| CrsPYSY a întrebat:

Heiiii..Am si eu o mica, mare problema
Am 15 ani..si am un prieten care are varsta de 19 ani.
Sunt impreuna cu el de 5 luni.
Problema ar fi urmatoarea. El, vrea sa avem relatii intime..Desi il iubesc foarte mult, mi se pare ca sunt prea mica pentru acest pas si in plus, mi-e si frica.
El tot insista si nu stiu cum sa ii zic adevarul.
Desi stiu ca ma iubeste si el, mi-e frica sa nu-l pierd din cauza asta.
SUBLINIEZ faptul ca: El cu toate fetele cu, care a fost a avut relatii intime.
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
Plzz :* Help :*

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

Are o relatie cu tine doar pentru s3x. Explica-i ca esti prea mica, ca nu esti pregatita.Baietii din ziua de astazi cauta fete mici, prin care sa le prosteasca cu cuvinte care par a fi de iubire, dar vor sa va influenteze.Sunt doar vorbele, el doar nu e prost! La 19 ani se poate gandi ca nu esti pregatita, ca ti-e teama si corpul tau nu este in stare de asa ceva! Daca te iubeste, te asteapta, daca nu iti va spune papa dupa ce-l vei refuza.Virginitatea trebuie sa eu acorzi unui baiat pe care o merita, care iti dovedeste ca te iubeste, nu doar care iti spune, si care nu te foloseste! Cam rar, daca vei face acest pas gresit, iti vei distruge copilarie, vei avea mustrari in viitor, pentru ca este ceva foarte important! Ai grija si nu te lasa fraierita, toti vor asta de la fete!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate, pentru o fata, creste riscul de cancer de col uterin de 9-10 ori. Acum exista doua posibilitati: ori prietenul tau nu stie asta, desi ar fi extrem de ciudat ca un baiat de 19 ani sa fie atat de ignorant (as intelege daca a trait la tara, nu a mers deloc la scoala si nu stie sa citeasca si nu a mai avut niciodata relatii intime) sau stie (foarte foarte probabil), dar nu-i pasa fiindca stie ca atunci cand vor aparea problemele tale, nu va mai fi langa tine si vei suferi singura. In plus, nici un barbat nu ii propune unei femei cu care isi doreste o relatie serioasa, sex dupa doar 5 luni de relatie (este mult mai devreme si nu puteti face dragoste, doar sex fara implicatii). Prin urmare, cred ca e cazul sa-ti reconsideri serios relatia, sa te intrebi de ce partenerul tau insista sa faci ceva ce este riscant pentru sanatatea ta, de ce nu are nici o ezitare sa te expuna unei vieti de pericole si riscuri, de interventii ginecologice dureroase si invazive, de teama si chin. Nu cumva stie ca va scapa repede de tine, ca si de anterioarele, asa ca nu da doi bani pe ce vei pati dupa aceea, atata timp cat el va putea sa te treaca pe lista lui lunga de cuceriri facile?

| mat31new a răspuns (pentru Brigaela):

Nu stiu daca e bine ce ai spus prin faptul ca ai zis ca daca este de la tara. eu sunt de la tara si ma trag din bunici care a fost la munte si lucrau cu animale si pot sa iti spun ca sunt uimit de cat de necunoscatori si naivi sunt adolescentii de pe TPU in privinta relatiilor intime.

| Brigaela a răspuns (pentru mat31new):

Da, ai dreptate. Insa singurii baieti de 19 ani pe cae i-am intalnit eu si nu stiau asta traiau in sate foarte izolate, nu mersesera la scoala si nu aveau acces la nici o forma de informare (carti, medici, internet, etc)

| mat31new a răspuns (pentru Brigaela):

Da, mai sunt si din aia.

| Brigaela a răspuns (pentru mat31new):

Nu cred realmente ca partenerul lui CrsPYSY se incadreaza in categorie, cred mai degraba ca este complet nepasator la problemele pe care i le poate crea si foarte dornic sa si-o inscrie repede pe lista si sa treaca la urmatoarea cucerire. dar am vrut sa-i arat ca este practic imposibil sa fie atat de putin informat si e o minciuna daca pretinde asta.

| mat31new a răspuns (pentru Brigaela):

Asa-i. dar mi-e ciudat cum de ea accepta acest lucru stiind ca el a avut relatii intime cu multe alte fete si mai ales este diferenta destul de mare la cati ani are ea.

| Brigaela a răspuns (pentru mat31new):

Nu a zis ca accepta, doar se informeaza. Sunt convinsa ca dupa ce va vedea raspunsurile, va merge mai departe cu informarea: va vorbi cu parintii, cu medicul de la scoala sau cu medicul de familie si va vedea cat de serioasa este problema.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu deveni si tu victima lui!
Nu are nici o importanta ca a avut relatii intime in celelalte relatii ale lui, in cazul tau se transforma in pedofil si merita cel putin alungat cu pietre!
Lasa-l sa insiste cat vrea, spune-i hotarata ca esti prea mica si pana sa devii majora nu ai de gand sa faci pasul asta!
Si, daca e sa-l pierzi din motivul asta, te anunt ca, de fapt, numai de castigat ai!
Sanatatea ta, respectul de sine si o viata linistita si responsabila!
Nu te lasa inselata, draga mea, foloseste-ti mintea, ca ai!

| Juliiee a răspuns:

Sfat prietenesc: Daca stii ca o sa-l pierzi ca nu vrei sa faci lucrul ala cu el inseamna caa doar asta asteapta de la tine, si nu il meriti chiar daca te iubeste te va lasa pentru una care vrea ce vrea si el de la tine... Dar totusi daca vei alege sa faci asta cu el am multe prietene la care li s-au intamplat sa o faca cu prietenul lor are zicea ca le iubeste si apoi au fost complet dezamagite si a doua zi nu le-a mai raspuns la telefon. PRocedezi cum vrei dar daca simti tu ca nu esti pregatita si nu ai destula incredere in el mai asteapta, nu iti doresc ca dupa sa regreti si sa ai mustrari de constiinta...happy

| eu4you a răspuns:

Ori sa iti iei inima in dinti si sa-i spui exact ce zici si tu:ca esti prea mica pentru asa ceva, iar daca insista si in continuare as zice sa ii dai papucii.Sau mai bine ii dai papucii fara sa ii spui nimic.Esti cam mica pentru baieti de 19 ani, nu crezi?

| ViViAnALaNa a răspuns:

Asculta-ma foarte bine. La 15 ani nu mi se pare ok sa iti incepi viata sexuala. Plus...de unde stii ca el te place cu adevarat si ca nu doar profita de naivitatea ta? Nu vreau sa par rautacioasa, dar totusi mi se pare absurd, adica daca ti-ai incepe viata sexuala acum nu stii in cate probleme ai putea intra atat cu parintii, cat si tu ca si viata. Ti-ai putea distruge viata pentru totdeauna. Eu nu te opresc ca la majorare sa iti incepi viata sexuala, dar pana atunci zic sa stai in banca ta si sa ii spui: "Asculta, mie haide sa ne mai oprim un pic, esti totusi mai mare si eu nu vreau sa imi incep acum viata sexuala ca sa am probleme cu parintii." Si o sa vezi ca daca te paraseste din motivul asta se foloseste de tine, iar daca nu te paraseste chiar te place. (Dar asta nu e motiv sa tii relatii intime cu el)

| Anastasia_4911 a răspuns:

Ai zis "cred ca sunt prea mica" Iti spun eu ESTI PREA MICA..si in al 2 lea rand. daca insista cu toate ca ai zis ca nu esti pregatita..este clar ca nu te iubeste.

| Anastasia_4911 a răspuns:

Eu nu-nteleg ce aveti in cap..de ce umblati cu asemenea baieti. "Desi stiu ca ma iubeste si el, mi-e frica sa nu-l pierd din cauza asta". Tu chiar crezi ca atunci cand iubesti pe cineva renunti asa usor la persoana aia!? In viitor cine stie ce te va pune sa faci pentru el..si tu faci..ca sa nu-l pierzi!? WRONG!

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Daca a avut relatii intime cu toate fostele lui asta nu inseamna ca tu trebuie neaparat sa faci pasul asta.
Nu esti pregatita pentru asta, si sti si tu lucrul asta observ.In primul rand gandeste-te la consecinte(am facut si eu chestia asta:m-am culcat cu iubitul meu, nu am regretat, insa au fost consecinte):pot afla parintii tai si va iesi mare scandal, stii ca-l pot trimite la inchisoare, nu? Pentru ca esti minora. Poti ramane insarcinata daca nu te protejezi... Poate ar fi mai bine sa mai astepti putin, nu crezi?

| spiniii a răspuns:

Eu una zic sa nu faci asta, pe urma vei regreta + ca-ti poate dauna[din punct de vedere al sanatatii]. daca te iubeste intelege, majoritatea baietilor de varsta lui asta vor sex sex sex toata ziua numai sexoh go on.sa se mai tempereze nene cu atata sex!

| mat31new a răspuns:

Daca a avut relatii intime cu toate fetele inseamna ca doar asta vrea si de la tine. scapa de el pana nu te amageste si o sa suferi mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți spun, dar nu te-apuci să-i zici lui de ce sfaturi îți dau eu p-aici, să nu mă înjure pe mine, după aia. Da?
Deci și eu cred că ești cam mică. Adică măcar un 16 să fi avut - era altceva. Dar așa, la nici 15 cât(cred) că ai tu, e cam nasol.
Plus că din ce povestești tu, eu unu aș fi tentat să cred că le cam prinde pe astea micile și le cam arde.
(Bine - acu vorbește și invidia din mine)
Deci - eu votez "nu".
OK?

| CrsPYSY explică:

Va multumesc multhhh >:d< chiar m-ati ajutat :* o sa tin cont de sfaturile voastre happy. aveti dreptate :*

| ionpopa a răspuns:

happy eu iti zic sincer, incearca pentru ca nu ai de ce sa-ti faci griji, mai devreme sau mai tarziu tot ai sa o faci, important este sa te asiguri ca va avea prezervativ, in nici un caz sa nu faceti fara!