| AnnBriana a întrebat:

Hello. As vrea sa ma ajutati cu un sfat doar in masura in care intelegeti ce am pe suflet. Am o relatie de aproape 6 ani dar de ceva timp s-a instalat monotonia in relatia noastra. In urma cu 2 ani am inceput sa vb cu un tip,nu cu gandul sa fim impreuna pentru ca nu imi placea de el ci doar vorbeam ca amici si banuiesc ca din partea lui a fost aceeasi chestie dar incetul cu incetul s-a schimbat "chestia", a devenit mai serioasa. Problema nr 1 e ca sta cam departe si avem doar un singur punct comun in care nu prea ne sincronizam venirile si nu ne-am vazut deloc pana acum. Problema nr 2: Ce sa fac cu relatia de 6 ani? Inca simt ceva pentru el dar mai mult simt pentru celalalt baiat. Sa ma despart de el?

Mersi pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-e frica sa decizi singura,de ce?
Este foarte clar ca esti super plictisita de relatia ta de sase ani,dar n-ai curaj sa o sfarsesti,ceva te tine acolo,poate familia,prietenii,contextul social.
Pe de alta parte,te simti tot mai indemnata sa te arunci in bratele celui pe care-l stii de doi ani si vrei cateva indemnuri ca sa iti scuzi "imoralitatea".
Ce sa-ti spun? Oamenii se despart cand lucrurile nu mai merg,asa ca,decat sa te sufoci de dragul celorlalti intr-o relatie care nu duce nicaieri,mai bine arunci sase ani din viata si o iei de la inceput.
Si nu cu cel pe care-l stii de doi ani, te vei plictisi si de el, n-a fost si nu e o dragoste mare, nu-l iubesti, e doar diferit de celalalt cu care esti de 6 ani.
Ramai singura,gaseste curajul asta si vezi ce anume vrei de la viata.
Cere o pauza sa te aduni,ia-ti "vacanta" de la amandoi si vezi cum e sa fii singura.
Si, abia atunci, hotaraste.
Acum, esti foarte confuza, greu vei lua o hotarare corecta.

14 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Vezi sa n-ajungi sa umbli din barbat in barbat, si sa ramai pana la urma singura. O femeie se trece repede. Mereu ce e nou pare mai interesant... dar asta nu inseamna ca si este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai tura vura? daca iti doreai ci adevarat sa ramai langa cel cu care ti-ai petrecut cei 6 ani din viata faceai tot posibilul, dar, se pare ca nu prea iti place o relatie stabila iar din partea mea poti face ce doresti deoarece capul face capul tragewinking

| Garsonfane1979 a răspuns:

Gandeste-te ca ai irosit 6 ani din viata daca pleci de langa cel cu care esti, 6 ani in care nu ai realizat nimic decat niste partide de sex presupun care poate sa le faca oricine cu orice persoana de sex opus.Mereu apare monotonia doar trebuie sa o distrugi iesind la suprafata cu o idee bomba. Desigur daca nea Ionica cu care esti nu e un badaran dala de nu are chef nici sa scoata berea din frigider. Cel care il simpatizezi acum peste cativa ani va fi la fel, va fi tot o monotonie si daca si pe el o sa il parasesti... sa ma scuzi da aia se numeste altfel cand fugi din barbat in barbat

| NotToday a răspuns:

Deci, stai 6 ani cu un tip, dai de un tip nou si iti doresti sa renunti la o relatie puternica pentru o "noua aventura"? Ce ar fi sa vorbesti cu el si sa il intrebi daca mai vrea sa continue cu adevarat, daca mai simte ceva pentru tine si pe urma sa luptati amandoi pentru relatia voastra, sa scapati de monotonie, sa fiti iar fericiti?
In toate relatiile exista momente de "plictiseala", dar aia e produsa doar de persoanele din ea.

| NoNameqed a răspuns:

Fa ce vrei, dar daca el sar despartii de tine si tu inca l-ai iubii ce ai simti tot acelasi lucru care l-ar simti el daca te-ai desparti tu de el.Deci 6 ani cu un baiat si nici o realizare..., hmm e cam nasol

| 4BubaNeagra a răspuns:

Dupa parerea mea, nu ai nici o obligatie fata de prietenu tau de 6 ani(nu sunteti casatoriti), daca zici ca a devenit *monotonie* relatia voastra, fi sigura ca a mai avut si el aventuri de genu. Nu strica sa incerci, dar in cazul in care vrei sa stai tot cu cel cu care ai stat 6 ani, nu intrece limita bunului simt cu celalalt happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4BubaNeagra):

Raspuns demn de buba neagralaughing nu ai nici-o obligatie de ala dar nici cu asta nu intrece masura laughing mai bine ar fi sunat daca scriai ca cine alearga dupa doi iepuri se alege cu ursu'winking

| 4BubaNeagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate zice si asa big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4BubaNeagra):

kiss, te fac o tura prin parc? tongue

| 4BubaNeagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da vezi ca nici cu alifie nu mai scapi de mine laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4BubaNeagra):

Il iei si pe alifie cu tine? ok laughing)))

| 4BubaNeagra a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| Kattth a răspuns:

Ai grija sa nu fie doar o simpla atractie pentru tipul cel nou, am trecut si eu prin asta dar mi-am dat seama la timp ca nu se merita sa renunt la o relatie serioasa pentru o simpla atractie.

| AnnBriana explică (pentru Kattth):

Nu m-am gandit la asta. Stii cum e, sunt prea atrasa de el ca sa gandesc logic... Mersi ca mi-ai deschis oarecum ochii.