bag in seama, am mai facut asta la o petrecere cand nu aveam sentimente pentru ea, dar eram suparat pe ea si a venit la mine sa discutam si cumva ea a facut primul pas ca de atunci m-a cam luat valul... Treaba e ca devenisem prieteni buni si ieseam doar noi doi noaptea, dar cand a vazut ca eu tot avansez a vrut sa se indeparteze, desi mi-a spus ca ma place si intr-un final a si facut-o si eu am cam facut opusul si am inceput sa ne racim de tot. Si ea a facut asta pentru ca inca tine la primul ei prieten de care s-a despartit acum 2 ani, cred, a mai vorbit cu el din cate stiu si treaba e ca si el va fi la majorat, iar ea a spus acum ceva timp ca de abia asteapta acest majorat(eu intelegand ca isi face sperante ca poate va fi din nou cu el). N-ar fi fost asa mare treaba s-o vad acolo, n-o bagam in seama, de fapt o salutam si cam atat, dar sa stiu ca ea are un scop venind acolo, s-o vad vorbind cu el separat, sa bea putin mai mult si s-o vad poate si sarutandu-se cu el, ar fi cam mult... si nu e doar in capul meu, in tot timpul asta ea nu stiu daca a mai avut o relatie, poate doar de o luna, maxim, am auzit cum ii si spunea o prietena cand vorbea cu ea la telefon si ii reprosa ca de ce nu termina odata daca el nu mai vrea, de ce isi face singura rau, e obsedata, cum de altfel poate si eu sunt.
Cum sa trec eu peste toate imaginile astea pe care voi fi nevoit sa le vad? Si de ce as fi fortat sa vad asa ceva cand pot sa evit?
Nu prea inteleg ce e in mine acum, ca de vrut nu o mai vreau, dar nu-mi convine cumva situatia, as vrea ca ea sa fie dupa mine si eu s-o resping... Ma gandeam sa ma duc acolo si sa fiu cea mai buna versiune a mea, sa nu beau prea mult, dar sa ma distrez, sa vin cu poruncile cele mai interesante si nu stiu sa gasesc alta, macar pentru seara aia, dar asta nu sunt eu, nu sunt genul care sa profite de alte persoane.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Te duci, bei, si te dai la altele, si asa, o faci geloasa, o faci sa realizeze ca acu nu te are nici pe tine, nici pe fostullaughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Zici ca nu esti genul care sa profite de alte persoane. Sa profiti nu, dar sa te razbuni, da. Ai spus-o pri fraza:... as vrea ca ea sa fie dupa mine si eu sa o resping. Daca vrei sa te razbuni pe ea, cea mai buna metoda este sa o tratezi cu indiferenta, cu discutii lapidare, de scurta durata, iar apoi sa pleci de langa ea, fara sa-i arati ca o respingi, sa-i arati ca nu-ti pasa de ea: o discutie la fel cum ai si cu ceilalti participanti. A arata ca nu-ti pasa ca ea se saruta cu altcineva, ca vorbeste cu el este modul cel mai bun de a te comporta.
Atata timp cat nu poti trece peste imaginile pe care le-ai descris si sa te comporti normal, cred ca ar fi bine sa nu mergi. Din doua motive:
1. Doar un masochist s-ar duce la o petrecera ca sa se autochinuie.
2. Ea va iesi catigatoare, deoarece starea ta nu va trece neobservata de ea, ceea ce o va face sa jubileze.
O scuza plauzibila te poate scoate din situatie.

| SunInDecember explică (pentru CodrutElian1990):

Nu vreau sa ma razbun pe ea, eu am inteles ca nu va fi nimic si i-am spus ca totusi imi e dor de ea ca prietena pentru ca ne spuneam multe si ne intelegeam bine si uneori as fi vrut sa vorbesc cu cineva si pe ea n-o mai puteam suna ca interpreta gresit si as fi deranjat-o... in fine, acum ca n-am vazut de mult sunt bine, dar cand o s-o vad nu stiu cum voi reactiona.
Nu stiu de ce mi-ar placea situatia asta, ea sa ma caute si eu sa o resping.
Ii vreau binele, i-am si spus sa-si caute si ea un baiat si sa fie fericita ca la cat a suferit dupa fostul, n-as suporta s-o vad din nou langa el...
Daca eu as sta trist la masa sau cine stie ce as face pe acolo, ea n-ar jubila, nu e genul.
Dar cred ca ar incerca sa ma evite cum a mai incercat intr-o seara cand ne-am strans mai multi la un film si a sfarsit prin a ma tine in brate?‍♂️

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SunInDecember):

Tu cunosti situatia. Eu am comentat doar pe langa ceea ce ai spus tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce atâta văicăreală? Ori mergi și dai d******i toată situația și te distrezi fără să îți pese de ea și ce face ea, ori stai acasă, și nu te mai văicări. E simplă treaba. Aaaaa, că poate ai ținut la ea și bla bla bla? Nu-i clar că deja se dă în copilării cu astfel de văicăreli? E clar că e indecisă fata, și n-ai ce face cu oameni care nu știu ce vor de la Viață. Be strong!
Să ai o după amiază frumoasă.