| blablablab a întrebat:

Hey, este a 6a zi de intarziere menstruala, am facut test de sarcina dar a iesit negativ, nu mi s-a mai intamplat niciodata sa-mi intarzie fara sa n-am niciun semn ca ar veni. A mai intarziat dar ma dureau sanii si ovarele si stiam ca vine dar acum ca niciodata, liniste totala, foarte dubios, s-a mai intamplat la vreo fata chestia asta? Am 24 de ani daca ar avea vreo legatura si casatorita deci un bebe n-ar fi o problema (o sa caut medic sa vad ce o fi dar sunt curioasa sa mai vad cazuri suspicioase ca asta happy ) va multumesc.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E cam devreme pentru a face un test de sarcina cu speranta ca vei primi un rezultat concludent.Pe multe scrie ca poti face si din prima zi, insa, de fapt, recomandat este sa le faci la 10-14 zile dupa intarzierea menstruatiei, altfel este la ghici sau poate fi rezultat fals. Apoi, trebuie sa stii ca mai exista si multe alte motive pentru care perioada poate intarzia, nu obligatoriu sarcina.Iti recomand sa citesti aici :

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

| blablablab explică (pentru dullcat):

Multumesc mult. Din toate optiunile insirate de ce ar putea sa nu vina nu mi se potriveste niciuna din cat stiu eu, maxim sindromul polichistic desi nici ala, am fost la medic, menstruatia se manifesta cum trebuie de aia si sunt suspicioasa ce ar putea fi, n am niciun simptom de ovare polichistice, cine stie.dar da, voi mai astepta si daca nu gasesc medic fiind un UK astia pana la 3 luni nu isi bat capul deloc deci trebuie la privat, sanatate si numai bine! ❤

| dullcat a răspuns (pentru blablablab):

Cu placere! Multumesc si eu pentru funda. Take care!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 10 zile de intarzieri menstruale, sau mai precis DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Miruna333 a răspuns:

Menstruatia intarzie din N motive, de la alimentatie, stres, dereglari hormonale, etc etc. Cel mai mult mi-a întârziat o luna. Nu înseamnă ca ești însărcinată dacă iti întârzie