| EatRainbows a întrebat:

Hey guys!:* Inainte sa va spun ceva, cel mai complet si logic raspuns va primi funda, vot si va voi raspunde si eu la intrebari! happy

Sunt intr-o situatie foarte complicata in dragoste sad. Stiu ca este des intalnit, dar am si eu o poveste si am nevoie de ajutor! :*
Am 13 ani. Nu vreau raspunsuri rautacioase gen " esti prea mica pentru asa ceva, du-te sa te uiti la Mickey Mouse. " chiar imi place Mickey Mouse. Dar va rog, chiar daca sunt mai mica ca altii nu inseamna ca nu am sentimente sau o poveste happy!

Vorbesc din clasa a 4-a cu un baiat. Mi-a placut de el de cand ne-am cunoscut. Am vorbit mult si bine, pana cand m-am mutat un an in Spania. A fost o pauza lunga de vorbit, pana cand m-am intors la inceputul clasei a 6a. Am inceput sa vorbim din nou, iar sentimentul a revenit. In luna Decembrie am decis sa fim impreunaa. nu a durat foarte mult. O luna si doua saptamani mai exact. Dupa care ne-am despartit, si am avut o pauza de vorbit. in tot acest timp inca mi-a mai placut de el, si am plans des sad. Dupa am inceput din nou sa vorbim, mult chiar. Dupa ceva vreme m-a intrebat sa fim din nou impreuna. iar eu am refuzat sad (inca regret asta. ). Nu a schimbat nimic la relatia noastra. Am continuat sa vorbim. am dezvoltat o relatie frateasca. Acum suntem amandoi intr-a 7a, iar vorbim mult. Despre orice. Radem pana picam pe jos dar avem si discutii serioase. ne mai intalnim din cand in cand. Iar se intelege ca imi place de el, nu? laughing Momentan are prietena. iar eu nu stiu ce sa fac. Imi place enorm de mult de el. probabil un sentiment ramas.

Ce pot face? Sunt sigura ca sentimentul nu este reciproc. doar are prietena. Aveti sfaturi? Multumesc anticipat!:*

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Esti poate, tu, un pic mai matura in sentimente, el se joaca, incearca, cauta, cum de altfel este si firesc la aceasta varsta!

| onasis1961 a răspuns:

Băiatul a vrut să fie cu tine, tu l-ai refuzat! Acum din orgoliu l-ai dori iar al tău! La prietena lui nu te gândeş-ti? Lasă că o să apară şi Harap Alb al tău! Ai viaţa-n fată, până la maturitate o să ai o duzină! Să fii iubită maxim!

| EatRainbows explică (pentru onasis1961):

Nu din orgoliu happy. Imi placea mult de el si cand l-am refuzat, dar nu vroiam sa mai trec prin asta inca odata, pentru ca stiu cat am suferit dupa ce ne-am despartit sad.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu esti in nicio situatie complicata, doar intro joaca de copii

| Felys a răspuns:

Probabil ca asta e singura relatie care o poti avea cu el fara sa te certi,cand ati fost impreuna nu a durat prea mult,dar cand sunteti doar amici e mai relaxant,pastreaza relatia asa si daca va fi sa fie mai mult, lasa-l pe el sa decida, daca nu, multumeste-te cu ce ai, sau eventual poti sa iti faci si tu un alt prieten si sa vezi reactia

| AndradaE a răspuns:

Tot ce zici pare sincer... Daca si el te place va realiza ca tu ar trebui sa fi langa el, deci mai astepta putin, nu te opri din vorbitul cu el, poate mai ai o sansa. Daca te intreaba din nou nu ezita sa spui DA happy Succes cu el happy

| Amaluna a răspuns:

Daca are prietena inseamna ca nu te mai place.Eu cred ca ai facut bine cand l-ai refuzat.Tu nu stii de exemplu ce a facut el in acea pauza, daca i-a placut de vreuna care l-a refuzat.In acest caz s-a intors la tine, considerandu-te prea slaba ca sa-l poti refuza.Deci atunci cand ai spus nu, l-ai jignit, fiindca el nu se astepta la asta.Conuscandu-te de mult era sigur ca nu-l vei refuza.Eu cred ca te-a manipulat cand ati fost impreuna.El si-a dat seama ca il placi, deci te-a pastrat pentru orice eventualitate.Cand l-ai refuzat i-ai dat clar de inteles ca nu mai esti marioneta lui, ca poti lua singura decizile, ca devii independenta.Asa ca el te-a lasat, gasind pe alta.Ati ramas prieteni ori pentru ca el inca mai are o slabiciune pentru tine ori pentru ca inca mai vrea sa te foloseasca pe post de rezerva ori pentru ca te vede ca o prietena.Din descrierea ta eu sugetez a doua varianta.
Ti-am spus, tu ai facut bine ca l-ai refuzat.Trebuie sa treci peste asta. Fasesti o prietena pe umarul careia sa plangi, spune-i lui clar ca nu mai esti papusa lui si bucurate de viata.Adica ai pierdut un baiat pe care l-ai iubit, mare lucru!(stiu ca par nemiloasa sar asta e stilul meu de a rezolva probleme si daca-l incerci poate o sa-ti fie mai usor).
Mult noroc!

| DraKeSTF a răspuns:

Paaaai o prostie din asta am facut si eu (S-o refuz), dar in fine in cazul tau incearca sa-l faci sa iasa cu tine si adui aminte de vremurile bune (cand erati amandoi) si bate apropouri pentru ai atrage atentia in sensul ca vrei sa fii iar cu el big grin

| Lariiiiiisss a răspuns:

Mai intai spune-mi daca e prima tha iubire. Daca da, e normal sa suferi dupa el.Incearca sa gasesti pe alt cineva cu care sa,, ii faci in ciuda'' cum s-ar zice.Probabil daca e o fire prietenoasa si iubitoare va suferi si isi va da seama ca undeva acolo mai simte ceva pentru tine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| EatRainbows explică (pentru Lariiiiiisss):

Da. chiar a fost prima ma iubire big grin.