| anonim_4396 a întrebat:

Hello....as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o parere[sau mai multe,fara misto-uri]... odata,acum mult timp mi-am bagat degetele in vagin pentru a vedea ce senzatie am, dar apoi am scos degetele pline de sange.A doua zi mi-a venit ciclul si nu stiu daca m-am dezvirginat singura.Nu am simtit nicio durere, doar am vazut ca sangerez.Nu am avut contact sexual pana acum,dar mi-e fica sa nu fi facut vreo prostie atunci sad. Pentru cele care stiu, ce simti prima oara?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil ca atunci când ai introdus degetele în vagin să te fi dezvirginat - dar NU este "obligatoriu"!

Chiar dacă NU ai simţit nici o durere, e posibil să te fi dezvirginat singură - uneori durerea LIPSEŞTE!

Dar, este la fel de posibil ca acea sângerare să NU fi fost din cauza ruperii himenului, ci din cauza faptului că ţi-a venit menstruaţia ( în ziua următoare ) - deci, în momentul respectiv aveai "urme" de sânge menstrual în vagin şi ţi-ai murdărit degetele cu acel sânge menstrual!
În acest caz, ÎNCĂ eşti virgină!

De asemenea, "frica" ta faţă de prieten este NEJUSTIFICATĂ : dacă doreşti, poţi face dragoste LINIŞTITĂ cu el, deoarece NU îşi va da seama că ai făcut vreo "prostioară" înainte ( în trecut ) - şi asta din cauză că, dacă NU ai întreţinut relaţii sexuale ÎNCĂ, ( deci, eşti virgină ), vaginul tău este foarte strâmt!

Apoi, POŢI merge şi la ginecolog FĂRĂ ca să discuţi cu mama ta ( fără să afle şi fără să-i spui ceva ) : poţi merge SINGURĂ la ginecolog, chiar dacă eşti minoră ( să ai peste 14 anişori ) - TREBUIE doar să ai la tine actul de identitate!

Sau, dacă vrei să "verifici" SINGURĂ dacă mai eşti virgină : poţi folosi o oglindă cu care să te uiţi acolo "jos" şi vei vedea dacă himenul este "intact" - atunci eşti virgină!

Dacă NU şti cum trebuie să arate membrana himenală, dai o căutare pe Google şi setezi "imagini".

| Smileforme40 a răspuns (pentru bursuc001):

Am 18 ani.Multumesc mult pentru sfat!happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Smileforme40):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru "fundiţă"!

Toate cele bune!

| Smileforme40 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru putin! Raspunsul tau mi s-a parut cel mai relevant! La fel iti doresc!happy

17 răspunsuri:
| Lword a răspuns:

Nu este neaparat sa simti durere atunci cand himenul ti se rupe, mai ales daca nu ai bagat toate degetele. Totusi exista o posibilitate ca acesta sa se fi rupt. Sunt unele femei care nu sangereaza cand acesta se rupe, sunt alte femei care au himenul elastic si nu li se rupe din prima si altele care nu au deloc himen. Oricum nu trebuie sa te panichezi poate fi doar o suspiciune faptul ca nu mai esti virgina, probabil ti-a venit ciclul. Nu ai cum sa afli sigur chiar daca ai intreba mai multe persoane singurul mod este de a merge la un ginecolog.

| MioaraParalescu a răspuns:

Probabil ca ti-ai perforat himenul din moment ce a iesit sange.

| altrix a răspuns:

Nu te-ai dezvirginat. daca erai in perioada aia speciala, ai facut loc sangelui sa treca.
odata pe luna peretii tai uterini se "prabusesc" sa spun asa daca nu are loc fecundatia (adica daca nu ai ramas insarcinata). si mai sunt zile cand nu te doare dar iti vine a 2-a zi, atunci cand te doare, muschii tai se contracta.
daca gresesc, rog un medic ginecolog sa ma corecteze. eu asa am invatat la biologie big grin(am intrebat'o pe profa la misto, chiar daca sunt baiat imi place sa stiu ce se intampla cu fetele big grin)

| altrix a răspuns:

1. NU AM ZIS CA SUNT MEDIC. am zis ce am auzit la profa de bio.
2. Nu te-am facut bou.
3. Daca esti asa specialist, linisteste fata si spune-i ca e bine ca nu cred ca a inteles 10% din ce ai spus tu.

| zăGhost a răspuns (pentru altrix):

Face misto, stai linistit, un troll ca asta n-are cum sa fie ginecolog.

| altrix a răspuns (pentru zăGhost):

Mda,nu m-am gandit la asta, aveam prea multe pe cap.

| oOoBrBoOo a răspuns:

Nu cred ca te-ai dezvirginat singura daca nu te-a durut dar sangele poate ca a aparut din cauza ca ai atins ceva pe acolo si din cauza aia ti-a dat sange sau daca ai avut unghi poate te-ai zgariat atunci dar nu sunt sigur ca te-ai dezvirginat big grin.

| Minnye10 a răspuns:

Pfffai... Consulta Doctorul.

| Smileforme40 a răspuns:

Dar totusi exista posibilitatea de a ma fi dezvirginat atunci?sad

| Smileforme40 a răspuns:

Dragul meu, cred ca ti s-a zis destul de clar pe aici sa vorbesti pe intelesul tuturor.Nu toata lumea are staudiile tale. Poti sa explici mai pe intelesul tuturor ce vrei sa zici.Am cautat o parere, si nu cred ca este cazul sa apelezi la jigniri la adresa altor respondenti.Multumesc mult!

| Roxy6096 a răspuns:

Exista esti crede-ma happy

| Smileforme40 a răspuns (pentru Roxy6096):

Scuza-ma Roxy6096, ce exista si ce sunt?thinking

| bladd a răspuns:

Poate atunci cand ti-ai bagat degetele in vagin erai in perioada ciclelui si nu ti-ai dat seama.Zic sa te calmezi si sa nu te mai speri cand ti se mai intampla. Ai grija de tine.

| Smileforme40 a răspuns (pentru bladd):

Nu.De atunci nu am mai facut asta niciodata.Mi-a fost frica sa nu fi facut ceva.Nici la medic nu am putut ajunge pentru ca nu as avea ce sa ii spun maica-mii.Chestia e ca prietenului meu cu care sunt de un an de zile i-am zis ca sunt virgina si nu am facut-o cu el tot din cauza ca mi-a fost frica sa nu creada altceva despre mine daca nu as mai fi.sad