| anonim_4396 a întrebat:

Hey.
Am 15 ani si cand stau pe burta simt ca imi bate ceva acolo(ca bataiile inimii) si m.am si ingrasat in ultima luna, "am facut burta".M.am ingrasat...
Nu am intretinut relatii sexuale,dar tot simt ca imi bate ceva in burta, ma obosesc foarte repede....menstruatia mi.a venit normal...
Oare ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile si senzatiile descrise pot fi provocate de ''N-spe'' motive atat reale cat si doar imaginate ca urmare a starilor de stres si/sau paranoia. Datorita faptului ca NU ai intretinut contacte sexuale bineinteles ca s-a produs si menstruatia la timp si in mod absolut normal. Incearca sa gandesti logic si rational si in mod sigur totulse va rezolva de la sine. Doar posibilitatea ca organismul tau sa fie predispus la a te ingrasa, poate reprezenta un motiv de ingrijorare si ar fi bine sa fii consultata de un medic nutritionist. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bataile din burta sunt generate de gaze provocate de mancarea pe care o mananci si care fermenteaza in burta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai facut sex pana acum, nu se pune problema ca ai fi gravida. Ce ti se intampla, sunt fenomene care apar in urma unor transformari hormonale care au loc in organismul tau.

| missfatadelatara a răspuns:

Un bebe.

Și papa poate deveni o sarcină sa știi. Mergi de urgență la spital.

| anonim_4396 explică (pentru missfatadelatara):

Cum sa fie bebe daca nu am intretinut relatii sexuale?