| AngelTears a întrebat:

Hello... Unde este mai bine sa dau la facultate? medicina sau arhitectura? Ca la liceu m-am axat pe mai multa mate(algebra, geometrie) chimie si fizica. (scuze categoria.pls)

Răspuns Câştigător
| AnaMaria_3504 a răspuns:

Buna. E bine sa dai acolo unde iti place tie mai mult.La arhitectura iti trebuie matematica, iar la medicina iti trebuie chimia si fizica.Deci e numai alegerea ta.Gandeste-te daca ti-ar place mai mult sa ajuti oamenii, sa lucrezi intr-un spital sau arhitectura.La desen te pricepi? Stiu ca am avut o colega care vroia sa dea la arhitectura si inca din clasa a 11-a facea meditatii la desen.

6 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Medicina ftw! laughing
Eu pot intelege de ce te atrag amandoua, si la una si la alta trebuie sa ai viziune - cine are senzatia ca e de "stiut chimie si fizica habar n-are de nimic " - daca nu esti capabil sa vizualizezi si sa integrezi cunostiintele degeaba te-ai mai apucat, sa fii meticulos si sa ai rabdare multa happy

Apropo, la facultatea asta biologia e de baza, lume laughing nu fizica si chimia ( alea-s la alegere si in unele universitati lipsesc cu desavarsire). V-am pupat pe portofel.

| Corina a răspuns:

Depinde de ce-ti place tie sa faci. Chimia si fizica iti folosesc la medicina, iar matematica la arhitectura. Dar pentru medicina va trebui sa inveti si anatomia din cls. a XI-a, din cate stiu eu, caci se da un test grila pentru admitere. Iar pentru arhitectura trebuie sa ai ceva talent la desen.

| piktor a răspuns:

Cum ai reusit sa selectezi tocmai medicina si arhitectura!straight face
sunt total opuse mai...
daca nici tu nu stii ce vrei sa faci in viitor, nu lasa pe altii sa decida in locul tau. never!

| AnaMaria_3504 a răspuns:

Da.eu zic ca ai sanse cu arhitectura, dar ar trebui sa faci putina mediatatie ca inca mai ai timp.La medicina e ceva mai greu, trebuie sa inveti si anatomia cum zicea cineva mai sus si va trebui intotdeauna sa inveti toata viata. E o meserie grea, dar frumoasa. Tu fai ce iti dicteaza inima.

Răspuns utilizator avertizat
| AngelTears explică:

AnaMaria sa stii ca sunt foartebun la desen. nu ma dau mare dar fac desene aproape tot timpul...in special tehnice, dar la desenele tehnice tr sa ai diviziune in spatiu, suprafata etc.