| silviapitica a întrebat:

Heiihappy Nu obisnuiesc sa i-au sfaturi de la persoane necunoscute dar chiar nu stiu ce sa fac.
Sa incepem...Mi-e teama sa imi marturisesc sentimentele.De aproape o jumatate de an mi place de un baiat cu aproape 5 ani mai mare I don't want to see, asa ca desi nu tolerez anonimi de pe ask.fm am devenit una.Nu m-am putut abtine sa nu-i spun ca imi place de el thinking El normal a fost curios sa alfe cine sunt happy. Ideea e ca in realitate ne-am mai vazut la majorate,pe strada,dar nu am vorbit niciodata, ciudat e ca locuim chiar aproapehee hee.Eu i-as spune dar nu sunt sigura, as prefera face2face,dar nu am avut ocazia.Asa ca m-am gandit sa-i spun cine sunt pe facebook...Probabil se tot intreaba cine e anonima de pe ask. Ce ma opreste sa nu-i spun este faptul ca nu vreau sa rada si consider ca daca ma placea imi spunea si pana acum, nu? I-am spus acelasi lucru [pe ask] si a spus ca poate nu si-a dat seama, ce-i drept nu iesim prin aceleasi locuri si poate a fost ocupat cu fete de varsta lui [are 19 eu 14 sad] Ce credeti ca ar trebui sa fac, sa spun? sau sa pastrez in continuare pentru mine?
P.S nu mi-e rusine ci teama happy

6 răspunsuri:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Daca nu-i cunosti prietenii nici caracterul eu zic sa te abtii, ce te faci daca are prietena si afla aia?

| sensualus a răspuns:

Dragostea e actiune concreta nu platonism

| Keith a răspuns:

Nu risti nu castigi draga mea, si eu m-am confruntat cu aceeasi situatie cand eram in clasa a 9 a,imi placea de cineva de la mine din clasa,si stiu ca si lui ii placea de mine dar ne era frica sa ne exprimam sentimentele de teama sa nu fim refuzati, si nu ni le-am mai spus pierzand amandoi pentru ca a fost nevoit sa renunte la scoala, plecand in Italia, si nu ne-am mai vazut de atunci, dupa 3 ani de zile ma pomenesc cu el ca imi trimite cerere de prietenie pe facebook, ce am mai tresarit, si de abia atunci ne-am spus ce am simtit amandoi acum 3 ani de zile dar deja era prea tarziu pentru ca eram deja intr-o relatie cu altcineva,probabil si el nu stiu, ca eu mi-am sters contul de facebook, dar vreau sa spun ca iti dadui un exemplu real din viata mea si sfatul meu pentru tine este sa ii spui cine esti si ce simti pentru el, daca te refuza sau nu te place catusi de putin asta este mergi mai departe nu trebuie sa faci o disperare din asta dar macar esti multumita ca ai incercat, nu pierzi nimic dimpotriva s-ar putea sa castigi ca ai incercat.Bafta!

| perladunarii a răspuns:

Nu iti fie teama, daca nu te place asta e, mergi mai departe! Stiu nu iti va fi usor sa il uit dar macar stii reactia lui! Si daca in cazul fericit te place vei vedea cum e el si daca merita sa fiti intr-o relatie sau nu! Deschideti inima!

| Trolozaur a răspuns:

Sa iau* eu sa iau, tu sa iei, el sa ia.
se spune ca la batranete regreti lucrurile pe care nu le-ai facut nu alea pe care le-ai facut, problema ta are 2 solutii:
1. ii spui totul, te refuza, treci peste, urmatorul dar macar stai cu inima impacata si nu te gandesti la "ce-ar fi fost daca".
2. ii spui ce simti si e reciproc sentimentul, de aici. e istorie.

| ILoveMI a răspuns:

Incep prin a-mi exprima ingrijorarea : ai 14 ani. Esti minora si el major. Dar daca pe el nu-l deranjeaza sa comita acte penale ..cine sunt eu sa ma bag?
Asta una.
Doi la mana, el e la varsta la care gandeste foarte sexual. Mi-e greu sa cred ca se gandeste ca un copil de 14 ani ii poate oferi ceva ce numai intr-o relatie matura din toate punctele de vedere ai parte.
Daca totusi vrei sa iti incerci norocul, avand in vedere ca sansele sunt impotrva ta... opreste-l cand il vezi (oriunde e) si da-i un biletel cu nr tau de telefon si spune-i ca astepti un telefon de la el. Atat. Fara explicatii sau intrebari.
Asta il va bulversa total si il va face macar curios. Chiar daca nu te va suna, iti garantez ca macar de soc, va veni sa vorbeasca cu tine fie atunci pe loc, fie datile viitoare cand te va zari prin preajma. De acolo iti va fi mai usurel.
Si daca vrei parerea mea sincera ...nu ii spune ca tu esti fata de pe ask.fm.