| BackAgainToTPU a întrebat:

Hello!
Ce pot sa fac?
Toata ziua stau in casa, nu am iesit de mult cu prietenii de cand a inceput scoala. Stau si invat. Parintii mei vor sa am numai 10. Pentru ca am specimene care au numai 10(in jur de 2-3). Eu sunt genul delasator, dar atent care prinde din clasa lectia si eventual acasa (la istorie de ex) deseneaza tot felul de chestii care ma ajuta sa retin mai bine. La matematica nu invat. Sunt preferata profului, dar eu prind mereu din clasa.
Am ceva obiecte cu care nu prea le am eu. Dar totusi iau note bune. Mai am strecurati cativa de 9 printre multi de 10, si 2 de opt si cred ca si un 6(lucrare neadusa).
Parintii mei se lupta pentru media mea, dar eu le-am spus ca pot intra la LVA si cu 9.70 sau ceva in genul.
Mereu imi spun sa iau 10, eu de la un timp m-am saturat. simt ca dau pe afara, nu mai retin nimic, si ma doare si capul(a se citi ultima intrebare a mea)
AJUTOR!

6 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Vor prea multe si parintii tai.Eu ce sa mai zic, am si 4laughing). Eplica-le ca ai nevoie si de putina libertate si ca nimeni nu poata lua 10 pe linie, vei incerca sa faci cat mai mult dar iti trebuie si putina libertate.
Normal a te doare capul daca nu iesi si t udeloc afara, nu faci alte lucruri in afara de invatat.Eu nu ma obosesclaughing. invat strictul necesar

| Leon a răspuns:

Parintii tai au ramas marcati dupa vremea comunismului, la fel ca multi altii. Eu te sfatuiesc sa incerci sa intelegi totul logic, putin cate putin. Invetio idee doua, rezolvi o problema doua, mai schimbi canalul la tv, mai intri pe facebook, dar nu mult ca uiti tot ce ai invatat dupa aia. si aasa mai departe. incearca sa iei un pic de atitudine cu ei, spune-le ca ai totul sub control si stii tu cum sa inveti. apropo in ce clasa esti?

| Mihai_3714 a răspuns:

Mai trebuie sa iesi si cu prietenii. Cu media 9. 00 faci multe. Ma abtin sa zic ceva de parintii tai daca vor sa iei numai 10. Dupa scoala incearca sa iesi cu prietenele undeva, colegele etc, ai net asa ca asculta muzica care te relaxeaza, uitate la un film. Trebuie sa inveti cand esti relaxata si trebuie sa ai chef. Nu este nevoie sa indesi informatii pe care nu le vrei.

| ea_5657 a răspuns:

Incearca sa mai ies in weeecand

| Céline7 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa le spui parintilor tai sa nu se poarte asa cu tine, nimeni nu poate avea numai 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai... da si parintii mei au pretentii la note bune.am numai 10, 9, 8. da nu ma obliga sa am numai 10 asta ar fi culmea.inveti pentru tine nu pentru pretentiile parintilor tai.fii exact asa cum ai fost si pana acum.cat de distractie sambata si duminica nu e nicio problema.
cam ezigenti parintii tai!
oricum ei iti vor numai binele si sa ai un viitor cat mai bun.