| Ofatacuvise a întrebat:

O sa va scriu povestea vietii mele v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da un sfat! Acum 3 ani am avut un iubit si era pocait, tatal lui ii interzicea sa ne vedem, dar cu toate astea iesea. Pana intr-o zi cand mi-a zis ca nu il mai lasa deloc si ca trebuie sa imi gasesc pe cineva cu care sa fiu fericita, insa de acum 2-3 luni vorbim ca si cand nu au trecut acei ani. Vorbim in fiecare zi. imi spune ca vrea sa fiu sotia lui, mama copiilor sa-i si ca o sa fim fericiti, dr pentru asta trebuie sa, ai asteptam... Si ca acum nu putem fi impreuna pentru ca e prea mic(19 ani )si nu ii dau voie ai lui, doar peste 2-3 ani, ca nu poate sa renunte la mine etc, dar fratele lui are prietena si sunt de aceeasi varsta. Eu nu il inteleg imi spune "iubi" ne intalnim cand poate, dar pe ascuns. Ca si cand am fi impreuna si cand e vorba imi spune ca suntem doar prieteni apropiti, cand spune lucru asta ma distruge sad Voi credeti ca ma minte? Si daca da care e scopul, si ce ar trebui sa fac in aceasta situatie, am incercat sa ii explic ca mie nu imi convine asa dar in zadar, nu vreau sa il pierd si de data asta. funda

9 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Daca te-ar iubi cu adevarat, faptul ca parintii lui ii interzic sa te vada sau sa fiti impreuna nu ar conta, probabil parintii lui nu sunt de acord cu tine, deoarece nu esti pocaita si nu din cauza faptului ca are 19 ani, in plus nu poti sa devii sotia lui daca nu esti de aceeasi religie ca el

| Ofatacuvise explică (pentru BroascaCuElice):

Pai asta zic, dar pana la urma el sta in casa parintilor sa-i, ii respect foarte mult..nu stiu ce sa spun

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Ofatacuvise):

Faptul ca sta in casa parintilor nu are nimic de-a face cu relatia voastra, in general pocaitii n-o sa accepte ca un membru a familiei sa aiba o relatie cu cineva din afara cultului lor

| BroascaCuElice a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Plus ca parintii au o mare influenta asupra alegerii viitoarei soti/ viitorului sot

| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani este major si conform Legii din Romania, ARE voie sa faca ce vrea sis a decida aboslut tot ce vrea, indiferent ca tasu sau masa nu-i dau voie, oricum parerea parintilor nu mai conteaza!
Bineinteels ca te minte!
Scopul este sa obtina sex de la tine si sa-si satisfaca madularul din pantaloni, de ce altceva?!

| Ofatacuvise explică (pentru Violleta2022):

Nu vrea sex draga, aici te inseli. Sex numai dupa casatorie..asa e la ei!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ofatacuvise):

Cand spui ca ai iubit, inseamna automat ca va iubiti si la pat, ca "iubeala" asa se manifesta.
Daca este doar platonica (fara sex) atunci nu mai este "iubeala" este doar prietenie.
Cat priveste sexul dupa casatorie... m aindoiesc ca tine el atat d emult la asta, mai ales daca a incalcat o regula majora in religia lor de a fii cu tine, care nu esti pocaita, deci, nu-i prea pasa lui de religie si indirect, nu cred ca-i pasa daca are sex si cu tine, iar in cativa ani se insoara cu alta.

| WaterDrop a răspuns:

Iti place suferinta, nu? Asta e motivul cu siguranta, altfel l`ai fi lasat demult.Esti doar o alta visatoare prinsa intr-o iubire imatura, controlata de parinti si religie.Nu este deloc normal, insa stii ca esti prea incapatanata sa o faci diferit si preferi sa stai si sa tragi cu dintii de lumea roz pe care ti`o imaginezi tu.

Nu conteaza ce credem noi, el isi bate joc de tine, dar conteaza ce crezi tu happy

| gazza01 a răspuns:

Doamne, baiatul e cam imatur si ori nu stie ce vrea, ori te ia la misto! E o chestie asa, omeneasca, intalnita la cei mai multi oameni gen "fructul interzis". (Vorbesc de legenda cu marul si cu Eva) Cand nu-l ai, tanjesti la el cu orice pret si cand il ai, parca nu mai e asa interesant... Trecand din nou la subiect... Parerea mea e ca ai o viata inainte si ca trebuie sa te detasezi de baiatul acesta care nu e capabil sa ia o decizie! Imi pare rau pentru tine! happy