| RalucaGM a întrebat:

Helloo all
Cer niste sfaturi si un ajutor din pragul disperarii
Acum cateva zile am facut sex neprotejat (decat o data) cu prietenul meu, insa el nu a ejaculat in mine, si nici in apropierea vaginului
Exista sanse sa raman gravida? Daca da, ce as putea face?

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| sofisis a răspuns:

Orice partida de sex neprotejat presupune risc. Pentru ca e foarte greu sa determini cum functioneaza exact corpul tau si deci te poti trezi oricand cu surprize.
De principiu daca nu a ejaculat in tine, mai ramane doar riscul lichidului pre-ejaculator care de cele mai multe ori contine in el si spermatozoizi. De asemenea sunt barbati care elimina inclusiv mici cantitati de sperma inainte sa isi dea drumul. Sunt putini barbati care pot garanta 100% ca stiu exact cand ejaculeaza si care pot controla la perfectie chestia asta.
Acum oricum nu mai ai ce sa faci decat sa speri ca nu esti ghinionista si sa astepti ori sa iti vina, ori sa treaca 21 de zile si sa iti faci un test de sarcina.

| RalucaGM explică (pentru sofisis):

Tin sa mentionez ca ma aflam pe finalul menstruatiei
Cata importanta ar avea acest aspect?

| sofisis a răspuns (pentru RalucaGM):

Desi unii ar spune ca foarte mare importanta, eu ti-as spune ca nu e chiar asa. Ti-am zis...nu ai cum sa garantezi cum functioneaza corpul tau si te poti trezic cu surprize.
Teoretic riscurile sunt mici. Practic...numai Dumnezeu stie.
Eu iti doresc sa ai un metabolism normal si sa ai noroc.

| RalucaGM explică (pentru sofisis):

Multumesc mult!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RalucaGM):

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui sex intretinut in perioada de menstruatie, adica in primele 4-5 zile este extrem de mica, teoretic fiind apreciata la maxim 3-5% chiar si in cazul in care ejacularea este intravaginala. Un ovul in aceasta perioada poate apare DOAR in cazul in care ciclul menstrual este unul scurt de 21-23 zile. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul mediu de circa 28 de zile in primele 8-9 zile (inclusiv si zilele de menstruatie) chiar si daca ajunge sperma in vagin PROBABILITATEA de sarcina in mod teoretic este de maxim 3-5 % in primele 5-7 zile si de 5-10% in ultimele adica ziua a 8-9-a. In cazul in care ejacularea nu s-a produs in vagin probabilitatea de sarcina in cazul tau poate fi considerata ca fiind aproape INEXISTENTA.(sub1%). Nu lua in seama ceea ce ti-a scris/spus userul sofisis fiindca raspunsul este gresit, incorect. Multa sanatate.

| Hitman4iQ a răspuns:

Am facut asa de multe ori nu doar cu o fata, si de mai multe ori la rind, ne odihneam putin apoi iarasi, nu cred sa fii insarcinatawinking bafta, si ai grija daca inca nu esti gata sa faci un pitic xD