| pinguinthoughts a întrebat:

Heii happy
Cunosc un baiat de 3 ani si acum 2 ani am fost impreuna. Parea sa fie o relatie chiar frumoasa, insa nu a fost chiar asa. Amandoi ne asemanam foarte mult si ne cam dadeam cap in cap uneori. Ne-am despartit de vreo 2 ori pe motiv de gelozie si acum pot sa spun ca regret enorm. Nu mi-am dat seama la momentul respectiv ca tipul chiar tinea la mine spre deosebire de altii.
Problema e urmatoarea : inca tin la el, inca imi aduc aminte ce fel era cand eram impreuna. Nu vreau sa-i spun asta pentru ca el are deja o relatie si pare sa fie una stabila, asa ca am preferat sa nu ma bag. De vorbit nu prea mai vorbim, doar cand ii mai zic eu cate un :heii, ce faci? " si atunci se termina sec.
Vreau macar sa vorbim iar cum vorbeam inainte. Sa il stiu macar prieten bun. Vreo sugestie?

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna draga mea!
Nu prea ai ce face in cazul asta.
Nu puteti fii prieten doar pentru faptul ca tu inca mai tii la el. Ti-ar fi greu sa-l ai langa tine si sa stii ca nu-l poti atinge.
Plus ca are o relatie. Sunt convinsa ca iubitei lui nu i-ar conveni sa pastreze lagatura cu o fosta.
Sunt si fete d-astea.
Uite am fost prietena buna cu un tip, timp de 5 ani. apoi ne-am combinat, dupa 6 luni de relatie ne-am despartit. Nu ne-am maia vorbit. La ceva timp s-a combinat cu alta. El incepuse sa ma caute. Iar tipa era foarte geloasa,ba chiar vroia sa ma bata,desi nu aveam vreo vina.
Ma trecuse in agenda cu nume de baiat si ma suna mereu!
Ti-e dor de el! Iar daca te apropii si mai mult,iti va fi si mai dor.
Incearca sa te detasezi.
Acum,nu stim. Te mai vrea sau nu? Doar el stie.
Nu-l mai cauta! Lasa-l sa-ti simta lipsa!
Daca ii va fi dor,te va cauta el,singur.
Daca nu, accepta situatia.
Te pup.
Off, ai grija de tine!
Daca consideri ca pot ajuta cu ceva, te astept cu mesaje, pe privat!
Te pup.

| pinguinthoughts explică (pentru NoSmile):

Vara trecuta, de ziua mea l-am chemat si pe el si pe prietena luilaughing Mare prostie am facut. Am ramas la un moment dat doar eu si cu el. Si eu ma simteam putin prost ca na. Si el mi-a zis ca inca tine la mine chiar daca are o relatie si chestii. Dar vad ca tot el e ala care nu isi da seama ce spune. Eu ce sa mai cred? laughing

| NoSmile a răspuns (pentru pinguinthoughts):

laughing Ai facut-o intentionat. Te-ai gandit ca facand acest lucru,ii vei demonstra lui ca nu-ti mai pasa de el. Adevarat?
Poate ca e adevarat ce ti-a spus,dar atata timp cat tu nu-i dai atentue, se gandeste ca nu mai are sanse. Dar ar trebui sa incerce.
Eventual, da-i un mesaj cu ''ce mai faci?'' apoi gata. Daca te va cauta el, in continuare e un semn bun, daca nu...lasa-l!
Te astept si pe privat, in caz de ceva!
Pup

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uita si mergi inainte. Nu mai poate fi ce a fost, si sa fie "doar o prietenie", e ca apa dupa ce ai baut nectar.

| neutrino a răspuns:

Nu cred ca puteti fi "macar prieteni" pentru simplu motiv ca tu nu stii ce inseamna "prieten". Daca ai fi stiut, nu ai fi spus aceasta prostie "doar". Cunosti ceva superior prieteniei? Nici iubire nu poate exista fara prietenie!

| Azµre a răspuns:

Ai putea discuta cu el fața în față să îi spui ceea ce vrei.În felul acesta poate vrea să rămâneți amici.

| stark47 a răspuns:

Sentimentele romantice cu greu se transforma in sentimente de prietenie. poate ca tu inca mai tii la el si inca il mai vrei in viata ta in ori ce forma de contrac social. sfatul meu e sa continui sa vorbesti cu el, discutii mici, banale.cu timpul vei deveni imuna la durerea care o simti acum

| llljk a răspuns:

Cînd ti-am citit povestea mi-am dat seamă că am trecut şi eu prin astfel de problemă în urmă cu ceva timp.

Din păcate nu se mai poate face nimic pentru relaţia vostră, în 3 ani sunt multe amintiri plăcute dar şi neplăcute..ideea e să te resemnezi şi să începi o 'o viaţă nouă'

Gîndeşte-te că nu el a fost partenerul pe care să îl iubesti pină la bătrîne-te, dragostea nu s-a oprit în loc, iubirea de abia acum începe, vei şti cum să te comporţi cu viitorul iubit (sot) îl vei iubi mai mult si relatia va fi trainică pentru că OMUL DIN GREŞELI ÎNVATĂ.

Take Care.

| EuSuntRobert a răspuns:

In cazul acesta depinde foarte mult de firea baiatului. Daca e o fire de aia care se da "dulce" doar cand vine vorba de tine este cazul de baiat care "te minte sa te bage in pat" sau mai bine zis care e dulce ca sa fiti impreuna, daca e asa lui inca ii pasa de sentimentele tale pentru el si ar da orce sa le asculte.Dar acum depinde de ce i-ai facut sa se desparta de tine. Spune-i tot ce simti pentru el.Chiar nu ii va strica relatia lui cu "actuala", el te va intelege iar astfel va ve-ti intelege mai bine.

| criscriztinutzzza a răspuns:

Vrei sa te amagesti singura? eu zic sa incetezi sa mai vrei ceva de la el..in aceias situati sunt si eu si pe mine ma mananca sa ii scriu sa vad ce mai face doar pentru simplu fapt ca as vb cu el mas simti mai fericita..insa mas amagi singura pentru ca daca nu ar mai vrea nk cu mine si are o noua relatie mereu ma's simtit indragostita de el..pana la urma prima dragoste nu se uita doar obisnuiesti sa traiesti fara ea..eu zic sa eviti orice subiect pentru ca iti faci rau singura..stiu ca e greu insa alta rezolvare nu ai.sigh uital incerka sa iesi cu alti baieti stiu ca e greu ca te gandesti la el ca compari insa pana la urma trebuie sa apara unu care sa te faca sa simti ce ai simtit pentru fostul! fundabatting eyelashes?