| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o poveste destul de incalcita, dar o sa incep asa:
Am stat o perioada buna de timp cu o fata (F), aici ma refer la aproape 1 an, pe care o iubesc din toata inima, dar in ultima perioada din relatie, au tot fost certuri, asa ca am ales sa luam o pauza... Intre timp, eu mi-am gasit o alta fata (K), cu care nu am reusit sa comunic deloc, iar F si-a gasit alt tip cu care este impreuna si acum. Intre timp, tipa a plecat in strainatate, cu actualul ei prieten. Eu m-am despartit de tipa de dupa ea K (cum spuneam, lipsa de comunicare) si m-am combinat cu alta fata (A), problema este ca aceasta fata, chiar daca nu este ea printesa din povesti, stie sa vorbeasca cu mine, sa ma inteleaga, iar eu la randul meu o inteleg pe ea. Am trecut si am experimentat situatii asemanatoare din multe puncte de vedere, asa ca stim ce sfaturi sa ne dam reciproc. Acum, pot sa spun ca am inceput sa ma atasez de A si ea de mine, am recunoscut-o amandoi, dar, pentru ca viata ne-a invatat ca nu totul este roz, am ales ca sa lasam timpul sa decida pentru noi. Totul bun si ok. Dar in ultima saptamana, am reinceput sa vorbesc cu F... Am incercat sa ii dau sfaturi si sa o inteleg fara sa mai judec ceva ce a fost intre noi. Acum, ma simt intors pe dos, pentru ca o iubesc si faptul ca o vad mereu plangand si chinuindu-se, ma seaca pe suflet. Dar nu vreau sa renunt nici la A in favoarea unei impacari asa cum ar vrea F. Ea vrea sa o astept sa revina in tara, asta in viitorul apropiat si sa se mute la mine, dar eu cum spuneam, nu vreau sa renunt la A, pentru ca cine stie unde timpul o sa ne duca, daca ma impac cu fata pe care o iubesc si o sa imi fie bine o perioada, iar apoi or sa inceapa iar certurile? Sau mai rau, daca o sa imi dau seama ca am inceput sa tin la A mai mult decat imi imaginam?

Voi ce parere aveti? Stiu ca o sa va doara capul si probabil nu o sa intelegeti nimic, dar totusi, cer parerea voastra.

6 răspunsuri:
| Marijuana a răspuns:

Daca ai fi iubit prima persoana a doua nu ar mai fi avut ce cauta in viata ta. In alta ordine de idei, daca nu a mers din prima cu F ce te face sa crezi ca va merge a doua oara? Eu zic ca o saptamana sa le lasi pe amandoua, sa te gandesti bine si sa actionezi dupa.

| zxzx a răspuns:

E timpul sa intervina W

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O să spun ce am mai spus:
''Tu ce simţi cu adevărat?''
O iubeşti pe F şi vrei să te împaci cu ea, sau consideri că A te face îndeajuns de fericit încât să continui cu ea şi să lămureşti situaţia cu F.Trebuie să faci o alegere destul de grea. Gândeşte-te bine.
Dacă A te ajută, te sprinijă, dacă eşti tu însuţi cu ea şi mai ales dacă simţi sau începi să simţi ceva pentru ea, nu o lăsa.Nu la tot pasul găseşti o persoană care să te asculte, să te sfătuiască, înţeleagă, iubească.
Şi în plus, dacă relaţia ta cu F nu a fost deloc strălucită, crezi că va fi de acum? Oamenii rar se schimbă.Ai primit o altă şansă cu A.Profită de ea şi e posibil ca într-o bună zi, F să nu mai existe deloc (ca o iubire) în inima ta.

Ai grijă ce decizie iei!

| Mada_6077 a răspuns:

Da intr-adevar cum spune utilizatorul "Marijuana", daca o iubeai cu adevarat pe F, nu-ti gaseai in primul rand atat de repede o alta iubita.Iti spuneai singur"Nu mai vreau alta iubita daca nu o pot avea pe ea"sau alte lucruri asemanatoare.Tu stii pe cine iubesti, eu zic sa-i accorzi o sansa lui A si sa vezi cum vor decurge lucrurile.De acolo stii tu mai departe.
Ps: Daca F te iubea nu-si cauta/gasea alt tip in timp ce era intr-o pauza cu tine.
Este alegerea ta!

| Kaky2Z a răspuns:

Hmm, de ce ne intrebi pe noi? Nu suntem cu tine sa stim ce s-a intamplat? Este decizia Ta!

| byank99 a răspuns:

E simplu, alege-o pe a2a(A).stii dc? daca o iubeai pe prima(F) nu mai exista a2a(A). acum e alegerea tawinking