| Diianna05 a întrebat:

Heiii. Vreau sa ma linisteasca cineva. In luna august am avut un contact sexual dupa care am luat pilula de a 2-a zi. In septembrie totusi mi-a intarziat menstruatia cam o saptama. Am facut test de sarcina si a iesit negativ. Dupa aceea nu am mai avut niciun contact sexual, iar menstruatia pe fiecare luna imi intarzia. Si acum imi vine o data la 40-42 de zile. Cam mult nu? Din ce cauza? Pana sa iau pilula il aveam regulat. Deci mai mult ca sigur s'au produs ceva dereglari hormonale. Totusi sa ma panichez ptc nu este normal sau sa stau calma si poate o sa isi revina. Desi suntem in februarie deja laughing Ajutoooorrr.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu o sa-si revina de la sine. Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni, se ia numai in situatii extreme si numai prescrisa de ginecolog. Dupa administrare trebuie sa ramai in atenta supraveghere a giencologului care sa te vada de macar 5 ori in urmatoarele 6 luni (consultatie + ecografie) si la care sa mergi imediat cum apare o problema (chiar si o intarziere de 3 zile e o problema dupa pilula de a doua zi). Nu stiu ce ai asteptat tu, dar trebuie sa mergi la ginecolog, nu ai absolut nici un motiv sa stai linistita. Efectele negative se pot extinde pe toata viata daca intarzii sa iei masurile necesare.

| Diianna05 explică (pentru Brigaela):

Draga Brigaela, vorbesti cu un ton cam de sus laughing Iti garantez eu ca pilula am luat'o ptc am fost nevoita. Doar nu eram proasta sa o iau ca asa voiam eu. Si am asteptat ptc am zis ca poate e ceva de moment, in august mi; a venit pe 9, in sepembrie pe 16. O intrebare pentru tine: tie cand ti se intampla ceva neprevazut in timpul actului sexual: gen: ti se rupe prezervativul sa zicem, te mai duci la medic sa il intrebi daca sa o iei sau nu? Fii serioasa.E pilula de urgenta, nu anticonceptionale pe care le iei mereu si atunci da, in cazul lor te duci la doctor.

| Brigaela a răspuns (pentru Diianna05):

Nu vorbesc de sus, imi cer scuze daca s-a inteles asa. De ce crezi tu ac e pilula de a doua zi? si nu de a doua ora. Tocmai fiindca trebuie neaparat sa ai timp sa te duci la ginecolog. Fii tu serioasa: cine e atat de prost incat sa o ia dupa ureche, cand femeilor li se explica mereu mereu mereu de catre ginecolog sa nu ia pilula de a doua zi dupa ureche, ci sa mearga la consultatie unde ginecologul va aprecia daca e cazul si daca nu exista contraindicatii. Producatorii s-au chinuit foarte mult sa prelungeasca intervalul la care poate fi luata (pana la 72 de ore) tocmai ca orice femeie, din cel mai izolat catun, din fundul lumii sa poata ajunge la ginecolog si sa nu isi puna in pericol sanatatea luand-o dupa ureche. Rareori mai intalnesc femei care o iau dupa ureche, asa cum declari tu cu mandrie ca ai facut-o. Culmea, nu sunt cele lipsite de educatie din catunele sau satrele tarii. Acestea fie nu au auzit de ea, fie inteleg ca e ceva foarte important si merg la medic fiindca ele nu isi pot auto-prescrie ceva atat de important. Cele care o iau dupa ureche sunt acele femei prea pline de ele, care cred ca sunt pe un piedestal, ca inteligenta obisnuita nu e pentru ele, ca ginecologul le-a spus de 50 de ori sa nu ia pilula de a doua zi dupa ureche doar din plictiseala si ca sfatul se referea de fapt la toate celelalte femei nu si la ele.
Tu poti sa mai astepti cat vrei, este sanatatea ta. Pana la urma, nu te pot forta sa faci ceea ce trebuie si ceea ce iti este de folos. Stii si tu, ca orice femeie, ca o intarziere care se repeta, impune mersul la ginecolog si daca ai avut intarziere in august, in septembrie era aboslut obligatoriu sa mergi la medic.
Sfatul meu este ca macar acum, in al doisprezecelea ceas sa mergi la ginecolog. Daca nu vrei, nu e problema, poti face experimente pe propria persoana. Pana la urma si ele au un rol, putem sa le explicam mai bine celorlalte de ce e important sa nu faca asa.

| Diianna05 explică (pentru Brigaela):

Nici macar nu mi'ai citit bine mesajul. In august am luat pastila, iar in septembrie mi-a intarziat. Prima data am crezut ca poate e ceva de moment, stima ca pilula poate provoca diferite reactii. De aceea am asteptat, nu ca sunt inconstienta! Daca nu imi pasa de sanatatea mea, nu mai puneam intrebarea asta acum. Normal ca o sa ma duc la un doctor, am vrut mai intai niste pareri, am crezut ca poate cineva care a mai trecut prin etape asemanatoare poate sa ma linisteasca sau nu.

| Brigaela a răspuns (pentru Diianna05):

Da, si eu ti-am spus ca nu e deloc cazul sa stai linistita, ca trebuia sa mergi la ginecolog ca sa-ti prescrie pilula de a doua zi, ca trebuia sa mergi din nou la 30 de zile de la adminstrare si apoi la fiecare intarziere. Ca daca nu ai fi luat pilula de a doua zi tot trebuia sa te duci imediat cum ai observat o a doua intarziere consecutiva, ca orice femeie (imi cer scuze daca am incurcat lunile) si ca ai intarziat enorm de mult. Imi pare rau daca tu vroiai o linistire de genul: stai linistita, o sa treaca de la sine, dar asta ar denota numai batjocura. Fiindca situatia ta este una serioasa si poti ajunge din cauza unei succesiuni de prostii sa ai de suferit o viata intreaga. Nu mi se pare deloc de la sine inteles ca o sa te duci la medic, tinand cont ca nu te-ai dus inainte de adminsitrarea pilulei de a doua zi (cand era normal), nici imediat cum ai luat-o (cand era obligatoriu), nici cand ai avut prima intarziere (cand era deja tarziu si situatie disperata), nici la a doua intarziere, nici la la treia, etc. Iti spun cxu toata sinceritatea, rareori vad femei care sa stea atata cu probleme, ma intreb paretnerul tau de ce nu ia masuri, fiindca situatia in care te-ai adus singura este serioasa. Daca stiai ca pilula de a doua zi provoaca reactii cu potential grav si la acre trebuie sa intervii in cel mai scurt timp, atunci era ilogic sa astepti chiar si o saptamana, nu luni intregi. Te contrazici: ba spui ca stiai ca suferi de reactii adevrse si ac e grav, ba ai mai astepta sa mergi la medic. In fine, asa cum spuneam: e viata ta, sanatatea ta si imi pare rau ca ti-am dat un sfat pe care nu il poti intelege.

| Diianna05 explică (pentru Brigaela):

Am inteles ceea ce m'ai sfatuit. Nu ma contrazic, doar ca, asa cum am zis si in primul mesaj, eu nu stiam ca pentru pilula de a 2-a zi trebuie sa ma ducla doctor. Nu m-am dus imediat ptc ma gandeam ca e doar ceva de momentt, iar dupa, mi-a fost frica. Si am asteptat pana am zis gata, o sa ma duc, sunt constienta de riscuri, nu vreau sa fie si mai tarziu decat deja este. Imi si doresc foarte mult copii in viata asta. Oricum, multumesc pentru toate explicatiile si noutatile pe care mi le'ati dat. Si nu ma asteptam sa fiu lingusita si linistita asa cum ati spus, dar nici sa imi sariti in cap: vai ce proasta esti, ai asteptat pana acum, ce a fost in capul tau si alte chestiuni de genul care sa ma sperie mai rau.

| Brigaela a răspuns (pentru Diianna05):

O sa ai copii daca nu mai faci imprudente uriase, dar acum trebuie sa ajungi repejor la ginecolog, fara sa mai pierzi zilele. Si asa azi e vineri, deci mai pierzi doua zile uriase.
Nu inteleg cum e posibil sa nu stii ca pilula de a doua zi se ia dupa consultatie medicala, este o chestie despre care intrebi medicul inainte de a-ti incepe viata sexuala, cred ca este una din primele 10 intrebari pe care le pui cand mergi la medic pentru a te informa inainte de viata sexuala. In fine, asta chiar nu mai conteaza acum, du-te la medic si trateaza-te, asa incat sa nu ramai cu probleme pe termen lung.

| dia200 a răspuns:

Da e vorba de o dereglare hormonala. nu cred ca e neaparat din cauza pastilei dar totusi teasi sfatui sa mergi la un control deoarece ar putea fi vorba de un chist sau alte probleme

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o gravă DEREGLARE hormonală datorată "pilulei" :(

Dar, poate fi vorba şi de :
1 ) o afecţiune endocrină - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament ( dacă este cazul )
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 50-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202014.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

Vezi şi Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202014.pdf

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Este timpul sa te maturizezi si sa mergi la medic: stii bine ca nu este normal ceea ce se intampla cu tine.

| SkyPilot a răspuns:

Pastilade a doua zi e o bomba hormonala. Te-a dereglat, de asta e asa. Fara sa te panichezi, vorbeste cu ginecologul, sunt 6 luni de atunci.

| Diianna05 explică (pentru SkyPilot):

Asa m-am gandit si eu. M'am gandit ca poate e ceva de moment stiind ca nu toate corpurile reactioneaza la fel si pilula poate avea reactii adverse. Dar vad ca tot persista asa ca o sa ma duc la un control cat de curand. Multumesc pentru sfat

| SkyPilot a răspuns (pentru Diianna05):

Deja e un moment cam lung happy

| Diianna05 explică (pentru SkyPilot):

Am trecut 4 menstre pana acum. Normal ca nu asteptam rezultate dupa prima luna. In septembrie sa fie dereglat si in noiembrie sa nu mai am nimic. Am asteptat 3 cicluri menstruale, asta fiind al 4-lea fara niciun rezulat. => doctor. Sunt sigura ca nici tu nu te'ai fi dus in decembrie de sarbatori la medic laughing In fine. Seara faina sa ai.

| SkyPilot a răspuns (pentru Diianna05):

Eu nu, dar mi-as fi trimis jumatatea de prin noiembrie happy
Sa auzim numai de bine!

| Danysan a răspuns:

Categoric nu e ceva normal dar trebuie sa mergi la un medic.De ramas nu ai ramas stai lina dar e posibil sa ai o infectie interna care produce astfel de dereglari.Bine ca dupa primele acte sexuale e cunoscut faptul ca ciclu menstrual se modifica fie devine rgulat fie neregulat.Deci ai facut primul control la medic dupa inceperea vietii sexuale.sa auzim? daca nu mergi pentru ca e inspre binele tau.Problema ta e fie o infectie fie o dereglare hormonala. seara faina.

| Diianna05 explică (pentru Danysan):

Stiu si eu ca nu am ramas laughing am si zis, menstruatia imi vine, dar imi cam intarzie, atata tot.