| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU! Acum o saptamana am intretinut relatii cu prietenul meu fara prezervativ. Nu a ejaculat in vagin. Eu am ciclul neregulat si nu pot calcula perioada fertila. De ex in iulie, august, sept am avut de pe 15 pana pe 20, in oct nu am avut decat niste scurgeri maro si cateva picaturi de sange si acum in noiembrie mi -a venit pe 3 pana pe 8. Astazi, la o saptamana si 2 zile de cand am facut sex neprotejat, fara ejaculare in vagin am avut niste scurgeri maro gelatinoase asa, apoi mi-a curs putin sange si iar scurgere maro. Ce inseamna asta? Posibil sa mi curga ca am ramas insarcinata sau ce sa fie? Va rog sa mi spuneti

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu se poate calcula perioada fertila la tine, nu se stie nici cand ai ovulatia, deci, sexul fara protectie, chiar si fara ejacularea in interiorul vaginului, este un pericol de sarcina.
Poti incerca sa faci un test de sarcina DUPA 21 de zile de la partida de sex si vei vedea daca etso ori nu insarcinata.

| AllyAllina a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok,dar scurgerile si sangerarea aceasta aparuta la o saptamana de la partida de sex sunt semne ca as fi insarcinata? Asa se intampla de obicei? Am mai avut asa scurgeri maro dar acum ma gandesc si la cealalta posibilitate

| Violleta2022 a răspuns (pentru AllyAllina):

Scurgerile maronii dupa sex, pot fii semn de rana pe col uterin, fibroame, endometrioza ori chisturi uterine.
Uneori apar sangerari minore cand esti insarcinata, in prima luna de sarcina.
In cazul tau, nu pot sa spun sigur de unde sunt, doar un medic ar putea confirma ceva, dupa o consultatie generala.

| AllyAllina a răspuns (pentru Violleta2022):

Scurgerile maronii continua... Nu stiu ce sa fac deloc. La 2 saptamani de la contactul sexual neprotejat pot face test de sarcina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AllyAllina):

Testul de sarcina il faci la 3 saptamani (sau minim 21 de zile) DUPA partida de sex, nu inainte, pentru ca va arata negativ chiar daca esti insarcinata.
Mai ai rabdare inca 1 saptamana!