| andreea_9339 a întrebat:

Help me! Dacă am făcut dragoste cu o săptămână înainte sa imi vina ciclul pot rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

I(n cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si are o periodicitate de 28-30 de zile ovulatia se produce cu fix 14 zile (2 saptamani) inainte de menstruatie. Ovulul este viabil doar 24 de ore, timp in care poate fi fecundat in vederea formarii unei sarcini.In cazul in care nu s-a produs fecundarea ovulul nu mai poate fi fecundat in ciclul menstrual respectiv.Deci daca actul sexual s-a produs in urma cu o saptamana sau altfel spus cu o saptamana inainte de menstruatie, la acea data in uterul tau nu mai exista UN OVUL VIABIL deci eventualii spermatozoizi (daca au existat) NU AVEAU CE FECUNDA astfel ca probabilitatea instalarii unei sarcini este extrem de mica teoretic sub 5% sanse. Orice sarcina formata in aceasta perioada este considerata ca fiind cu totul accidentala si inexplicabila stiintific si din cauza incidentei de producere foarte rare. Se poate spune ca teoretic in proportie de peste 95% nu poti fi insarcinata.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| andreea_9339 explică:

Nu am făcut-o protejat

| SpeedyB a răspuns:

Dacă ai făcut-o protejat, poți sta liniștită