| justme4yours a întrebat:

Vreau sa incep prin a spune ca nu am petrecut tocmai revelionul la care visam. Sunt cu prietenul meu de 8 luni si inainte de 12 ne-a cam luat valul. Eram pe afara, iesisem sa luam putin aer iar lucrurile s-au cam incins. El vroia sa o facem si eu voiam dar i-am explicat ca nu putem chiar asa in public, mai trecea o persoana, una alta. S-a suparat putin, iar dupa 12 am fost singurii care au ramas pe afara sarutandu-se. S-a repetat povestea. L-am intrebat daca are prezervativ si a spus ca nu, dar o sa aiba grija. Eu am refuzat, trebuia sa fie prima data pentru mine si voiam sa fiu sigura. Dupa ce am mai dansat putin ne-am retras intr-o camera si lucrurile s-au incins iar, m-a intrebat de atatea ori daca sunt sigura si de fiecare data spuneam ca da desi tremuram toata.A facut rost de prezervativ dar eu continuam sa tremur, s-a speriat si el si pana la urma, dupa 2 ore de amageli, atingeri si saruturi am fost intrerupti de cineva care avea nevoie de camera aceea.In concluzie nu s-a intamplat nimic, eram foarte suparata crezand ca el nu imi va ma spune ca ma iubeste si nu imi va mai vorbi dar mi-a spus ca ma iubeste orice ar fi si ca nu poate sta suparat pe mine. Iata-ne in a doua zi din an si lucrurile deja scartaie, am vorbit cu el,ii era foarte rau datorita excesului de bautura dar imi vorbea destul de ok, insa cand i-am spus o mica declaratie de dragoste printr-un mesaj nu mi-a mai raspuns deloc, am incercat sa ii caut scuze, ca ii era rau, ca adormise dar el era online peste tot si n-avea nicio treaba.Nu stiu ce sa cred, ce ar trebui sa fac eu acum, sunt complet confuza.Mentionez ca, desi suntem oficial impreuna doar de 8 luni, eu sunt indragostita de el de cativa ani, i-am comparat mereu cu el pe toti cei cu care am fost si am sperat ca intr-o zi ne vom trai povestea. Se poate ca relatia sa se destrame din cauza acestei intamplari?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ah,draga mea!
Pregateste-te de citit ca am o groaza sa-ti spun!
happy
In nici un caz nu se va destrama relatia,ceea ce s-a intamplat a fost doar preludiul a ceea ce se va intampla,nu exista baiat care sa renunte in faza asta,indiferent de ce sentimente are!
Se simtea brusc inferior,nereusita lui l-a marcat si ii era foarte greu sa iti vorbeasca macar,cum sa mai poata gasi puterea sa-ti declare si mici lucruri dragute?
Cu totii ne "luam" putere de undeva,stii.El acum e in faza in care incearca sa se consoleze singur,se considera si vinovat si miscorat mult in ochii tai,plus ca un abuz alcoolic te poate intoarce complet pe dos,de unde sa gaseasca el cateva cuvinte dragalase cand e intr-un asemenea hal?
Faptul ca e capabil sa-ti vorbeasca si o face pe un ton normal,cred ca e maximul de efort pe care il poate face!
Si nu uita ca un calculator poate fi lasat deschis,iar tu poti fi inclusiv in baie deversand,de exemplu!
Imi cer scuze pentru imaginea oribila,dar trebuie sa intelegi ca nu s-a intamplat nimic si te vei convinge singura in scurt timp,daca inca n-ai facut-o.
E adevarat ca insistenta lui a fost exagerata si ma uimeste acordul tau in respectivele conditii!
Si asta,pentru ca ai fost in fata unui moment extrem de important din viata ta si nici macar nu ai observat...
Nu spun ca ai nevoie de un pat cu baldachin sau o ploaie cu petale de trandafiri,dar momentul in care iti schimbi statutul din fata in femeie,e bine sa-l sarbatoresti macar prin respect de sine!
Este un moment pe care ti-l vei aminti intreaga viata,daca s-ar fi intamplat,ce-ti ramanea tie in memorie? Un revelion chinuit,un prezervativ imprumutat si o camera intunecata? Unde e bucuria,unde e tandretea,unde e dragostea?
Vreau sa spun ca singura iti subestimezi valoarea,acceptand ca acest lucru sa se petreaca ocazional si nu e bine.
Nu te pleosti,ca nu te cert,incerc doar sa-ti atrag atentia ca meriti probabil ceva mai mult decat un sex grabit,intr-o casa straina! Pentru prima oara!
Si,intamplator,am senzatia ca el stie lucrul asta,il simte si de aici tot balamucul,a actionat manat de instincte(nu spun ca tu ai fi facut altfel),dar stie ca te-ai putea simti jignita si se mai si teme pe deasupra!
Asa ca,acum,va trebui sa discutati serios pe tema "prima noastra oara".Cu amanunte,unde,cum si cand,iar tu ai dreptul sa-ti expui dorintele,pentru ca el are numai una singura,adica sa-ti faca pe voie!happy
Pentru ca esti dezamagita ca mica ta declaratie a picat in gol,acum da-o pe gluma,trimite-i un nou mesaj,vesel si din care sa reiasa ca nu esti suparata sau ofensata,iar in final,zambind(stii emoticonul) spune-i frumos ca-l iubesti,dar nu vrei sa-i spui! De exemplu.
Ideea banuiesc ca ai prins-o!
Stinghereala se risipeste in fata zambetului si cuvintele vin mai usor,toti se simt usurati!
Sper sa fiti bine,chiar astept sa ma tii la curent cu...voi!happy
Si tine minte,iubeste-te si respecta-te,tu pe tine! Abia apoi o vor face si ceilalti!
Si faceti dragoste, nu sex!
Of, protejat, aici vad ca ai fost intransigenta si-mi pare bine!happy
Astept noutati, sunteti foarte draguti amandoi!
happy

| justme4yours explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru sfaturile folositoare, chiar aveam nevoie de aceste vorbe bune. Promit ca va tin la curent! Pupici :*

| greece12 a răspuns (pentru justme4yours):

Pupici si astept!
happy

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Categoric ca el te iubeste, si te va iubi un timp si dupa ce faceti sex, dar nu-ti face si iluzii ca va dura nu stiu cat timp.

| Danysan a răspuns:

Categoric nu, el Te Iubeste si o sa vezi ca de fapt se comporta asa din cauza faptului ca se simte nasol. Poate ca ii e si putin rusine ca a insistat atata si se gandeste sa nu fie perceput de tine nasol. Acum sa stii ca era ceva unic, si eu am vb cu Iubita sa o facem tot in Noaptea dintre Ani pentru ca e foarte Romantic dar tin sa sa iti spun ca ai fi facut-o cu el daca erati doar voi doi intr-o cadru placut si nu cu sute de amici pe langa voi.Stiu ca e greu dar trebuia sa nu fi zis si tu nu, sa il fi provocat daca tot ai asta in gand.Bine ca el te intreba daca esti pregatita pentru ca Te Iubeste si vroia sa stie daca asa e, trebuie sa ii pui mana la gura si gata sa o face-ti.Se vede ca Te Iubeste si esti fata cea mai Importanta pe el dar acum sa nu cumva sa interpreteze :Uite ma a zis ca o facem, eu tin la ea si ea isi bate joc. Oricum voi fetele va propuneti :O sa o facem cu voi atunci -Noi ne gandim -In secunda de o sa fie a mea, si uneori poate sa intervina ceva si suntem foarte dezamagiti, ba chiar multi se supara.Tu trebuie sa vb cu el si sa ii spui ca Il Iubesti si ti la el si ca tot ce ai vb cu el a fost pe Bune :Spune-i sa pregateasca un cadru Romantic pentru ca nu vrei sa il desamagesti si vei face Dragoste cu el.Comunicati nu mai va comportati aiurea asa.Tel -foloseste-l.

| Cristiann25 a răspuns:

Crezi ca o sa te astepte la infinit? E si el baiat, intelege-l!

| justme4yours explică (pentru Cristiann25):

Nu am zis ca ii cer asta, asa s-a intamplat, nu stiu ce a fost cu mine atunci oh go on pentru ca imi doream si imi doresc la fel de mult ca el astawinking

| Cristiann25 a răspuns (pentru justme4yours):

Nu ma intelege gresit, nu vreau sa ma cert cu tine ca n-am de ce. Poate am zis-o mai dur dar in ziua de azi asa sunt multi baieti(nu generalizez ca mai sunt si de aia care iubesc si asteapta oricat)care doresc sex cat mai repede.Parca ziceai ca esti virgina asa ca acea noapte, cand se va intampla trebuie sa fie speciala pentru tine nu cum povesteai mai sus "eram afara" etc.Doar iti doresti ca prima data sa fie ceva frumos si de neuitat, nu? Daca te iubeste asa cum sustine nu ceda acum si lasa-l sa vezi cum reactioneaza, daca se poarta urat! Imi cer scuze daca am fost putin mai dur in comentariul anterior dar m-am saturat de copiii din ziua de azi care vad numai sex in fata ochilor, mai ales baietii.Succes,te pup!

| justme4yours explică (pentru Cristiann25):

Multumesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off mamicule. Fatele astea. Daca iti doresti sa iti incepi viata sexuala, o poti oricand incepe insa doar cu prezervativ si alaturi de cel pe care il iubesti. Nu ai nevoie de un eveniment special (revelionul) ca sa o faci, si nici cadru romantic. Tot ce conteaza e sa fiti impreuna, sa va doriti amandoi, sa aveti intimitate, si mult timp la dispozitie.
Suna si discuta cu el, intreaba ce il deranjeaza si daca sexul e buba si inca doresti sa iti incepi viata sexuala, sunt suficiente ocazii in anul care a venit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In gandul lui era: ''Doamne ce proasta e, ii e frica de mine''.

| Șurubelniță a răspuns:

Daca se destrama relatia din cauza faptului ca nu ati facut-o e clar : vrea doar sa ti-o puna si nu te iubeste. Ok, poate ca el are unele nevoi dar trebuie sa te intelaga si pe tine.
Initial se pare ca a facut-o. Insa te sfatuiesc sa nu tragi concluzii pripite. Mahmureala te face sa fii destul de iritat in general si provoaca unele reactii necontrolate si nedorite.
Nu te speria, ca e ceva normal, ii e rau, il doare capul, ii e greata, intelege si tu ca nu are tocmai dispozitia de dragalasenii in acest moment si tu prin declaratiile tale de dragoste in acest moment doar il stresezi. Da-i putin aer, lasa-l sa manance o ciorba acra ( e cel mai bun remediu contra mahmurelii, poti sa-i propui asta daca nu cumva a mancat deja).
Nu te speria si o sa vezi ca in urmatoarele zile lucrurile vor reveni la normal. Sunt sigur de asta.
Cat despre ce s-a intamplat de revelion, este clar ca nu esti inca pregatita pentru relatii sexuale, cel putin din punct de vedere psihic, iti este frica de asta. Nu-i bai, timpul le rezolva pe toate, intr-o zi vei fi pregatita iar pana atunci, prietenul tau trebuie sa te inteleaga si sa te sustina.

| DIVERGENT a răspuns:

Depinde la el. Mi se pare urat ca un barbat sa fie atat de insistent cu o femeie in privinta acestui lucru, daca ea nu este pregatita si daca nu a mai facut-o vreodata.
Poate te-ai gandit ca in mintea lui era faptul ca este Revelionul, ca te iubeste si ca ar fi tare sa faceti asta, dar poate nu este asa. Poate nu tine atat de mult la tine precum crezi. Sau poate ca da, doar ca era sub influenta bauturilor sau nu stiu. Ar fi fost frumos sa iti raspunda la mesaj. Totusi, daca zici ca el a spus ca te iubeste price ar fi sa ca nu poate sta suparat pe tine etc. mai merita o sansa. Poate nu a primit mesajul de la tine, poate nu stia ce sa zica sau poate iti pregateste o surpriza, lucru ce ar fi mai special decat un mesaj.
De fapt, oricine merita o a doua sansa, iar daca el era sincer cand a zis ceea ce zis, nu cred ca se poate ca relatia voastra sa se destrame asa usor.
Iti urez mult succes cu prietenul tau si in dragoste in general.
Uite, mie imi place mult citatul asta: "Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna."
Noapte buna! :3

| CristieXe a răspuns:

O sa intelega el, ii explici tu si sigur iti zic ca o sa inteleaga.da de unde prezervativ... thinking

| NicklausMikaelson a răspuns:

Arata-i ce ai scris aici si eu cred ca se rezolva. (Depinde si ce varsta are. daca are intre 18 si 30 cred ca va intelege cevawinking )

| Alexandra678 a răspuns:

Daca el chiar te iubeste, trece si peste asta! Nu a fost vina ta ce s-a intamplat! Mai trebuie si el sa inteleaga ca este pentru tine prima data si trebuie sa aiba rabdara cu tine! Daca chiar te iubeste, va fi bine!

| qpPohui a răspuns:

Daca te iubeste, o sa iti raspunda, o sa vezi. Ar fi cam penibil sa fie suparat, deoarece daca ti-a spus ca te iubeste, o sa astepte pana ai tu curaj si nu o sa iti fie frica. Ai incredere in tine. Sper ca ti-am fost de folos. :* Succes!