| 97896 a întrebat:

Heii TPU
Am și eu o întrebare
Luna trecuta mi-a venit pe 25 și luna asta pe 20
Am ciclu neregulat
Am făcut de câteva ori sex neprotejat dar nu si-a dat drumul în mine și nu eram în perioada fertila. El o scotea și îl terminam după 10-15 minute.
Când mi-a venit ciclu mi-a venit mai putin cantitativ și nu un roșu aprins. Am citit și despre "menstruația"peste sarcina. Durează doar 1-2 zile. La mine e a 3 zi și încă mai am. De obicei mă tine 4 zile. Iar despre acea menstruație peste sarcina nuci nu prea o simți ca o ai. Pe mine m-a durut foarte tare în prima zi ca te obicei.
Țin sa menționez ca(, )când mi-a venit eram și stresata și am plâns din alte probleme. Se poate fi stresul?
Ajutati-ma

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca ciclul tau menstrual are caracteristica generala de a fi NEREGULATA, ceea ce are ca urmare/face ca intr-o astfel de situatie absolut nimeni si niciodata sa NU poata, sa NU REUSEASCA nici macar sa anticipeze cu aproximatie care va fi lungimea ciclului respectiv. Din acest motiv devine absolut IMPOSIBIL sa determine ziua OVULATIEI si implicit care vor fi zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE. In concluzie afirmatia ta conform careia : ''Am făcut de câteva ori sex neprotejat dar nu si-a dat drumul în mine și nu eram în perioada fertila.'' Sunt extrem de curios dar si uimit fiindca NU reusesc sa inteleg prin ce ''minune'' (probabil paranormala laughing ) ai reusit sa determini ca NU ERAI IN PERIOADA FERTILA? Fiindca se considera ca fiecare femeie cu ciclul menstrual NEREGULAT este ''condamnata'' sa intretina NUMAI/DOAR contacte sexuale care de fiecare data sa fie protejate printr-o metoda contraceptiva sigura, fapta ta de a intretine contacte sexuale neprotejate reprezinta o asumare constienta a posibilitatii de a ramane insarcinata de fiecare data. Este posibil sa fi scapat ''basma curata'' si de aceasta data fiindca ai amintit de acea durere foarte puternica care probabil face parte din simptoma premenstruala si astfel sangerarea actuala se reprezinte o menstruatie autentica. Insa pe viitor ar fi bine sa ai in vedere o zicala veche din popor conform careia : "Ulciorul nu merge de multe ori la apa."! / ''Ulciorul dus prea des la apa/izvor, risca sa fie ciobit la un moment dat''. Multa sanatate!

| 97896 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi de raspuns!