| MonsterGirlblablabla a întrebat:

Hei!
Vreau sa va intreb pe cei care sunte-ti pasionati de lectura sau pe cei care din "greseala " ati citi cateva carti romanesti sau straine in care se vorbea despre lesbianism sau homosexualitate sau in care personajele ar fi fost sau autorul ar fi vorbit prin carte depre asta. Dati-mi si mie numele. Chiar as vrea sa aflu.
App am auzit un ar fi fost Eminescu gay e adervarat?laughing de la ce opere ale sale s-ar fi tradus ca e? Multumesc mult celor care o sa imi dea un raspuns :*

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Despre Eminescu se stie ca a fost un mare crai, nu exista nici un om intreg la minte care sa sustina ca ar fi fost gay.
Cartile cu acest subiect citite de mine sunt:
Oscar Wilde - Portretul lui Dorian Grey
Petronius - Satyricon
Thomas Mann - Moarte la Venetia
William S Burroughs - Pranzul dezgolit
Truman Capote - Alte voci, alte camere
E.M. Forster - Maurice
John Irving - Hotelul New Hampshire
si cel putin inca una despre acre am un mare lapsus, stiu doar ca era foarte celebra si era scrisoarea unei femei indragostite de un gay.

| aDEeLAa a răspuns (pentru Brigaela):

In,, Portretul lui Dorian Grey'' unde apare tema bisexualitatii sau lesbianismului sau a homosexualitatii?

| Brigaela a răspuns (pentru aDEeLAa):

Citeste-o si vei vedea.

| aDEeLAa a răspuns (pentru Brigaela):

Tocmai ca am citit-o (acum 3 ani ) si nu am vazut nimic legat de subiectul asta.Am interpretat altfel lucrurile...Din perspectiva mea, am inteles ca Dorian ajunsese un desfranat (dar iubea FEMEILE, de toate varstele! ) nici de cum barbatii...

| Brigaela a răspuns (pentru aDEeLAa):

Da, dar Basil are mai multe replici in care isi afirma cert atractia pentru trupul lui Dorian si sunt cateva scene, desi nu foarte explicite, extrem ed sugestive pentru relatia lor care este, evident, si una carnala, chiar daca nu sunt descrise scenele de sex. Este o carte mai putin explicita, dar aluziile sunt foarte foarte transparente, numai daca o citesti neglijent nu le inregistrezi.

| aDEeLAa a răspuns (pentru Brigaela):

Pe atunci nu ma interesa aspectul asta, n-am fost atenta la detalii.Insa,am ramas nedumerita cand ti-am vazut raspunsul la intrebare.mi-a placut mult cartea (si filmul) dar nu sesizasem acest detaliu.Am crezut ca ii placea trupul lui Dorian pentru ca na, era tanar, frumos si ce e frumos...si lui Dumnezeu ii place.Si am crezut ca,, relatia '' lor stransa se datora portretului...

| FucktheSystem a răspuns:

Sânge Satanic, personajul era bi.

| doc69 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ohooo bine ai revenit

| FucktheSystem a răspuns (pentru doc69):

Merci, merci.

| doc69 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mai da si u un semn de viata pup

| FucktheSystem a răspuns (pentru doc69):

Păi tocmai ți-am dat un semn de viață.