| AlexaAFP a întrebat:

Este o poveste puțin mai lungă și nădăjduiesc că prin intermediul dumneavoastră găsesc răspunsul la întrebările care mă nelinistesc.
Acum un an am întâlnit un baiat pe care îl cunoșteam din vedere,(doar eu îl știam, el pe mine nu), însă nu am vorbit niciodată, până când mi-a trimis mesaj pe o rețea de socializare, am vorbit și la un moment dat și-a dorit să ne întâlnim, însă eu am refuzat deoarece îmi era frică, eu nemaiîntâlnindu-mă vreodată cu un băiat si nemaiavând niciodată o relație. El a fost foarte galant, nu s-a supărat, am continuat sa vorbim, iar in luna octombrie a anului trecut mi-am luat inima în dinți si am mers la biserica unde acesta lucra ca paracliser,(bineînțeles la invitația lui, acceptând aceasta invitatie din simplul aspect ca acolo mai erau oameni si nu eram doar noi) acolo ne-am întâlnit, am vorbit foarte puțin întrucât locul și momentul nu ne permitea, însă din acel moment totul s-a rupt, deoarece după aceasta întâlnire doar eu îl căutam, el nu.
Ceea ce m-a surprins foarte mult este faptul că deși nu ne mai vorbeam, ne întâlneam accidental, mai mult decât atât de ziua lui de nume, doar l-am felicitat prin intermediul unui mesaj și la cateva ore după ce i-am scris, ne-am întâlnit în oraș fără ca să program vreo întrevedere.
La un moment dat am luat o alta decizie care nu sunt convinsa nici acum dacă a fost bună sau nu, deoarece eu de la ultima întâlnire, mi-am dat seama că ma cam îndrăgostisem, ceea ce m-a facut sa ii destanui sentimentele mele, iar răspunsul a fost dezamagitor pentru mine, deoarece a zis ca are o viata prea complicata si ca ii sunt draga ca prietenă, ca trebuie să înțeleg acest aspect, iar eu la un moment dat i-am zis ca poate am sa gasesc si eu pe cineva, iar el a zis ca ma sustine. sad
Au trecut aproximativ 5 luni de cand nu mai păstrăm nicio legătură (însă sentimentele mele sunt tot același), până in luna martie când a început sa imi trimita diferite filmulețe cu caracter religios, mi-a scris de ziua mea "La mulți ani și sa am o viata frumoasa!", de Sfintele Pasti, însă ceea ce am observat este ca in toata aceasta perioada de tăcere niciunul dintre noi nu si-a gasit pe cineva, iar acest aspect îmi da de gandit.
Oare exista posibilitatea să revină la sentimente mai bune fata de mine? (eu și acum îl aștept deoarece asta simt sa fac, in fiecare zi ma trezesc cu gândul ca poate o sa vorbeasca din nou cu mine, imi doresc din tot sufletul acest lucru).
Oare toata aceasta tacere este un test?
Oare există suflete pereche? (sa fim noi aleși de Dumnezeu să trecem prin asta, ca sa ne dam seama sau sa isi dea seama ca suntem făcuți unul pentru altul).
Oare lui ii este frica de o relatie, atâta timp cât nu a reusit până acum sa isi găsească pe cineva?
Oare ceea ce cred eu sunt doar iluzii?
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Nădăjduiesc ca ma veți ajuta!

Răspuns Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Sunt multe necunoscute aici la mijloc, probabil el nu isi doreste in momentul de fata nicio relatie si de aceea nu este cu nimeni dar incearca sa nu iti faci iluzii desarte, din cate am inteles tu deja i-ai destainuit sentimentele tale ceea ce este foarte curajos din partea ta dar el deja ti-a spus ca nu te priveste mai mult decat ca pe o prietena si cel mai bine ar fi sa nu pui presiune asupra lui, sa accepti raspunsul lui si sa mergi mai departe.Decat sa suferi avand parte de o iubire neimpartasita mai bine incerci sa il uiti sau sa ramaneti in continuare prieteni daca se poate dar fiecare pe drumul lui pentru ca pe viitor cine stie, iti vei gasi pe cineva care sa te iubeasca la randul lui, dar tu nu sta pe loc gandindu-te la el pentru ca timpul din pacate trece repede si e pacat sa irosesti timp sperand ca veti fi impreuna cand acolo pe undeva in aceasta lume este cineva care te asteapta pe tine.Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Omu nu e interesat de tine degeaba rămâi blocată după el. De unde știi că nu și-a găsit? te-ai gândit că doar nu se afișează? și oricum fiind om al bisericii nu s-ar băga în relație așa cu oricine.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiatul a ales calea bisericii si probabil doreste sa ramana singur.
Daca ti-a spus ca doreste doar sa fiti prieteni, inseamna ca asta doreste, sa nu fiti niciodata iubiti sau altceva, decat doua cunostinte si atat.
O alta varianta ar putea fi ca baiatul este impotent si nu se poate avea relatii sexuale si nici casatorii vreodata.
Nu ar avea de ce sa-i fie frica de relatie, dar deja ti-a spus clar ca are o situatie complicata si nu puteti fii decat prieteni, asadar, incearca cu bun simt, sa-i dai pace, pentru ca nu poate avea o relatie cu tine.

| AlexaAFP explică (pentru Violleta2022):

Va mulțumesc mult pentru sfat, însă surprinzător pentru mine am reușit sa vorbim azi despre tot ceea ce s-a întâmplat și am ajuns la un numitor comun.
Sa incepem sa ne cunoaștem mai bine și dacă Dumnezeu ne ajută să începem să construim ceva frumos.

| Freya1 a răspuns:

Am invatat in decursul anilor ca este o pierdere de timp sa umbli sau sa astepti după cineva ce nu e sigur sau nu vrea sa aiba ceva cu tine.
Având în vedere că esti la început cu relațiile e normal sa te îndrăgostește asa tare de un băiat ce iti acorda atentie si se comporta frumos cu tine.Dar in acelaș timp, trebuie sa nu confunzi politețea cu dragostea sau cu sufletul pereche.
Poate nu ii place de tine, sau pur si simplu vroia doar o prietenie iar o dată ce a văzut că tu vrei mai mult sa retras.Cred ca încet e mai bine sa iti iei gândul si sa iti vezi in continuare de viata ta așteptând persoana potrivita.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ma tem ca raspunsul meu nu o sa it placa deoarece nu este in ideea care ai prezentat-o, dar incearca sa vezi lucrurile si din alt punct de vedere.

Esti la prima relatie si e adevarat ca discuti de suflete pereche si alte astea, dar in realitate este doar dorinta ta de a nu mai fi singura.

Personajul despre care vorbesti te-a refuzat. In plus si dupa 6 luni este in aceeasi conditie. Aditional, pare un pic cam saturat de religie. Si, ca sa fie si mai mult, o perioada intreaga a fost radio silence.

Poti sa gasesti unul mai bun, caruia sa ii pese de tine, sa te invite pe afara si cu care sa simti ca traiesti cu adevarat.

Tu crezi ca il iubesti pentru ca ati vorbit de cateva ori pe Facebook sau ti-a trimis filme religioase timp de jumatate de an?

Tu esti indragostita de ideea de a fi indragostita. Nu il cunosti pe acest personaj deloc. In plus pare a fi singura optiune, din ce zici.

Parerea personala este ca ar trebui sa il lasi in plata lui, a avut ocazia, a fost alegerea lui sa nu vrea cu tine.

E mai usor sa alegi pe cineva care vrea cu tine, in loc sa te agiti cu cineva care nu te vede.

Si nu mai considera ideea de suflete pereche, deoarece acele suflete comunica, vorbesc, vor sa fie impreuna. Ceea ce nu e cazul aici.

Faptul ca v-ati intalnit intamplator de mai multe ori, nu incerca sa vezi din astea un semn. E ca si cand te intalnesti cu cineva la mall, insa asta se intampla pentru ca tu stai in zona toaletei si el are o vezica slaba. Nu e semn de sus, ci pur si simplu situatia.

Cauta-ti pe unul care sa te merite cu adevarat si sa se lupte pentru tine, sa fie cu tine. Nu unul care are probleme cu el insusi.

E doar un sfat, nu spun ca este usor, spun ca ar fi o cale de urmat cu sanse mult mai mari de fericire.

| Anee1667 a răspuns:

Probabil că acest băiat te-a plăcut mai mult prin intermediul rețelelor de socializare decât în realitate.
Și-a format o anumită imagine a ta, cum și-ar dori să fie caracterul și fizicul tău la momentul întâlnirii.
Te-a proiectat în așa fel încât să te placă din toate punctele de vedere. După cum știm realitatea e cu totul, alta suntem și arătăm mai diferit.
Nu pare să te placă mai mult decât pe o prietenă și ar trebui să accepți acest lucru.

| lorix a răspuns:

Probabil arati diferit in poze fata de realitate. Iar in momentul in care v-ati intalnit prima oara sa fi avut alte asteptari ca intr-un final, la fel ca si tine acum, sa fi ramas dezamagit.

Inca ceva: gandesti prea mult. Barbatii sunt mult mai simpli de atat.
Daca vor ceva, il iau si gata. Fie ei religiosi sau nu.
Pe tine nu te-a vrut, se pare.