| exya_5295 a întrebat:

Heii TPU! daca ma puteti ajuta si pe mine, as vrea sa stiu cat de bune sunt peliculele vaginale? va rog din suflet sa imi raspundeti dau fundita + vot

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Peliculele vaginale sunt foițe foarte subțiri care conțin un spermicid; i trebuie introduse în vagin cât mai aproape de cervix cu 15 minute înainte de contactul sexual, asigurând protecție timp de aproximativ o oră. ca orice spermicid eficiența lor depinde de cât de corect sunt administrate, e între 70-90% eficient. Ideea e să nu le iei decât din farmacii, nu cumpăra porcării chinezești. Și obligatoriu trebuie să combini și o altă metodă de contracepție naturală cum ar fi coitusul întrerupt (se retrage penisul înainte de ejacurare) sau metoda calendarului (nu faci sex între zilele 8-18 ale ciclului menstrual decât cu prezervativ). Dacă ai ceva neclarități te rog să nu eziți să mă întrebi happy

4 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Pai hai sa incepem asa: singura metoda 100% garantata si patentata este abstinenta, dar nu despre asta este vorba aici. sunt destul de sigure dar daca ma intrebi pe mine nu destul adica sunt in proportie de 60-70% ceea ce nu suna prea bine, adica sunt la fel de sigure ca si cum nu ar fi... asa ca prezervativul ace cca 99% iar pilule anticonceptionale ceva de genul 90% asa ca mult succes in viata sexuala!

| Analytical a răspuns (pentru drhotzu):

Praf cu romana! sper ca nu esti roman, dar accept ungurii. big grin

| drhotzu a răspuns (pentru Analytical):

Scuze daca am scris ciudat, incerc sa fac mai multe lucruri si nu am ziua cea mai buna pentru asa ceva, iar ca sa ma destind mai stau pe aici big grin

| raspunz a răspuns (pentru drhotzu):

Salut. De acord cu ce ai spus, în mare, cu mențiunea că eficacitatea pilulelor contraceptive este apropiată de 100% cu condiția să fie luate corect. Toate cazurile în care rămân femei însărcinate în timpul tratamentului cu anticoncepționale apar în urma unor greșeli de administrare, când nu se respectă prospectul - pastile omise, întârziere de câteva zile la începerea unei folii noi de pastile, pastile vomitate sau scaune diareice, administrare concomitent cu alte medicamente sau substanțe care scad protecția anticoncepționalelor.
În rest acționează prin 3 metode diferite care împiedică sarcina, protecția este maximă, iar efectele secundare sunt neglijabile la fete tinere și sănătoase.