| verbatim082 a întrebat:

Hello.
Situatie: el si ea, el sta in Romania ea plecata in strainatate de vreo 13 ani. Au inceput sa fie foarte buni prieteni de vreo 5 ani, timp in care s-au intalnit si petrecut timpul impreuna de fiecare data cand ea a venit in tara. Nu au trecut niciodata de de limita a foarte buni prieteni- poate s-au gandit la asta, dar nu au vrut sa strice prietenia care i-a legat.
Asta pana in urma cu 3 saptamani cand ea a venit iar in tara, s-au intalnit si in una din seri (dupa ce si-au petrecut toata ziua impreuna) din una in alta au depasit pragul de doar buni prieteni. Au petrecut cateva zile foarte frumoase impreuna, si-au dat seama de atractia dintre ei si-au spus multe chestii frumoase, etc, dar a venit ziua cand ea a trebuit sa plece. Un moment ingrozitor de greu... s-au despartit aproape printre lacrimi, dar au trebuit sa o faca. El aici nu are alta prietena, ea acolo la fel, sau cel putin asa zice (dar cum ai putea sa o verifici- doar e la 4000 km). De cand a plecat el e cu moralul la pamant si se gandeste doar la ea. Momentan pastreaza legatura pe e-mail, SMS-uri, telefoane.
Ce sfaturi aveti pentru el? Ce sa faca in continuare?
O decizie care sa le schimbe viata nu o pot lua nici unul momentan (chiar daca se cunosc de ceva timp, se inteleg foarte bine si si-au dat seama ca se plac foarte mult unul pe altul) deoarece relatia pe bune nu are o vechime mai mare de 8-10 zile (a trebuit sa ia o pauza datorita plecarii). El are o slujba frumoasa aici, ea are una ok acolo.

Deci? Ce ziceti? Ce sanse sunt ca relatia sa aiba un viitor? Orice vorba buna, sfat e bine primit.

Multumesc.

1 răspuns:
| DiamondStph a răspuns:

Ar putea gasi o cale de mijloc, asa relatia va putea avea un viitor. Calea de mijloc sa fie in aceeasi tara, iar cum in Romania nu e prea stralucit viitorul, evident unde ea e plecata sau nu neaparat, ar fi ceva mai bine, dar depinde si de ce simte fiecare si daca sentimentele pe care le au ii indeamna sa faca acest pas, sacrificiu in relatia lor. Daca se iubesc cu adevarat, pot impreuna gasi calea de mijloc. Oricum numai bine in viata celor doi si nu numai!