| Angel_8399 a întrebat:

Help me!
Tata nu ma lasa la disco.vine in curand Craciunul si nu stiu cum sa fac sa-l conving sa ma lase si pe mine cu fratele meu si cu niste prieteni si nu stiu cum sa-l fac sa ma lase.am 16 ani:-

Răspuns Câştigător
| Trandafirulmort37 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci sa ii castigi increderea tatalui tau, facandu-l sa inteleaga ca esti la varsta la care iti trebuie si distractie.Incearca sa ii arati tatalui tau ca esti responsabila, ca stii exact ce vrei sa faci si ca nu exista nici un risc daca iesi cu prietenii in discoteca. Daca tatal tau iti cunoaste prietenii e si mai bine. Vorbeste-i mai mult despre activitatile interesante pe care le faci cu prietenii tai si despre lucrurile bune pe care le-ai invatat de la acestia.Prezenta fratelui tau ar trebui sa fie un lucru linistitor pentru tatal tau si daca nu este, explica-i faptul ca in prezenta lui te simti in siguranta si ca nimic rau nu se poate intampla.

1 răspuns:
| doarEu001 a răspuns:

Eu am 18 si tot nu ma lasaoh go on.parintii tind sa fie uneori exagerat de protectori.nu stiu ce sa zic.incearca sa ai o discutie cu el sa ii spui ca esti suficient de matura sa nu te bagi in vorba cu straini(tatii in general se tem de faptul ca fiica lor ar putea sa pice in vrajile unui baiat si sa sfarseasca prin a face sex cu el sau mai rau prin a fi racolata, sti tu chestii d-astea). eventual ai putea sa ii spui cu cine te duci, sa ii spui ora exacta la care vei fi acasa si sa il mai suni un min cand esti acolo sa vada ca esti "teafara".eu am trecut peste perioada cu discoteca.inainte eram si eu disperata sa ies si chestii d-astea, acum ma concentrez pe bac si dupa aia am tot timpul din lume.baftahee hee