| rafy07 a întrebat:

Buna tuturor si va multumesc in primul rand pentru timpul acordat si nu in ultimul rand pentru sfaturi! Povestea mea are un final trist si sper ca, cu ajutorul vostru sa gasesc o solutie. In urma cu cateva luni am cunoscut o tipa divortata si cu copil. Ne-am atasat rapid unul de celalalt si am interactionat f bine si cu copilul. In fiecare weekend plecam cu copilul ei si cu ea in vacante. Ieseam frecvent si era totul frumos. Ba chiar mai mult, tipa mi-a facut pe numele ei si un credit pentru a ma ajuta la dezvoltarea afacerii pe care o am. Ne-am tot ciondanit frecvent din diverse motive minore si am avut multe asa zise despartiri dar care nu au durat decat cateva zile. Ea sunt convins ca tine la mine doar ca nu stiu ce sa fac pentru ca la ultima cearta nu mai vrea sa continuam. Ea are multe probleme, medicale, pe plan profesional si acasa. Si de multe ori se simtea linistita cand era cu mine sau cand plecam in weekend in vacante. Ea e mai serioasa de fel si atenta la detalii, eu mai glumet si zapacit. Ne-am tot contrazis in ultima perioada si putin jignit dar nu cuvinte grele. Ci doar am contestat ce simte fiecare. La ultima cearta ne-am racit mult. Eu am tot cautat-o si imi spune ca ii lipsesc ff mult si ca ii pare rau ca nu mai suntem impreuna dar ea nu e ce caut eu pentru ca nu imi poate oferi linistea pe care mi-o doresc si au mai contribuit si certurile. Cu siguranta sentimente are pentru ca altfel nu m-ar fi inclus in viata copilului care are doar 4 ani si nici linia de credit de 15000 euro nu ar fi facut-o. Cert e ca maine ar fi trebuit sa- i dau ce mai avea pe la mine. Dupa ce i-am zis ca plec intr-o vacanta sa ma linistesc si sa imi pun ordine in ganduri, mi-a zis ca sa-i dau mai bine lucrurile cand ma intorc ca sunt si eu cu plecarea si ca ar fi mai bine o perioada sa nu ne mai vedem. Ea are si o interventie chirurgicala sapt viitoare si a zis ca si la ea e nebunie si eu sunt cu plecarea si mai bine sa-i dau ce e la mine cand ma intorc. Acum eu chiar nu stiu cum sa o aduc in viata mea, pentru ca tin la ea mult dar ea astepta sa imi cer scuze ca am jignit-o si mi-a oferit 2 sanse sa o fac si nu am facut altceva decat sa fiu orgolios si sa ma cert cu ea. Oare ce ar trebui sa fac? De ce nu a vrut totusi sa-i dau maine lucrurile cum am stabilit initial si s-a sucit? Daca tine la mine de ce nu mai vrea? Ce e de facut? Sa o las o perioada singura si fara sa o caut? De ce mi-a zis ca e mai bine o perioada sa nu ne mai vedem? La mesaje si telefoane raspunde de fiecare data dar singura nu imi scrie., la ultima cearta chiar a si plans, deci clar are sentimente.

Va multumesc tuturor si sper ca reusesc cu ajutorul vostru sa gasesc o solutie optima!

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Creditul datorat il inapoiezi la termen si neconditionat, FARA s-o mai astepti sa se intoarca dupa interventia chirurgicala!
2. Acorda-i atentie MAXIMA, FARA CERTURI atat inainte, cat si dupa operatie! Va avea mare nevoie de liniste sufleteasca si sprijin in aceasta perioada!
3. Te sfatuiesc sa te schimbi: lasa-te de "viata de burlac" si stabileste-te, casatoreste-te cu ea! O femeie care-ti acorda atat sprijin si incredere incat ia si un credit pe numele ei pentru a-ti sprijini afacerea gasesti foarte rar si merita s-o pastrezi langa tine! Totodata si tu TREBUIE sa-i fii un partener in cine poate avea incredere deplina!

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Eu nu va inteleg de ce va bagati in relatii de genu,doar stii ca majoritatea se termina repede si prost.
Ai zis ca v-ati certat dar nu ai spus si motivul.
De exemplu daca a fost vina ei,nu are rost sa fi bleg si sa-ti ceri scuze,chiar daca ai sentimente.
Daca nu, ti-ai dat singur raspunsul mai sus.
Ai avut ocazia sa-ti ceri scuze si nu ai facut-o, de orgoliu!
Stai linistit si gadeste-te bine la niste chesti.
Cine a fost de vina?
Vezi un viitor ok alaturi de ea?
Simti ca va potriviti?
Daca da, gaseste o cale sa-ti ceri scuze si lasa orgoliul.
Daca nu, vezi-ti de viata ta.
Acum tu decizi!

| mihai69 a răspuns:

A treia oară vii cu aceeaşi poveste...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

CERE-TI. DRAQ. SCUZE! Fix tu ai mentionat asta in intrebare si acum ne intrebi pe noi ce sa faci cand solutia e sub nasul tau? Mai ales daca ai motive sa o faci, asta nu inseamna ca te umilesti. Oamenii cu adevarat puternici recunosc cand gresesc. Restul se iau la cearta.

| relian a răspuns:

Adica tii la ea f mult dar pleci in vacanta cand ea se duce sa se opereze.Tu glumesti sau ceara esti batut cu p..in cap am vrut sa zic cu paru.Cum adica nu stii cand se opereaza, sau nu stii unde? Pai ce problema asta doara nu aparu asa peste noapte, deci stiai f bine ca are problema, ma lasi cu basme de astea. Daca ti-a dat bani cum zici pffff esti praf sincer, eu nu tias fi dat nici un leu

| Freya1 a răspuns:

Chiar daca v-ati certat si despartit tie iti arde de vacante cand ea e cu copilul dupa ea si bolnava trebuie sa o opereze? Esti sigur ca mai meriti sa te bage in seama? Ea este trecuta prin viata si priveste lucrurile din alta perspectiva si cu alte dorinte si mai serios decat plimbarile tale i fiecare weekend.Ti-a facut creditul ala sa poti sa ai incredere in ea te-a bagat in viata copilului ei ceia ce este foarte important deoarece nu poate sa faca asta cu oricine si tu ce faci crezi ca ai atat de multe drepturi incat sa comentezi? Daca ea te accepta asa zurliu si aerian te ingrijeste si pe tine si pe copilul ei chiar bolnava fiind te ajuta cu afacerea tu mai ai avea ce sa comentezi la niste lucruri banale. Cereti iertare de la ea si daca mai vrea tine de ea ca de ochii tai din cap fi mai responsabil si serios si asumati relatia copilul si starea ei de sanatate. Daca ea nu mai vrea las-o in pace nu o mai tulbura sa ii faci mai rau

| OldSoul a răspuns:

Daca stii ca ai gresit, cere-ti scuze, dar nu o fa asteptand o impacare, pur si simplu fa-o pentru ca asa e normal, si ca dovada de bun simt.
Intre extreme exista atractie, dar totodata exista si neintelegeri, asa e si aici.

Gandeste-te bine, si incearca acum, macar pe ultima suta sa renunti la orgoliu si sa spui ce e de spus.

| Caro34 a răspuns:

Tu ai facut o femeie sa planga si pe urma vrei sa revina la tine? Te-ai certat cu ea, ai jignit-o si acum o vrei înapoi? Cu "cuvinte nu grele"? Orice cuvânt raneste, daca-i aruncat in vant, cand nu trebuie, apoi la voi era asta de mai multe ori, apoi sunt chestii care tot s-au repetat si stii ca "ulciorul nu merge mult la apa", candva se mai si sparge! Iubirea iarta si-i indelung rabdatoare insa intr-o zi cand spune gata, e gata! Daca ai gresit, fii barbat si mergi cu flori si prajitura si cere-ti iertare! O asa tipa, nu vei mai intalni niciodata! Ea se opereaza si tu pleci in concediu? Unde-i suportul acordat, iubirea calda si magica, daca tu nu esti lângă ea? De ce sa te mai vrea? Pana acum nu vad nici un motiv sa te vrea inapoi: esti încăpățânat, egoist, inuman, slab... Demonstreaza-i ca esti altfel, asa poate se va schimba și poate, poate ii mai trebuiesti in vreun fel. Daca deja are probleme de sănătate, un copil care oricum o suprasolicita, cu parintii - mai pui si tu paie pe foc, e normal sa nu mai vrea nimic! Cu tine isi gasea refugiul si alinarea, iar tu? Vezi ce fac necalitatile? "Branza buna in burduf de caine!" Pacat de tine ca nu pari un tip prost, dar ce face omul cu mana lui se numeste lucru manual si numai el mai poate repara! Orgoliul, cearta, vorbitul aiurea etc. sunt chestii care ranesc pe termen lung! Las-o de vacanta / concediu si fii langa ea; o operație nu-i ușoara si pe acest fundal e trista tare. Amana totul si baga-ti mintile in cap, daca o iubesti si o mai vrei langa tine! Daca nu, las-o si nu-i mai amari sufletul; ii e deja suficient! Numai bine!

| rafy07 explică (pentru Caro34):

Ideea e ca noi suntem despartiti de aproximativ o saptamana si efectiv nu mi-a zis cand se opereaza si unde anume. Efectiv ma gandeam sa o las in pace o perioada ca sa se linisteasca lucrurile si sa-si puna ordine in ganduri, ca asa nu fac altceva decat sa o agit mai rau.

| Caro34 a răspuns (pentru rafy07):

Efectiv e timpul sa te implici mai mult si sa afli totul despre operatie si sa-i fii aproape. Gandeste-te ca are si un copil care sigur stie ca mama lui se va opera, deci si el are nevoie de un "tatic" cu capul pe umeri si nu care pleaca in vacante! Anuleaza totul si da o sansa relatiei! Prostiile de certuri uita-le pentru totdeauna; iubirea e cea mai importanta si valoarea ei este inestimabila! Numai bine!

| tril a răspuns (pentru rafy07):

"nu mi-a zis cand se opereaza si unde anume" (de o saptamana!).
Dar are un copil pe care poti sa-l intrebi. De fapt, inca mai este timp sa o intrebi pe ea. Asta ii va arata ce vrei sa-i fii alaturi! Daca nu mai este acasa, intreaba rudele, prietenii, si mergi acum langa ea. Inca te maigandesti la vacanta?! Cu banii aceia fa bine si achita-ti creditul daca vrei sa renunti la ea. Asta, daca nu cumva nu ai vrut sa o pacalesti si sa o lasi cu datorii, tu... avand bani de vacante.

| rafy07 explică (pentru tril):

Copilul are 4 ani...iar legat de credit, am facut un contract de imprumut si e acoperita. Linia de credit e undeva la 15000 euro si nu am avut in plan sa o pacalesc. Castig undeva la 4000 euro pe luna. Momentan ar fi imposibil sa returnez suma de bani ca e investita si o achit esalonat. Surprinzator e ca ea nu ma mai cauta absolut deloc, doar daca-i scriu eu imi raspunde. Chiar nu stiu ce sa fac...ma gandeam efectiv sa-i redau libertatea si sa-si puna ordine in ganduri. Pt ca dragoste cu forta nu se poate. Totusi ma gandesc ca un om cand tine la tine, isi calca peste orgoliu si te mai cauta chiar si cu motive bizare. Dar ea nu o face deloc. Poate ca nu are sentimente asa puternice sau ma gandesc ca poate si-a gasit pe altcineva, desi e putin probabil asta. Chiar nu stiu cum sa procedez in situatia de fata

| tril a răspuns (pentru rafy07):

Sau poate, are alte griji pe cap decat sa te giugiuleasca pe tine. E vorba de o operatie. Cine stie cat de grava e problema! Daca iti raspunde cand ii scrii, scrie-i. Daca nu cumva, tu ti-ai gasit pe altcineva. Prea tot vorbesti de libertate.

Răspuns utilizator avertizat
| unprietenaproape a răspuns:

Daca o iubesti fii langa ea la spital

| tril a răspuns:

@Caro34 si @Bula ti-au dat cele mai bune raspunsuri. Norocul tau, ca nu-ti mai spun eu nimic. As fi taiat in carne vie!
Fii alaturi de ea acum cand are mare nevoie (operatie, etc). Doar asa mai ai sansa unei impacari. Desi, s-ar putea sa mai fi facut tu ceva ce nu ne spui.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Sincer eu cred ca esti cam dus cu pluta. Tu ne intrebi ce sa faci? Pai ce sa faci nene, eu zic s-o lasi in pace pe saraca femeie. Tu ramai cu distractiile tale de doi lei si pe ea las-o cu suferintele si cu greutatile ei, mai ales ca a avut incredere sa-ti ofere si un credit. Mergi omule in vacanta si nu te mai uita inapoi. Cat despre lucruri ce te doare pe tine, atata timp cat se vede de la o posta din descrierile tale ca esti un neispravit, cred ca nici lucrurile alea nu au prea mare valoare, asa ca poti renunta usor la ele. Scoate-ti din cap fata morgana, fiindca ea a aparut in viata ta doar ca o lectie, dar tu inca nu esti pregatit. poate ca in vacanta ai sa gasesti raspunsul singur la ce ai facut.
Si asa ca te vad neajutorat, uite am sa-ti dau aici adresa celui mai tare simulator economic, poate inveti sa faci afaceri sa te poti descurca de unul singur, fara credite pomana de la fiinte rare.
http://www.marketglory.com/strategygame/rorro
Succes in viata si scuze daca am fost putin acid.

Răspuns utilizator avertizat