| ianisia a întrebat:

Hello all..am si o intrebare. Simptomele unei sarcini pot sa apara si la o saptamana de la contact in sine? Eu inca nu am facut un test, mai astept cateva zile, insa am avut cateva stari pe care in mod obsinuit nu le aveam, si mai exact, stari de somnolenta, de arsuri pe cosul pieptului, si de transpiratie sad. Oare pot fi acestea semne ale unei sarcini? Si inca ceva, daca am avut contact neprotejat si eram in primele zile fertile, mai exact in a doua zi 'neferita', e posibil sa fi ramas insarcinata? PLSS HELP

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea devreme pentru simptome de sarcina, iar arsurile si transpiratia n-au legatura cu sarcina. Probabil ca sunt simptomele starii de panica in care ai intrat datorita riscului la care te-ai expus.
Chiar daca ceea ce descrii tu nu sunt simptome de sarcina, asta nu inseamna ca nu esti insarcinata. In zilele fertile riscul este foarte mare, deci este foarte posibil sa fii insarcinata, depinde exact in a cata zi de la prima zi de sangerare a avut loc contactul sexual.
Oricum, e orea devreme pentru un test de sarcina concludent. Poti sa-ti faci unul oricand, dar daa e negativ, va trebui sa-l privesti cu circumspectie. Un test sigur vei putea face abia dupa 21 de zile de la contactul sexual.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E prea devreme, mai asteapta doua saptamani si fa testul de sarcina.

| madyyy18 a răspuns:

Eu in locul tau as fii cea mai fericita femei si nu ma-as gandi nici macar o clipa ca nu sunt

| Roxu a răspuns:

Pai fa`ti testul de sarcina sau mergi la medic sa iti zica el daca esti sau nu insarcinata. Multa sanatatelove struck.

| nely a răspuns:

Asa cred.Eu in prima saptamana am avut deja simtome:somnolenta, greata, etc.

| nely a răspuns:

Apropo, eu am ramas a doua zi dupa ciclu, deci e posibil orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.ma numesc anca si am si eu o problema, am avut contact sexual a 4 zi de menstruatie dar in acelasi timp luam si anticonceptionale, dupa 2 zile de la contact am inceput sa am niste scurgeri rosii, si cam dupa o saptamana am greturi mari, ameteli, sunt mai extenuata ca niciodata si sa nu mai zic ca dorm intruna. oare pot sa fiu insarcinata, ink nu mí-am facut test de sarcina.va multumesc sper sa primesc un raspuns.va pup

| ianisia explică:

Pai prima zi de menstruatie a fost in data de 22 iulie, iar contactul neprotejat a avut loc pe data de 2 august.si atunci ar fi fost una din primele zile 'neferite'.si sper sa nu se fi prins sarcina achiar atunci.ma gandesc ca sanse sunt destul de mari.mai stau vreo 2 zile si fac un test.crying.