| Alexandra_Elena_2000_2sNd a întrebat:

Hei...Vă rog ajutati-ma.Am 15 ani.Am întreținut relații sexuale cu iubitul meu.Totul fiind neprotejat.Prietenul meu având experiența in domeniul asta.Nu eram printre primele fete cu cate face asta.Luna trecută mi-a venit mai devreme decat in mod normal. După ce s-a terminat cu 2-3 zile am întreținut relații sexuale neprotejate cu el.Tin sa mentionez ca dupa asta cu câteva săptămâni am avut parte de o infecție vaginala(candidoza sau vaginita nu sunt sigura).Iar acum menstruatia nu a venit.Sunt deja 3 zile.Azi am observat putin sange maroniu in cantitati foarte mici.Ce inseamna asta? Eu am avut si foarte multe probleme de sanatate incat sistemul meu imunitar e cam slabit.Nu sunt prima cu care a facut asta neprotejat..De obicei sunt si foarte stresata. E posibil sa fi ramas? Sunt total panicata.Sau sunt deraglari hormonale?(De obicei ciclul meu menstrual e regulat)

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ai accept sa intretineti sex neprotejat, inseamna ca i-ai acordat deplina incredere in sensul ca este pe deplin capabil sa isi coordoneze, controleze si sa retina la perfectie procesul de ejaculare a spermei pana in momentul dorit de el. Insa in mod foarte sigur NU stii in ce moment al ciclului tau menstrual care asa cum afirmi este ''(De obicei ciclul meu menstrual e regulat)'', este situata PERIOADA FERTILA de 4-5 zile singurele zile in care formarea sarcinii este POSIBILA, fiindca in acele zile NU ar fi trebuit sa accepti sa te f*** fara sa foloseasca macar/cel putin atunci prezervativul. Pozitia in cadrul ciclului menstrual a celor 4-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a oricarui ciclu menstrual NU sunt influentate/modificate sau mutate/deplasate de : infectia vaginala, imunitate scazuta, stress, raceala, boala comuna, etc. In mod cert, daca ai fi stiut care sunt zilele fertile si nu ai fi intretinut sex NEPROTEJAT in acea perioada, in mod sigur nu ai mai avea motive de panica sau de ingrijorare. Fiindca nimeni nu poate ''ghici'' cat este el de experimentat, si nici daca ai intretinut sex in perioada fertila, NU se poate exprima/formula un raspuns obiectiv, sigur, précis si cu atat mai putin corect in privinta existentei sau lipsei sarcinii in asemenea conditii. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Mai simplu fa un test de sarcina cu toate ca nu cred ca esti.
Acuma nu stiu cate fete a putut el avea la 15 ani sa fim seriosi, si daca a mai facut si cu altcineva neprotejat asta te asigura pe tine ca nu te-a lasat gravida? Se poate intampla si la unul de 30 40 de ani cu experienta de viata da la un pusti.Si ai grija cu neprotejatul asta ca pe langa ca poti ramane gravida iei si boli sau dai.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Imediat dupa menstruatie se spune ca nu sunt sanse de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E atât de greu să folosiți prezervativ?

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Dacă spui că ciclul tău este regulat și ai făcut-o la 2-3 zile după, șanse să rămâi sunt extrem de mici, întrucât după ciclu nu ești fertilă. Iar dacă partenerul tău nu a ejaculat în interiorul vaginului este total imposibil să fi rămas.
Cauzele întârzierii pot fi variate, de la infecțiile despre care vorbești până la un anume stres. Sunt doar 3 zile de întârziere, nu te mai gândi mult la asta, pentru că cu cât te stresezi mai mult, cu atât mai mult poate întârzia.
Am pățit să-mi întârzie și 10 zile, fără să am acum un bebe. big grin
Seară bună și multă sănătate.