| Papusika1Mika a întrebat:

Hey, ajutati-ma va rog!
Deci, sunt cu un baiat la care tin foarte mult, insa mai simpatizez pe cineva care stiu ca ma poate face cea mai fericita din lume.
Problema este in prietenul meu, nu stiu de ce dar nu sunt asa fericita cu el, dar nici nu vreau sa-l las, insa stiu sigur ca acel cineva ma va face sa radiez de fericire.
Ajutati-ma va rog macar cu un sfat, va rog mult sad
Multumesc :*

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca in astfel de momente cel mai bine e sa lasam ipocrizia deoparte. Asuma-ti ce simti. Trebuie sa fii responsabila.

Vorbeste cu prietenul si spune-i clar ca simti ca nu e in regula ceva.Il iei de manuta, mergi undeva sa fiti doar voi doi si vorbiti deschis. Si cautati sa intelegeti ce nu merge si de ce. Daca focul s-a stins de tot sau arde mocnit datorita unor evenimente care au iz temporar, evenimente din ultima perioada care nu vor tine o vesnicie.

Ii explici clar ca nu mai simti ca inainte. Ca nu te mai simti asa legata de el. Ca e dragut dar ca nu te mai vezi si in viitor alaturi de el.

Acum depinde si de cat timp sunteti impreuna. Dupa o anumita perioada de relatie fluturasii dispar si ramane doar iubirea pura pentru celalalt. Aici multe persoane se sperie si nu inteleg situatia si astfel fug dintr-o relatie.Nu spun ca e gresit sa vrei si fluturasii, insa daca vrei o relatie de cuplu de lunga durata, o familie, mai tarziu va trebui sa intelegi acest proces.Deocamdata insa nu e cazul. Pur si simplu nu mai esti indragostita de el. Nu te mai atrage. Esti o fata tanara si e normal ca la varsta ta sa experimentezi ceva mai mult. Nu ai cum sa intelegi la varsta asta cum functioneaza cu disparitia fluturasilor.

Ideea e ca el nu te mai atrage ca barbat. Si asta inseamna ca nu mai puteti avea o relatie completa. Decat sa ajungi sa joci la doua capete in acelasi timp, mai bine spune-i clar ce simti si spune-i ca decat sa il ranesti mai bine va opriti aici.

Spune-i ca a fost frumos cat a fost, ca te-a facut fericita, dar ca simti ca de la baiatul cu care sa fii intr-o relatie vrei lucruri pe care el nu ti le poate oferi. Si totodata nici tu nu ii poti oferi ce vrea el si ca e mai bine sa isi dea seama de asta acum decat mai tarziu cand suferinta va fi mai mare de ambele parti.

Nu va spuneti cuvinte urate, ca e pacat. Daca va despartiti cu sinceritate, fara minciuni, orgolii si inselat poate peste ani cand fiecare va avea o relatie frumoasa, o familie poate, puteti sa fiti prieteni foarte buni. Sau poate peste ani intregi cand fiecare va fi mai matur si va intelege altfel ce inseamna o relatie si nu va mai simti nevoia de diversitate puteti trai o relatie frumoasa, o iubire deosebita.

Succes.

Si nu uita: Sa nu iti ceri iertare niciodata pentru ce simti.

Dar mai important: sa nu ajungi niciodata sa iti ceri iertare pentru ce ai simtit si nu ai marturisit unui partener.

Nu trada o persoana care tine la tine. Niciodata. Sentimentele nu tradeaza.
Daca tu simti pentru altcineva mai mult, asta nu inseamna ca tradezi si oricine intelege. Dar daca tu mimezi fericirea alaturi de cineva e cel mai urat lucru pe care il poti face. Cel mai urat mod in care il poti trada.

Sinceritatea te va aduce in pozitia in care trecutul tau va fi o mare de iubiri frumoase. Altfel vei avea parte doar de dezamagiri. Si nu trebuie sa fie asa.

| piti77 a răspuns (pentru Bacemi):

Super-raspuns! Sunt perfect de acord cu ce ai scris dar nu cred ca as fi reusit sa expun ideile atat de frumos. Papusika1Mika, te sfatuiesc(si sper) sa tii cont de sfaturile lui Bacemi.

| Anonima264 a răspuns:

Daca iubesti doi baieti in acelasi timp, alege-l pe cel din urma.
Fiindca daca il iubeai cu adevarat pe primul, nu ai fi ajuns sa te indragostesti de al doilea!

| piti77 a răspuns:

Cati ani ai si de cat timp esti cu actualul prieten?

| Papusika1Mika explică (pentru piti77):

16...
Avem deja vreo 6 luni!

| GeorgianaMonic a răspuns:

Pai eu zic in opinia mea sa il lasi pe acel baiat cu care esti pentru ca daca cu el nu esti fericita nu are rost sa stai. Cu celalalt baiat ai mai multe sansewinking daca vei ramane cu baiatul care nu te mai face fericita iti vei irosi timpul si vei regreta mai devreme sau mai tarziu big grin