| michellita a întrebat:

De ce imi intarzie ciclul asa de mult?

Buna la toata lumea, luna trecuta mi-a intarziat ciclul 15 zile, si luna asta trebuia sa imi vina pe 25 dar nu imi vine, ieri 25 ma dureau f tare ovarele si spatele, tipicele senzatii dar nu... am fost racita, poate, luna trecuta am facut un test si a iesit negativ dupa 9 zile de intarziere. luna asta nu stiu ce sa mai cred, niciodata nu o fac neprotejata, intotdeauna cu prezervativ. V-as multumi opiniile. Bye!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ai o dereglare hormonala destul de importanta care impune vizita la ginecolog. Repede, maine daca se poate. Iti trebuie tot felul de analize, ecografie, consultatie.

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa un control ginecologic, medicul v-a stabili ce e de facut.

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca esti alter ego-ul meu. Si eu trec prin aceeasi chestie. Luna trecuta mi-a intarziat 5 zile (m-am nelinistit din prima zi, fiindca imi vine dupa ceashappy sau imi venea). Si eu folosesc prezervative, dar, ca sa exclud posibilitatea unei sarcini, mi-am facut 2 teste de sarcina. Ambele negative. Acum, iar imi intarzie. Maine plec la mare intr-o campanie pentru 4 zile. Saptamana viitoare imi fac o programare la ginecologie, macar, daca s-a marit perioada dintre menstre (de la 25 de zile la 30-31), sa aflu de ce. Te sfatuiesc sa faci un test de sarcina, apoi sa mergi si tu la ginecologie. Bafta!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. El iti poate da cel mai bun raspuns in legatura cu ce se intampla in corpul tau. Multa sanatate!

| Diav0la a răspuns:

Bravo tie pentru faptul ca folosesti prezervativul! Fa bine si mergi la un medic ginecolog, cel mai probabil ai o dereglare hormonala serioasa. El va sti ce sa te sfatuiasca si iti va spune cu siguranta ce trebuie sa faci!
Multa sanatate!

| alexdop21 a răspuns:

Mergi la doctor ca exista posibilitatea sa ai dereglari hormonale, si atunci o sa iti prescrie anticonceptionale, si mai roga doctorul sa te consulte si inca cazul unei sarcini!

| Veverita a răspuns:

Pentru fetele care intrebau mai sus de ce le intarzie(cele de 11-13 ani) sa stiti ca la inceput menstruatia nu este fixa.Si eu am patin la inceput, am fost in aceeasi situatie, dar nu va speriati atunci ovarele de abia isi incep functiile si e normal sa fie dereglat depinde de organism.Se va regla cu timpul.la mine la inceput a fost mai rau pentru ca venea cand si cand, adica intr-o luna da, una nu...si tot asa.Si acum dupa mai multi ani nu stiu cand imi vine sigur.Dar pot sa va spun ca am niste dureri ingrozitoare in fiecare luna in timpul ciclului menstrual incat am ajuns si la unrgente. Bucurati-va ca nu va numarati printre persoanele cu tipul acesta de manifestari.nu va faceti grji.Natura nu poate fi programata.Totul este spontan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Mie/e mi/a intaryiat 10 zile. Nu am ramas niciodata insarcinata si incerc asta de 7 ani. Sunt tare nelinistita pentru ca am trei operatii la activ in urma carora nu mai am trompele bune si ovarele sunt foarte mici. Ce oi mai astepta. Nu cred ca e cineva mai disperata ca mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar si mie imi intarzie ciclul de 13 zile si nu stiu ce sa fac am 13 ani poate din cauza asta. va rog ajutati-ma. va multumesc kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 13 ani luna trecuta mi-a intarziat cam 2 zile luna asta iar imi intarzie va rog spuneti-mi dk poate stiti ce se intampla? nu am intretinut nikiodata relatii sexuale...va rog spuneti-mi ce poate fi...raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am 11 ani si mi-a intarziat ciclul 5 zile.am facut o baie mai rece si am fost imbracata mai subtire.niciodata nu am intretinut relatii sexuale.cred ca am racit la ovare dar nu ma doar decat putin, ma doare puti n mijlocul si am o scurgere alb-galbuie

| tatiana22 a răspuns:

Buna fetelor va rog mult poate ma ajutati si pe mine intr-o situatie mai palpitanta sa zic asa. mia am 21 de ani sunt casatorita de 2 ani si acum ne-am gandit sa facem si noi un bb.sotul meu a ejaculat in mine de mai multe ori si in zilele fertile.acum de 28 de zile ciclu mi-a intarziat am facut 2 teste in prima saptamana de intarziere au iesit negativ.acum sincer am spus sa astept pana se face luna si daca imi intarzie o luna am zis sa ma duc la doctor poate imi da veste cea buna sincer nu am prea multa incredere teste pofte am ameteli nu prea... ce ziceti dti si mie o parere.app.ciclu e de 28 de zile reg. va pup aste un mesaj. tatiana