| MagdaIrimie124 a întrebat:

Hello, cat supraviețuiesc spermatozoizii in vaginul unei femei?
Azi e a doua zi a menstruației, a 30 a zi de ciclu, iar acum 4 zile am avut contact sexual neprotejat. Daca el a lăsat în mine atunci, mai îs șanse de sarcina?
Precizez că ciclu mai scurt de 25 de zile n-am avut niciodată. că am auzit, daca vine ovulația mai repede se poate? Mai e vreo șansă? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, spermatozoizii supravietuiesc 3-4 zile in vaginul femeii, dar o sarcina se poate produce numai cand esti in perioada fertila, adica in jurul ovulatiei.
Ovulatia se produce intotdeauna in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Dar asta se poate alcula numai daca ai un ciclu de tip regulat.
Cu cateva zile inainte si dupa menstruatie, nu se poate ramane gravida.
Iti recomand sa faceti sex numai cu PREZERVATIV, daca nu doriti un copilas acum, fiindca asa cum il faci acum, este foarte riscant.

| Floridori a răspuns:

Daca este a doua zi a menstruatiei, categoric si obligatoriu este si a doua zi a ciclului, in niciun caz ziua 30...
Ziua 1 a menstruatiei este ziua 1 a ciclului, iar ultima zi a ciclului este intotdeauna ziua anterioara urmatoarei menstruatii.Astfel, mereu ziua 1 a sangerarii va fi si ziua 1 a ciclului.
Nu stiu ce calcule ai facut pana acum, dar categoric sunt gresite.

Cat despre formarea unei sarcini, ultimele 12 zile ale ciclului (adica acele 12 zile dinaintea initierii menstruatiei), sunt de infertilitate absoluta, fiind imposibila formarea unei sarcini din moment ce in mod sigur nu mai exista un ovul viabil.Desigur, fiindca ai un ciclu neregulat, nu poti calcula aceste perioade, dar ca informatie.
In plus, aparitia menstruatiei, este garantia absoluta ca nu exista sarcina instalata in uter.Sarcina si menstruatia nu pot exista simultan.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Cat despre spermatozoizi, in general, traiesc aproximativ 3 zile in vagin si uter, iar in conditii foarte prielnice (ceea ce este destul de rar), maxim 5 zile.