| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. Cat mai repede! Am un prieten de 9 luni, totul a fost ok intre noi.Pana cand, in ultimul timp, aproape o data la doua zile apar certuri. Nici nu stiu ce sa fac, cum sa reusesc sa le opresc. Amandoi suntem posesivi si incapatanati! Adevaru` e ca relatia noastra a fost foarte frumoasa, mergeam impreuna in vacante, venea la mine, mergeam la el, totu` bine si frumos. Si acum este, insa, certurile astea ne indeparteaza foarte mult. Fiecare cere de la celalalt lucruri pe care el nu le poate face! Imi lipsesc de multe ori momentele frumoase, mai ales ca acum ne vedem si mai rar, el are ore de dimineata, eu de dupa masa...insa,vine sa ma ia de la liceu in fiecare zi, nu se pune problema. Cu toate ca, atunci cand stam si o ora impreuna, apare motiv de cearta. Ma dor certurile astea, pentru ca-l iubesc, si stiu ca si pe el il dor, pentru ca mi-a spus...straight face

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca ti-a si spus,atunci,discutati serios si faceti un pact sa nu va mai certati.
Incercati sa ajungeti la o intelegere,in asa fel incat sa fiti ingaduitori unul cu celalalt,altfel,dintr-o prostie o sa va despartiti.
Si,nu stiu de ce,dar cred ca in cazul vostru ar fi pacat.
Discutati serios si CALM!
Cum vezi ca discutia degenereaza in cearta spune-i "vezi,iar te certi,hai sa incercam sa NU!"
Toti trecem prin asa ceva,dar adu-ti aminte cum erati la inceput, cat de fericiti si multumiti erati doar sa va aflati unul in preajma celuilalt. Unde s-a pierdut sentimentul asta, ce va face sa ajungeti sa va aruncati reprosuri acum?
Ar fi bine sa incercati sa va reveniti!
Problemele trebuiesc discutate si rezolvate.Altfel,deznodamantul poate fi fatal.
Gasiti-va drumul.
Si, iubiti-va!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Multumesc mult de sfat, o sa incerc sa fac ce ai spus. Si da, chiar ar fi pacat.straight face

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa o faci oarecum ceremonios, nu incepe discutia asta ca pe ceva banal.
Anunta-i din timp ca vrei sa vorbiti serios, spune-i subiectul si hotarati impreuna o zi in care aveti de petrecut ore in sir impreuna.Si,insista ca vrei sa fie o discutie CALMA!
Si nu uita, iubirea NU se pierde, dar se poate transforma! Ai grija sa se transforme in sensul bun!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Da,asa am sa fac. Cel mai probabil sambata, pentru ca in fiecare sambata iesim impreuna toata ziua. big grin Cum e scoala, nu putem in fiecare zi. Sper sa imi iasa.si sper sa fie bine. Iti multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, spune-mi ca sunteti bine si fericiti si-mi ajunge!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

O sa te tin la curent. big grin

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mult noroc! Astept!

13 răspunsuri:
| Lilia2621 a răspuns:

Pai e normal certuri intr-o relatie, asta inseamna ca exista sentimente. Nu-ti fa griji, totul va fi ok, incearca sa eviti certurile si sa incerci sa te comporti ca pe vremurile frumoase, nu fi incapatinata si nu-i da motive de cearta. Si el va veadea ca tu faci ceva pentru a nu va nai certa si va inceta si el, si va fi totulok, clipe frumoase, fericite. Succeshappy

| anonim_4396 explică (pentru Lilia2621):

M-ai incurajat. big hug Tnx:*

| Lilia2621 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ma bucur ca am ajutat cit de putinhappy

| VadTot a răspuns:

Am o prietena cu care sunt de cinci ani.Ce Crezi surpriza ma cert cu ea nu zilnic si la fiecare cinci minute Crede ma /Regret ca nu am parasit o din Primul an>cryingDeci Sfatul meu este sa Cu toate ca poate nu vei putea dar imi d au cuvintul meu ca cel mai bine pentru voi este sa Va Despartiti! Iti Garantez ca vei avea foarte mult de suferit si uite daca nu i asa sa mi spui cum vrei tu bine nu stiu cit va mai dura relatia voastra dar Cit va mai dura ea Nu va mai fi o relatie prea frumoasa sti am impresia ca o relatie cu cit incepe sa prinda Vechime"sa spun asa Relatiile intre cei doi nu mai sunt cum au fost sa zicem in primele 6 luni Cam dupa un asa. ceva incepe sa nu mai fie ca inainte ori s-a intamplat ceva ori pur si simplu fiecare se schimba s au mai bine spus incep sa se cunoasca mai bine nu poti sa spui despre cineva ca l cunosti doar dupa o perioada scurta de timp Trebuie sa treaca ceva timp Sa trece ti prin ceva,, intamplari mai grele sau mai putin grele Deci Sfatul meu este sa aveti o discutie Extrem de serioasa si sa rezolva ti problema ori pur si simplu sa inchei Relatia Crede ma acesta i cel mai bun lucru. ps chiar as vrea sa ma ti la curent.si sa mi spui luna viitoare pe 12 noiembrie daca mai sunteti impreuna.eu cred ca nu.

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Ok,o sa te tin la curent. Sincer, ieri am descoperit site-ul asta, si trebuie sa vad cum merg lucrurile pe aici big grinlaughing

| MSLOVELY098 a răspuns:

Lasa de la tine cand simti ca s.ar putea ivi o cearta dar ai grija sa nu devine un obicei el sa caute motiv si tu sa lasi de la tine! incercati sa fiti cat se poate de maturi si sa discutati despre chestia asta! numai voi puteti sa va rezolvati problemele! vorbeste cu el si spune-i cat de mult iti doresti sa fie ca inainte sa nu va mai certati! spune-i cat de mult il iubesti si cat de mult iti doresti sa fii cu el! take care! sper sa ramaneti impreuna pentru mult timp

| anonim_4396 explică (pentru MSLOVELY098):

Heeii. Multumesc frumos de sfat, si eu sper acelasi lucru. Pentru ca, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa nu il mai am langa mine! Pupici :*