| anonim_4396 a întrebat:

Hello!
De vreo 2 luni jumătate mi-am început viata sexuala cu prietenul meu. El mereu are grija sa avem un preludiu cat mai lung și chiar și în timpul actului sexual ma sărută. Problema este ca atunci când o facem eu nu simt nimic, sau foarte rar 2-3 ori de când am făcut-o prima data. O facem destul de des spun eu 3-4 ori pe săptămână. Eu nu i-am spus ca nu sunt nicio placere sau ceva când o facem de teama sa nu se supere. El are câtiva ani experienta și nu cred ca e de vina. El chiar mi-a spus ca simte când eu îmi dau drumul dar eu nu simt nimic. Chiar ma simt prost el mereu încearcă să facă totul sa îmi fie mine bine nu doar pentru a își satisface nevoile și atât. Ce as putea face în privința asta? Aștept răspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De vina este lipsa libidoului (pofta de sex). Libidoul a fost definit cel mai bine de Sigmung Freud ca fiind energia si magnitudinea acelor instincte care sunt legate direct de sentimentul dragostei.Cresterile si scaderile libidoului sunt urmari ale jocului hormonal de moment sau pe termen lung. Se considera ca stresul pune o amprenta foarte mare pe libido. Simptomele unui libidou scazul pot fi de natura fizica cum ar fi : un vagin insuficient umezit, uscat, precum si aparitia senzatiei de durere in timpul actului sexual. Simptomele de natura emotionala sunt cele care se manifesta ca lipsa dorintei sexuale, dificultate in a intra in starea de dorinta sexuala, oboseala, frustrare, etc. Ai putea incerca sa participi la cateva sedinte (2-3) de terapie sexuala cu un psihoterapeut sexolog. Uneori astfel de sedinte produc adevarate minuni. Si nu uita, viata este lunga iar frustrarea se acumuleaza permanent. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Probabil e Putin de la "mica mea frustrare " ca am sani destul de mici zic eu și acționează fără să îmi dau seama ceva în capul meu, chiardacă el mereu zice ca sunt perfecti asa cum sunt.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ar putea simtii el cand iti dai drumul, daca tu de fapt nu-ti dai si nu simti nimic?
Inseamna ca ceea ce face el, nu face bine si trebuie sa schimbati metoda de satisfacere.

| mihai69 a răspuns:

Tu ai putea să fii sinceră și să-i spui că de fapt ești nesatisfăcută iar în timpul sexului să înveți să comunici cu el și să-i spui ce și cum îți place să facă (sau nu) ca să te simți bine. Altfel, mai bine cumpără-i un glob de cristal și învață-l să îl folosească spre a ghici toate astea.
În plus, nu te aștepta ca în doar două luni de zile de la debutul vieții sexuale să și ajungi la orgasm, mai ales dacă nu l-ai cunoscut dinainte prin masturbare sau petting. (de fapt, nu e târziu nici acum, să înveți mai întâi singură să ajungi acolo, apoi să-i spui și lui cum să facă).