| TheTimeKiller a întrebat:

Voi cum puteti sa retineti lectiile? Eu in clasa chiar daca sunt atent nu imi mai aduc aminte prea mult. Cum sa retin mai bine? Cand ma pun sa invat de exemplu la istorie imi fac loc pe masa, masa goala si incep sa citesc dar imi zboara gandul la altceva si ma trezesc ca citesc si nu inteleg nimic. Cum sa scap de asta? Funda cui ma ajuta.

6 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Conspectezi si/sau citesti lectia cu voce tare. La matematica trebuie sa lucrezi

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salut ArseneMihai. Daca nu inveti foarte bine ai putea acasa sa mai repeti de cateva ori din carte sau din caiet

| TheTimeKiller explică:

Apropo am 14 ani(daca conteaza).

| MihneaIsBack a răspuns:

Salut!
Du-te în baie și citește acolo. Încearcă să nu te gândești la nimic altceva cu excepția lecției tale!
Stai cu ochii țintă-n carte și-ți repeți în minte de vreo 2-3 ori ce ai citit.
Succes!

| Georgiana2505 a răspuns:

Buna! Nici la mine nu prea functioneaza treaba cu cititul si sunt in clasa a 10 a.In cazul acesta, am observat ca retin foarte bine daca scriu lectia din nou apoi o repet cu voce tare :d.
Incearca si tu sa faci asa, sper sa te ajute :*

| nursa a răspuns:

Esti adolescent. Normal ca-ti fuge mintea in alta partea. Cand aveam 14 ani aveam aceeasi problema. Dupa am incercat si altceva si acum am 21 de ani si inca fac asa. Cand am de invatat orice ar fi si oricat de mult scriu expres tote am de invatat pe foi A4 foarte ordonat citet.SI subliniez cu carioci d-astea fluorescente cat sa mi se para mie mai colorat si mai analizez ceva, fac o schema a lectiei, citesc de mai multe ori si la scoala e important sa fi cat de cat atent. Practic iei niste foi, niste culori, faci o schema a lectiei, repeti de mai multe ori si gata.