| Oanamaria233 a întrebat:

Buna, mi-a trecut menstruația cu 1 săptămâna jumate înainte sa vina soțul meu și am făcut dragoste și, și-a dat drumul de 2 ori vreau sa știu dacă e posibil sa fiu fertila după 1 săptămâna jumate de la menstruație și dacă pot rămâne însărcinată noi am făcut dragoste neprotejat demult timp dar de fiecare dacă nu ejacula înăuntru ci scotea afara, câteodată ma întreb oare nu pot face copii făcând dragoste de atât timp neprotejat e o întrebare cam ciudata dar as avea nevoie de un răspuns, mulțumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

O saptamana jumate = 10 - 11 zile (7 + 3/4 = 10/11 zile),
Sangerarea menstruala dureaza/tine in medie 4-5 zile,
Reiese ca actele sexuale au fost intretinute probabil in a : 14, 15, sau a 16-a zi a ciclului menstrual.
OVULATIA are loc intotdeauna cu fix 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual, adica ziua care este situata inaintea zile in care urmeaza sa porneasca viitoarea menstruatie, astfel ca ziua de OVULATIA are loc/se produce :
-- in a 14-a zi a ciclului menstrual de 27 zile,
-- in a 15-a zi a ciclului menstrual de 28 zile,
-- in a 16-a zi a ciclului menstrual de 29 zile,
-- in a 17-a zi a ciclului menstrual de 30 zile.
Ovulul poate fi fecundat de un spermatozoid care provine din sperma ejaculata in vagin cu 4, 3, 2, 1 zi inainte sau in ziua ovulatiei, fiindca spermatozoizi pot supravietui in vagin uneori chiar si 4 zile, extrem de rar 5 zile.
Cu ajutorul celor prezentate si precizate, se poate considera ca doar tu esti in masura sa stabilesti in mor cert si precis, daca in acel moment ai fost in una din zilele apartinatoare de perioada fertila a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!