| Mijua a întrebat:

Hello TPU
Dacă iubitei mele i-a venit ciclu pe 7 și s-a terminat pe 14, de când pana când este perioada fertila?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi e 7 pe care 7 ianuarie?

| Mijua explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da 7 ianuarie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mijua):

Ea ca fată trebuie sa stie calendarul ciculrilor perioadelor fertile, fiecare fată/femeie este diferita, nu la toate este la fel,, daca prietena ta are ciclul regulat sau neregulat adica vine in fiecare lună fix la aceiasi data, astea ea trebuie sa le calculeze nu tu, ea sa mearga la medicul ginecolog sa o consulte, ce varsta are? Si de la medic va afla perioada fertila ca el o sa i faca analize.

| MarianWLF a răspuns:

Exista in magazin play calendar pentru ciclul menstrual, recomand sa il foloseasca, foarte pe scurt, daca are un ciclu menstrual de 28 de zile, azi de exemplu e ziua 1 de cand i-a trecut menstruatia si e curata, puteti face sex, din ziua 1 pana in ziua 14 se considera mai putin fertila, din ziua 14 pana in ziua 28 se considera fertilitate ridica cu risc de sarcina dar nu te poti baza pe asta, poate ramane insarcinata fara protectie in orice perioada a lunii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie perioada fertilă e la mijlocul perioadei dintre doua menstruatii

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsesc multe date ca sa-ti putem spune acest lucru, depinzand de tipul de ciclu mentrual pe care-l are ea, la cate zile se succede, zilele cand a venit in ultimile 6 luni, ca sa putem vedea frecventa si si tipul de ciclu al fetei.

| Mijua explică (pentru Violleta2022):

În ultimul timp i-a venit pe data de 7 sau 8, ciclul ținând 7 zile

| dullcat a răspuns:

Nu avem de unde sti.Ciclul menstrual variaza intre 21 si 35 de zile, un ciclu normal avand in jur de 28 de zile.Ce varsta are iubita ta? Ar trebui sa tina ea evidenta si sa isi dea seama daca are ciclul regulat sau neregulat.