| anonim_4396 a întrebat:

Help ((( mi-am pierdut increderea in mine. si cu cit gindesc mai mult la ceea ce s-a intimplat vad ca e doar vina mea! de ce nu am fost atenta si serioasa cum eram intotdeauna, ma mustra extrem constiinta si ma omoara ideea ca cineva s-a folosit doar de mine dupa ce eu am avut grija atit timp... as prefera sa fi fost o usuratica, de altfel nici nu m-ar deranja nimic.sufar ca nici nu pot dormi... cum sa trec peste, Doamne la 22 de ani am ajuns sa -mi pierd echilibrul ca o adolescenta sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,omul invata din greseli si sa stii ca nimeni nu e perfect, toti gresim.
Nu ai considerat ca gresesti cand s-a intamplat si nu puteai sa prevezi urmarile.
Mica sau mare greseala ta, accept-o.Invata sa traiesti cu ea si sa nu-ti devina o piedica in viitor.
Viata fiecaruia este o suma de alegeri si decizii. Daca alegi bine,viata va fi buna.
Daca intelegi ca ai ales gresit,corecteaza si continua, adapteaza-te schimbarii care s-a produs.Tu, mai intai.Pe urma o vor face si ceilalti!
Visele si scopul tau le poti atinge, vei putea fii bine si fericita.
Conteaza doar sa nu faci noi greseli!
Mult curaj si minte!

9 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Buna, nu imi vine sa cred ce zici? ce ai patit? fii mai concisa, poti sa imi povestesti? te voi asculta cu placere si promit ca te voi ajuta cu un sfat nu pot sa te vad asa! daca nu o poti face aici trimite-mi un mesaj ai incredere! Fii puternica, trebuie sa crezi in tine doar tu te poti ajuta sa treci peste toti avem momente cand ne cade cerul in cap, e greu dar asta face parte din viata, asa ne cicatrizam si invatam din greseli, face parte din filozofia si experienta vietii! Fruntea sus esti tanara si in putere trebuie sa iti revii da? Terog daca te pot ajuta cu ceva sunt aici da? multa bafta si iti tin pumnii! pa.

| anonim_4396 explică (pentru superdorex):

Am avut incredere in cineva care nici pe departe nu era cel care se dadea a fi, si care si acum daca ma suna ma joaca psihologic ca totul s-a intimplat din vina mea (chiar daca stiu ca de la inceput el a fost doar cu o intentie ), pe care de 4 ori am vrut sa-l las si tot de atitea ori s-a intors sa-si bata joc, caruia ii demonstrez ca minte si tot el e cel corect, si acum, definitiv ma detasez (as vrea eu) de omul care ar fi trebuit sa fie unic in viata mea, iar pentru el crede-ma doar un joc a fost, si inca poate sa fie, cum vrea el deja

| anonim_4396 explică (pentru superdorex):

Am avut incredere in cineva care nici pe departe nu era cel care se dadea a fi, si care si acum daca ma suna ma joaca psihologic ca totul s-a intimplat din vina mea (chiar daca stiu ca de la inceput el a fost doar cu o intentie ), pe care de 4 ori am vrut sa-l las si tot de atitea ori s-a intors sa-si bata joc, caruia ii demonstrez ca minte si tot el e cel corect, si acum, definitiv ma detasez de omul care ar fi trebuit sa fie unic in viata mea, iar pentru el crede-ma doar un joc a fost, si inca poate sa fie...

| superdorex a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu toti apreciaza si respecta o fata asa cum ar trebui...da mai tarziu isi va da seama ce a pierdut sunt sigur! Viata ne cicatrizeaza cu astfel de probleme, le trecem la experiente din care invatam, care din pacate sunt dureroase, lasa urme.Nu-l mai lasa sa invarta cutitul in rana, da-l cu var nu te merita astia sunt bastarzi care nu merita sa stea alaturi de o fata deosebita asa cum esti tu! Viata merge inainte...si noi trebuie sa-i dam curs fruntea sus! MERITI MULT MAI MULT! Dragostea nu a inceput si se sfarseste cu el vei vedea! Iti spun din propia-mi experienta! Iti tin pumnii si iti sunt alaturi! pa.

| BRG a răspuns:

Sărut mîna, trebuie să fi tu însuți, să gîndești pozitiv, viața are și părți frumoase, acum din experiența prin care ai trecut sigur ai învățat multe lucruri, pe viitor cu siguranță vei știi cum să acționezi și să procedezi. Faptul că ai mustrări de conștiință, este un lucru bun, asta înseamnă că conștiința ta lucrează e activă, nu s a tocit, și cu timpul vei revenii la normal. Multă sănătate și ai încredere că Dumnezeu te poate ajuta.

| Virkno a răspuns:

E doar o faza prin care treci stiu ca si eu am trecut prin aceasta faza si am inceput sa ies mai mult cu prietenii sa uit de acest lucru, sa am fac o persoana importanta pentru mine si prietenii mei deci iti sugerez sa faci si u la felwinking

| Sn1p3r a răspuns:

Nu.Niciodata sa nu iti pierzi increderea in tine.Incearca sa treci peste asta.Incearca sa iesi cu prietenii, sa te distrezi. Daca suferi nu cred ca te ajuta cu nimic.Asa e viata si cu bune si cu rele si nu sti cand iti va surade norocul; va veni si vremea cand vei trece peste si o sa fi fericita din nou.
Bafta!

| AtlantisMe a răspuns:

Sunt baiat si am 22 de ani adica la fel ca tine. Eu am trecut si eu printr-o asemeneaz vaza dar cu mici schimbari. Am avut o relatie cu o fata si am aflat ca aceasta avea pe altcineva. In loc sa ma raman cuminte fata de ea am devenit gelos si m-a suparam pe ea. Dupa ce ne-am despartit am avut o descurajare pentru ca vedeam toate fetele ca pe ea o "parasuta" dar si o mica de incredere deoarece mi-am dat seama de ce greseli am facut, ca trebuia sa am un alt plan de actionare unul in care trebuia sa fiu eu insumi sa actoinez cum stiu eu mai bine nu controlat de gelozie. Apoi am avut o relatie foarte frumoasa in care am incerat sa imi gandesc fiecare pas cu calm si optimism ca totul sa fie bine intre noi doi. Daca vrei sa mai vorbim uite idul meu thejansonbourne

| yekto a răspuns:

Ce treaba are increderea in tine cu faptul ca nu ai fost "atenta si serioasa" sau ca cineva s-a folsit de tine. daca ai incerca un pic sa definesti aceste lucruri ai vedea ca nu prea se leaga una cu alta. inteleg ca suferi, e firesc sa suferi. dar sa pierzi increderea in tine, asta se intampla numai daca tu accepti asa ceva si sfatul meu e sa nu te pedepsesti de mai multe ori pentru o greseala. suntem oameni, gresim. adevarul e ca niciodata nu putem fi destul de vigilenti. sa lasam asta sa ne doboare, sa desfiinteze tot ceea ce reprezentam noi (in ochii nostri) este o crima asupra noastra.
separa un pic emotiile de cognitii (gandurile constiente). o sa fie un pic mai usor de suportat situatia in care esti acum