| Marmotagrijulie a întrebat:

Hei TPU, vin cu o problema... iubitei mele i-a intarziat menstruatia 3 zile deja, are dureri la ovare (sau in zona de sub buric, tot pe acolo o fi) desi nu sangereaza, urineaza des si in ultimul timp a avut mult stres. Mentionez ca nu am avut contact sexual, decat un peting in care nici lichidul prespermatic nici sperma nu au ajuns in contact cu vaginul. Poate fi vorba de o sarcina de la contactul sexual trecut? Stiu ca a fost protejat deoarecd foloseam prezervativul? Plus ca menstruatia i-a venit dupa acele contacte sexuale. Sau este vorba de o raceala sau ii intarzie din cauza stresului? Exista o cauza anume? Sfaturi va rog happy si multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia reprezinta intotdeauna garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Daca ultima/ultimele menstruatie a prezentat caracteristici normale precum perioada de manifestare, cantitate de menstra eliminata, culoarea acesteia, fluxul zilnic de eliminare, etc. se poate considera ca nu exista probabilitatea si nici posibilitatea de a fi insarcinata. Intarzierea inceperii menstruatiei intotdeauna are cauze de natura endocrin-hormonala. In cazuri foarte rare stresul poate fi considerat ca fiind un factor care ar putea contribui la perturbarea activitatii glandelor endocrine care sunt responsabile de buna functionare a sistemului hormonal. Intarzierea poate dura uneori chiar mai mult timp fara ca persoana respectiva sa fie stresata sau din cauza unui motiv medical. In concluzie nu se poate da un raspuns in aceasta privinta. Nu exista nici studiu cu privire la un posibil impact al stresului asupra menstruatiei. O intarzierea de 2-3 zile nu reprezinta un semnal de alarma mai ales in cazul in care in afara acelui petting nu ai avut activitate sexuala.Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Deci...se numeste intarziere tot ce depaseste 5 zile. Pana in 5 zile, e normal.
Daca intarzie cu o saptamana, abia apoi se poate pune problema unui risc de sarcina.
Iar daca de la ultimul contact sexual ea a avut menstruatia, clar nu e gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o „răceală" jos, cel mai probabil. Spune-i să umple o sticlă cu apă cât mai călduță și s-o pună sub burtică.