| SimoNARaluCA a întrebat:

Hello, TPU! Am o mica problema.Prietena mea cea mai buna, Esmeralda(da, stiu ca este putin cam ciudat :/-mama ei este de etnie rroma). Este...o persoane speciala, putem spune.E o prietena extraordinara, glumeste mult si e plina de viata, dar se culca cu cam toata lumea din campus (suntem ultimul an la drept).Si si-a castigat reputatia de curva dar...eu stiu intr-un fel ca nu e asa.Oarecum.Adica nu e ca si cum ar face-o pentru bani sau ceva dar ma simt ciudat si intr-un fel vinovata ca eu am o relatie serioasa si plina de iubire si ea se lasa agatata de oricine.Asa ca nu stiu ce sa ii spun sau ce sa fac! HELP! :/

Răspuns Câştigător
| violetamarcu a răspuns:

De ce te simti responsabila si vinovata pentru comportamentul ei? Puteti purta o discutie, dar scopul nu este de a o acuza sau judeca ci de a o face pe ea sa ajunga la o concluzie referitoare la faptul ca are o problema. Poti da alte exemple: din randul prietenilor, pornind de la un film pentru a declansa o discutie.

9 răspunsuri:
| SweetLikeaLemon a răspuns:

Cred ca este strict problema ei ce face, atata timp cat se protejeaza si nu ia boli cu transmitere sexuala sau nu ramane insarcinata. Sunt convinsa ca e genul de persoana careia nu ii pasa de parerile pe care le au alte persoane in afara de cele apropiate despre ea.

| SimoNARaluCA explică:

Multumesc mult pentru sfat happy

| anonimg a răspuns:

N-ai ce sa-i faci. Caci si daca i-ai spune ca Dumnezeu a creat femeia nu pentru ca sa fie curva, ci sa fie un ajutor potrivit pentru barbatul ei, ea tot cu inima de piatra va ramane.
Omul nu isi apartine siesi; el este creat de Dumnezeu, si rascumparat cu pret foarte mare. Noi nu putem sa facem tot ce dorim, ci vom da socoteala pentru felul cum ne-am trait viata. Dumnezeu nu vrea sa murin intr-o manastire, dar nici sa traim in neascultare. Cine nu se infraneaza o va face pe raspunderea lui. "Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera." (Galateni.6:7)
Apostolul pavel mai spune: "Dar, daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda." (1Corinteni.7:9) Acum e alegerea fiecaruia. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa asculte de El. Usa harului inca mai este deschisa; dar nu pentru multa vreme. Si chiar daca ar mai fi multa vreme, viata ei se poate incheia in orice clipa fara sa fi capatat mantuirea. Si cu ce a ramas? Cu aceasta viata traita la maxim? Ea face ca cei mai multi: isi vinde viata vesnica pentru clipe de placere. La fel ca si Esau: isi vinde dreptul de intai nascut pe o ciorba de linte. Curata nebunie!
Daca o boala va veni peste ea, atunci sa ii arati ce i-am scris: si anume, ca Dumnezeu o iubeste. Dar daca nu este pedepsita, atunci nu este iubita de Dumnezeu. "Caci Domnul mustra pe cine iubeste, ca un parinte pe copilul pe care-l iubeste!" (Proverbe.3:12)

| SimoNARaluCA explică (pentru anonimg):

...Multumesc mult pentru sfat.Am discutat si ne-am mai lamurit putin laughing

| Diiiia a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii explici.Tu nu ai nici o vina!

| SimoNARaluCA explică (pentru Diiiia):

Multumesc, dare mult mai complicat de atat.Nu stiu CE sa ii zic.Am mai discutat cu ea si ei i se pare absolut normal.A zis ca "vrea sa traiasca viata intens". Parintii ei nici macar nu stiu de chestia asta si presupun ca daca le-as spune, ea nu ar mai vorbi cu mine niciodata! straight face

| Andreutza098 a răspuns:

Stiu senzatia aia. Asculta si invata.
Incearca sa vorbesti cu ea, explica-i ca nu e bine, ca viitorul ei nu va fi stralucit daca continua asa.Incearca sa o convingi.La urma urmei daca iti este o prietena buna iti va asculta sfaturile.
Cit despre tine, tu nu ai nici o vina. Indrumo spre bine si pe prietena ta, ca doar de aia sinteti prietene, ca sa va ajutati una pe alta
Succese:33

| Trandafir_Bianca_1994 a răspuns:

Discutati despre chestia asta si spune-i ce simti te va intelege cu siguranta doar sunteti cele mai bune prietene.

| SimoNARaluCA explică (pentru Trandafir_Bianca_1994):

Multumesc mult pentru sfat.Am discutat happy