| PupicAndreea a întrebat:

Heii! Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?! Prietena mea cea mai buna are o problema foarte mare, are un iubit de 5 luni, se inteleg foarte bine, tin foarte mult unul la celalat, dar problema este ca mama ei nu o lasa sa aiba iubit deoarece ea a trecut prin lucruri urate cand era de varsta ei si spune ca nu vrea sa i se intample si ei acelasi lucru. A incercat sa ii explice dar nu vrea sa o lase sa ramana impreuna. Ce o sfatuiti sa faca sa ramana sau nu cu el?

Răspuns Câştigător
| Maya2014 a răspuns:

Mama ei o iubeste si vrea s-o protejeze de un eventual esec care ar putea duce la o suferinta majora.Acum depinde si cati ani are prietena ta.
Daca ei nutresc sentimente unul pentru celalalt si sunt fericiti impreuna, nu ar trebui sa renunte.Mama ei poate ca a suferit in tinerete, insa asta nu-i da dreptul sa o priveze pe fata de fericire doar pentru ca ii este teama.Pana la urma chiar daca prietena ta se desparte de baiatul asta,peste ceva timp,ani poate, cand mama va fi de acord ca fata sa aiba o relatie, cine ii poate garanta ca nenorocirea nu se va intampla atunci? In viata se invata din greseli, nu rezolva nimic daca e supraprotectiva, din contra fata va avea mai mult de suferit.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu poate fi tinuta sub un clopot de sticla,pe motivul ca mama a patit ceva neplacut la varsta respectiva.
Sunt mama si fiica,fiica ii datoreaza foarte multe mamei,dar nu e posibil sa se reflecte complexul din viata mamei asupra vietii fiicei ei,sunt doua persoane diferite,cu vieti diferite.
Mama putea sa-si educe fiica in asa fel,incat sa nu faca vreodata aceeasi greseala.
Nu sa-i limiteze libertatea.
Ne educam copiii cum putem mai bine si apoi,ii lasam liberi in viata.
Cum isi vor asterne,asa vor dormi.
Oricat am vrea sa-i protejam,n-o putem face la infinit,trebuie lasati si sa greseasca, altfel nu vor fi oameni intregi niciodata.
Sa-si ia prietenul de mana si sa-l prezinte mamei, dupa care sa aiba lungi discutii, din care femeia sa inteleaga ca baiatul e demn de incredere.
Daca e posibil, ar fi cea mai buna solutie!

| VadTot a răspuns:

Cati ani are?

| neutrino a răspuns:

Mama intotdeauna trebuie ascultata si respectata.

| powergirl a răspuns (pentru neutrino):

Daca ascultam de mama as fi fost nemaritata pana la 30 ani acum am 25 un copil de aproape 2 ani si un sot care ma iubeste mult. la ce folos sa o fi ascultat?
in cele mai multe cazuri da trebuie dar nu in toate de la o anumita varsta poti gandi cu capu tau nu cu al mamei sau tatei

| noname2021 a răspuns:

Eu zic sa ramana, doar pentru ca mama a avut parte de lucruri urate, nu inseamna ca si fiica trebuie sa pateasca la fel.winking

| Leila29 a răspuns:

E bine sa iti asculti parinti, dar in acest caz mama ei nu prea are dreptate pentru ca trebuie sa aiba si ea un iubit la un momentdat ea ar trebui sa vorbeasca cu mama ei si sa ii spuna ca tine la ael baiat si ca asta o face fericita sper sa iti fie de ajutor.

| IonutzAstraz a răspuns:

Daca mama ei este casatorita o solutie ar fi sa ia o cina cu sotul ei sau sa iasa la un film sa isi aminteasca ce frumos este sa ai un partener de viata