| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Buna TPU! Am o problema mai complicata. Sunt in varsta de 14 ani si am un prieten de 18 ani. Suntem impreuna de aproape jumatate de an si tin sa specific ca nu am facut sex si nici nu avem de gand pentru ca i-am spus de la inceput ca nu vreau asta si n-a insistat. Problema e ca abia acum au aflat ai mei,mai exact tata care mi-a interzis cu desavarsire sa mai vorbesc cu el si a vorbit si cu el, spunandu-i acelasi lucru, Da, poate sunt prea mica dar il iubesc enorm de mult si el la fel...acum vorbim pe ascuns dar daca ar afla tata ar fi o problema foarte mare si nu imi e de mine ca nu prea are ce sa-mi faca pentru ca sunt o fire mai rebela dar se va duce la el acasa si multe altele chiar va apela si la politie sa-i aduca la cunostinta riscurile si tampenii de astea..Va rog da-ti niste solutii:cum as putea sa-l conving pe tata ca e totul inregula si sa-l accepte

P.S Sa nu aduceti nicio idee legata de mama...nu vreau sa vorbesc despre asta.DAU FUNDA raspunsului cu solutii eficiente sau macar unei pareri despre situatia mea

15 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai cum sa-l convingi acum pe tatal tau. Nu uita ca el te iubeste si pentru nimic in lume nu ar fi de acord cu ceva ce el stie foarte bine ca nu este spre binele tau.

| Alcyon a răspuns:

Nici eu n-as fi de acord ca fetita mea de 14 ani, sa umble cu un handralau de 18 ani, care se gandeste la sex 24 din 24 de ore. Pentru ca asta vor baietii de varsta lui! Iti faci iluzii daca-ti inchipui ca nu mai poate dupa tine. La varsta asta, baietii se masturbeaza toata ziua la filme porno. Iar fetitele viseaza feti frumosi pe cai albi laughing

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| StefanChriss a răspuns:

In situatia asta nu-ti ramane decat sa-ti accepti soarta pentru moment, cel putin pana mai cresti. Ar fi foarte nasol sa aiba el probleme dupa, pentru ca nu ai vrut tu sa renunti. Asteapta sa mai cresti, o sa tot ai timp de iubiti.

| jamal000 a răspuns:

Daca-i consecvent precum boul nu ii poti schimba parerea, tu il cunosti mai bine, insa daca e un om flexibil ii poti vorbi deschis despre relatia voastra cu specificatia clara ca nu s-a consumat si ca nici nu se va consuma in viitorul apropiat ( ca sa stea foarte linistit), ba eventual ii poti spune ca poti merge oricand doreste la ginecolog ( daca te atrati sigura pe tine si daca ai facut-o sigur nu te va duce la doctor), pe de alta parte mare atentie ca el fiind major si tu minora ii poate crea probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraCris a răspuns:

Bună! În primul rând, faza cu vorbitul pe ascuns nu va ţine. Plus că nici ţie nu cred că îţi place să te ascunzi mereu. Dacă el e adult, iar tu minoră şi tatăl tău va apela la poliţie, riscaţi ca el să facă închisoare, ceea ce nu e chiar plăcut. Plus că ai tăi îşi vor pierde încrederea în tine. Ştiu că îţi este greu şi că acum spui că nu poţi trăi fără el, dar vei trece peste cu timpul. Până la urmă se va sătura şi el să se tot ascundă, să nu te poată auzi când are nevoie să te audă, să nu te poată lua în braţe. Nu va ţine mult aşa. Dacă ai încercat să vorbeşti cu ai tăi şi răspunsul e tot "nu", atunci... sad Puteţi continua pe ascuns, dar tu vei avea de suferit mai mult ca acum. După atâtea sacrificii poate îţi va întoarce spatele fără să îi pese. Ştiu că acum zici "Da de unde?!" dar aşteaptă şi ai să vezi.
Mult succes în a lua decizia corectă!

| Georgi1599 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu el deschis sa ii spui ca esti ai fost constienta in momentul in care ai inceput o relatie cu el si stiai care sunt riscurile si nu uita sa ii spui ca nu ai facut nimic cu el deoarece sti ca esti prea mica si nu esti pregatita. poti sa ii spui ca il iubesti si ca si el te iubeste pe tine, ca ti-a dovedit asta prin niste lucruri.

| Costea_Cosmin_1974 a răspuns:

Treci la treaba...laughing