| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume de ce oamenii care pun aspectul fizic pe primul plan sunt considerati superficiali? adica a fi pretentios inseamna ca esti superficial?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Fiindca cel mai important lucru la o alta persoana este cine ii persoana aia, is sigura ca si pentru tine tu esti important nu ce bunuri ai sau cati bani ai. Ar trebui sa realizezi ce lucru ii mai important la persoana pe care o cauti, daca alegi imbracamintea o sa iti ia mult timp sa gasesti persoana potrivita pentru tine. Nu ii un lucru gresit sa fii curios cum arata cealalalta persoana da incearca sa nu pui lucru ala peste persoana care ii cu adevarat. Sper ca te-am ajutat, ii un subiect mai complicat fiindca cultura din ziua de astazi o face prea mult si ii greu sa vezi lucrul corect intr-o gramada atata de mare.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Si cine a zis ca nu pune pret pe aspectul fizic?
Cei care i acuza pe cei care o fac ca sunt superficiali?
Pai asta insemna ca cei care acuza sunt ipocriti care afirma ca sufletul, atitudinea si caracterul conteaza.
Dar si ei la randul lor se uita prima data la aspectu fizic.
Si a fi pretentios nu insemna a fi superficial.
Mici exceptii mai sunt.

| RAY a răspuns:

Cate razboaie am dus pe tema asta pe TPU,prima impresie este aspectul fizic,pe baza acestei impresi apare atractia fizica -un interes de reproducere -mostenit genetic care duce la iubire,totul inseamna programul numit reproducerea umana,nu esti superficial esti o persoana sincera,rationala,asta e adevarul conteaza, a fi mai pretentios nu inseamna ca esti asa,e ceva normal,imagineazati ca ai un miliard de dolari ti-ai cumpara un telefon de un dolar? cu cat valoarea noastra fizica e mai mare cu atat avem mai multe pretenti, cei care nu gasesc o iubita au pretenti cam mari iar ei sunt urati, trebuie sa isi vezi si lungul nasului cum se spune,nu sa visezi la un hot tu aratand urat,gras,mic de inaltime,dar eu cred in imbunatatirea fizicului, omul mereu se minte de asta apar minciuni de asta, gandeste-te un pic viata unui om e doar o minciuna atat, sperante, iluzi, amagiri, dezamagiri etc
cu toti avem o speranta e uni se mint ca fizicul nu conteaza doar pentru a avea o speranta

| Freya1 a răspuns:

Fiecare cu preferintele lui, fiecare pune pe prin plan ce considera si apoi restul numerotate dar eu cred ca nu mereu e bine sa ne alegem prieteni sau persoanele cu care vorbim doar dupa fizic am experimentat asta si am descoperit ca o persoana care nu ma atragea fizic este mai interesata decat credeam si am inceput sa ii plac defectele si sa il consider frumos in ciuda rautatilor

| Holiday a răspuns:

Oftica e de vina. Restu-i ipocrizie.

| sofisis a răspuns:

Nu sunt superficiali. Sunt sinceri si realisti.

| CleanHeart a răspuns:

Nu,nu ma deranjeaza persoanele carora le plac oamenii frumosi ma deranjeaza persoanele care jignesc astfel de persoane mai putin frumoase ca altele
Oricum cu totii suntem faini
Dumnezeu nu o facut om cu chip urat doar ni se pare noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe dracu. Asta o spun doar aia care arata ca dracu. Sau care arata bine dar vor sa dea bine la restul, sa nu fie catalogati superficiali. Daca stai logic sa te gandesti, aspectul fizic e mereu pe primul plan pentru ca in acele prime secunde deja fara sa stii mintea ta s/a hotarat daca vrea sa dea o sansa sau nu lui unu/una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Dar exista multi ipocriti care sustin ca nu conteaza aspectul fizic, desi n-ar sta nici 2 secunde cu un urat/o urata. Evident ca atunci cand intalnesti o persoana prima(si poate cea mai importanta)impresie ti-o creeaza aspectul ei, nu sufletul.In fond, ambele conteaza, degeaba stai bine la una daca la cealalta esti praf.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...degeaba stai bine la una daca la cealalta esti praf."

Da, dar decat praf la amandoua, mai bine doar la una, asa ca oricum ai da-o e ok sa ai grija de aspectul fizic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da,măcar atât.

Răspuns utilizator avertizat